تبیان، دستیار زندگی
داستان دنباله دار فعالیت دست فروشان، راه را به جایی رسانده است که در مترو شاهد سوراخ کردن گوش بدون درد و فروش مواد مخدر هستیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سوراخ کردن بدون درد گوش در مترو!

داستان دنباله دار فعالیت دست فروشان، راه را به جایی رسانده است که در مترو شاهد  سوراخ کردن گوش بدون درد و فروش مواد مخدر هستیم...

فرآوری: طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
مترو

این روزها بازار دستفروشی در مترو، حسابی سکه شده است؛ از دونات، صلوات شمار،جوراب، لباس زیر تا غذای گرم، فروش لباس مجلسی،انواع سبزی و کتاب رسیده است و این جهش محصولات در مترو حاکی از تجارت زیرزمینی در پرمخاطب ترین وسیله حمل و نقل عمومی دارد؛ از سویی دیگر دست‌فروشان مترو روز به روز تعدادشان افزایش می‌یابد به گونه‌ای که در گذشته تنها زنانی دونات‌فروش اقدام به فعالیت کرده اما حالا فضا برای دست‌فروشان مرد و کودک نیز فراهم آمده و این سیر صعودی نشان از سودی کلان در زیر زمین مترو می‌دهد، به گونه‌ای که دیگر صدای شرکت بهره‌برداری مترو و اعضای شورای شهر نیز درآمده و زمزمه هایی از خبر تدوین طرح جامع ساماندهی دستفروشان به گوش می رسد، طرحی که هیچ کس الا مسئولان مترو،از جزئیات آن خبرندارد.

امروزه برخی‌ها در قالب پیک موتوری، بصورت جاساز در محل امن و یا ارسال از طریق پست اقدام به توزیع موادمخدر می‌کنند که توزیع در قالب دستفروش مترو نیز از روش‌های جدید به شمار می‌رود

وضعیت نامناسب دست فروشان مترو به جایی رسید که داد اقبال شاکری- رییس کمیته عمران شورا را یکصد و یازدهمین جلسه شورا در آورد بگونه ای که او در صحن علنی پرده از تجارت زیرزمینی برداشت و با اشاره به وضعیت دستفروشان مترو تاکید کرد: ما نباید مسئله را رها کنیم، این یکی از مواردی است که پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مترو است.

سوراخ کردن بدون درد گوش در مترو

وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که دستفروشان در مترو ایجاد کرده‌اند از شرکت بهره‌برداری مترو خواست که فکری به حال این افراد کنند، تصریح کرد: آخرین موردی که از فعالیت این افراد در مترو دیدم، سوراخ کردن بدون درد گوش بود که فکر می‌کنم اگر جلوی این پدیده گرفته نشود، کم‌کم جگرکی و سزارین نیز در مترو راه بیفتد و اگر نمی‌توانیم معضلی را حل کنیم، لااقل آن را حل کنیم و آن را رها نکنیم، مقابله با دستفروشی در مترو یکی از مصادیق پدافند غیرعامل است.

اما همان زمان احسان مقدم، مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری مترو در واکنش به این درخواست از پاسخ«نه» دستفروشان به ساماندهی خبرداد و گفت: مأموران مترو از ورود برخی دست‌فروشان شناخته شده جلوگیری خواهند کرد، اما بپذیرید که قانونی برای مقابله با این افراد نداریم، این در حالی است که بسیاری از مسافران و شهروندان درخواست برخورد با این افراد را داشته‌اند.

وی در بخش دیگر سخنان خود، در پاسخ به چرایی مورد عدم ساماندهی این دست‌فروشان سخن جالبی به میان آورد و گفت: در زمان مدیریت گذشته تصمیم گرفته شد که غرفه‌هایی برای فعالیت این افراد در ایستگاه‌ها تعبیه شود، اما خود دست‌فروشان قبول نکرده و عنوان داشتند که درآمدشان از راه تحرک و تغییر قطار بیشتر به‌دست می‌آید!

دستفروشان به ساماندهی و غرفه دار شدن «نه» گفتند چرا که به این سبک تجارت زیرزمینی شان لطمه می‌زند!دستفروشی رابطه تنگاتنگی با معیشت مردم دارد و برهمین اساس وقتی شاهد برخورد ماموران ایستگاهی با دستفروشی هستیم گاها مشاهده می شود که مردم به دفاع از دستفروش مربوطه می پردازند اما در حال حاضر اگر مترو سوار باشید متوجه تغییر ماهیت دستفروشان شده اید، زنان و مردان شیک پوش که به نظر می رسد خودشان نیز خریدار اجناس بنجول و نامرغوب خود نیز نیستند چرا که به کلاسشان نمی خورد!

داستان دنباله دار فعالیت دست فروشان، راه را به جایی رساند که محسن نایبی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران ، از اجرای طرح جامع برای ساماندهی دستفروشان متروی تهران خبر داد.

او حرفی از این طرح جدید شرکت بهره برداری متروی تهران به میان نیاورد اما گفت که همه مسائلی که باید نسبت به دستفروشان لحاظ شود در نظر گرفته شده است و این در حالیست که این طرح در جهت ساماندهی افراد دستفروش و توجه به حقوق مسافران متروی تهران است و همه ابعاد موضوع دستفروشی را مورد توجه قرار دهیم .

صابری با طرح این سوال که کجای دنیا در مترو دستفروشی انجام می گیرد؟ گفت: ممکن است در زمان بررسی این لایحه اعضای شورا، به دلیل ارتباط مستقیم این شغل با معیشت مردم ، احساساتی شده و آن را قبول کنند اما واقعیت این است که چطور مدیریت شهری با دستفروشی در معابر روی زمین برخورد کرده و حتی اسباب و وسایل آنها به بهانه سدمعبر ضبط می کند اما دستفروشان مترو را می‌خواهد ساماندهی کند!

او گفته است که این طرح در مراحل نهایی است که بعد از تصویب آن در شورای شهر تهران به اجرا در می آید.
متاسفانه مدت هاست دستفروشی زنان به امری عادی تبدیل شده وکسب وکارشان درمترو رونق گرفته است؛ این وضعیت را زمانی که در ایستگاه مترو منتظر ورود قطار هستی به راحتی می توانی شاهد باشی؛ دقیقه ها یکی پس از دیگری طی می شود اما از ورود قطار خبری نیست و شاید از آن روزهایی است که قطار قصد دیر آمدن دارد، در این حالت دستفروشان یکی پس از دیگری درحالی که کیسه های اجناس آنها درچرخ های دستی کوچک یا کیف هایی که به اندازه یک چمدان پرشده. جای گرفته زودتر از قطار به ایستگاه می آیند و بی صبرانه منتظر سوار شدن قطار هستند تا فرصت را برای فروش اجناسشان از دست ندهند.

خرده فروشی مواد مخدر در قالب  دستفروش مترو

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از توزیع مواد مخدر در مترو در قالب دستفروش خبر داد و گفت: موادمخدر از طریق پست و پیک موتوری نیز جابجا می‌شود.

علیرضا جزینی از توزیع مواد مخدر بصورت خرده فروشی در مترو خبر داد.

وی گفت: توزیع موادمخدر بیشتر در پاتق‌ها و مناطق آلوده انجام می‌شود اما معمولاً زمانی که توزیع کننده فضا را برای خود نا امن ببیند دست به تغییر مکان می‌دهد.

اگر جلوی این پدیده گرفته نشود، کم‌کم جگرکی و سزارین نیز در مترو راه بیفتد و اگر نمی‌توانیم معضلی را حل کنیم، لااقل آن را حل کنیم و آن را رها نکنیم، مقابله با دستفروشی در مترو یکی از مصادیق پدافند غیرعامل است

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: امروزه برخی‌ها در قالب پیک موتوری، بصورت جاساز در محل امن و یا ارسال از طریق پست اقدام به توزیع موادمخدر می‌کنند که توزیع در قالب دستفروش مترو نیز از روش‌های جدید به شمار می‌رود.

استارت ساماندهی دستفروشان در سکوت زده شد!

اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورا که روزی از سوراخ کردن بی دردگوش در مترو خبرداده بود در مورد جزئیات این طرح میگوید: بعد از پیگیری و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان شرکت بهره برداری مترو، سرانجام نایبی رئیس این شرکت با ارسال نامه ای اعلام کرده است که اقدامات خوبی در زمینه ساماندهی صورت گرفته و شناسایی این دستفروشان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه مسئولان شرکت بهره برداری قول داده اند که تا پایان سال جاری، طرح ساماندهی را برای تصویب به شورا تحویل دهند گفت:تقریبا اقدامات اولیه مبنی بر شناسایی افراد،حیطه فعالیت و نحوه کارکرد آنها آغاز شده است اما اطلاعی از جزئیات آن در دسترس نیست چراکه مسئولان شرکت مربوطه در حال تدوین طرحی هستند که قول داده شده تا پایان امسال آن را تمام کنند.

شاکری با بیان اینکه باید سوابق کشورهای دیگر در این زمینه مورد بررسی قرار گیرد گفت: دستفروشی در مترو معضلات اجتماعی بسیاری را ایجاد کرده است و قطعا باید با این افراد برخورد شود اما در حال حاضر همگان منتظر طرح جامعی هستند که قرار است برای بررسی به ما تحویل داده شود.


منابع : جهان نیوز / تراز / آفتاب

دستفروشان مترو از جنس دختر 
دختران شیک دستفروش در مترو
مترو زاپن هم دستفروش دارد+عکس