تبیان، دستیار زندگی
اخبار جشنواره فیلم فجر هر روز زیادتر و داغ تر می شود. در روز دوم جشنواره حرکات حامد بهداد بیش از بقیه توی چشم آمد. در نشست «خانه دختر» عوامل فیلم به خصوص حامد بهداد در پاسخ به سئوالات، مرز بین جدی و شوخی را رعایت نمی کردند و حامد بهداد نیز با حاضر جوابی ه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه حرکات عجیب بهداد

حاشیه نگاری جشنواره فجر


اخبار جشنواره فیلم فجر هر روز زیادتر و داغ تر می شود. در روز دوم جشنواره حرکات حامد بهداد بیش از بقیه توی چشم آمد. در نشست «خانه دختر» عوامل فیلم به خصوص حامد بهداد در پاسخ به سئوالات، مرز بین جدی و شوخی را رعایت نمی‌کردند و حامد بهداد نیز با حاضر جوابی‌ها و حرکات عجیب و غریب سعی می‌کرد به هر سئوالی که می‌شود، جواب بامزه‌ای بدهد.


جشنواره

این اما نخسین بار نیست بهداد حرکات عجیب جلوی دوربین نشان می دهد. یکی از معروف ترین آن ها مربوط به جشنواره ای است که او عکس مارلون براندو ( بازیگری که بهداد خیلی دوست دارد شبیه او باشد) را در دست گرفته. دیگری هم مربوط به نشست خبری نمایش «سگ سکوت» است که این بازیگر می خواهد نشان دهد از آمادگی بدنی بالایی برخوردار است.

هومن سیدی تلف شد


هومن سیدی تلف شده روز نخست جشنواره است! چرا؟ «بوفالو» كاوه سجاد حسینی اولین فیلم این بازیگر است كه در جشنواره سی و سوم اكران شد. هومن سیدی در این فیلم نقشی متفاوت از نقش های پیشین دارد و البته توانسته بخوبی از پس آن بر آید. سیدی نقش جوانی را بازی كرده كه قصد دارد به همراه نامزدش از ایران فرار كند؛ جوانی شمنگ كه معلوم نیست كجا رفتارش واقعی است و كجا نمایشی. ملاحت بازی سیدی در برج میلاد به مذاق همه خوش آمده اما به اجبار داستان نقشش در بیست دقیقه ابتدایی حذف می شود و «بوفالو» برگ برنده اش را از دست می دهد. اگر این اتقاق رخ نمی داد و فیلم در مخاطبان را مایوس نمی كرد ، حتی می شد سیدی را جزو نامزدهای سیمرغ دید. حیف كه این ایده تلف شد.

مورد عجیب نشریه روزانه جشنواره


یكی از جذابیت های جشنواره فیلم فجر (حداقل برای مطبوعاتی ها) نشریه روزانه آن است. بویژه روز اول كه همه می خواهند ببینند نتیجه چه شده ،چه ایده های تازه ای در آن ها پیدا می شود، سر و شكل و گرافیكش چطور است و ... بولتن امسال در قطعی نامتعارف منتشر شده اما به مذاق بیشتر بچه های رسانه خوش نیامده ؛ قطع مربع آن، گرافیك بسیار معمولی، فونت ریز ، تخت بودن مطالب ، عدم رعایت اصول اولیه روزنامه نگاری، نداشتن عكس های تولیدی و جذاب از افرادی که با آن ها مصاحبه شده مواردی هستند كه باعث شده این نشریه از حداقل استاندارد برخوردار نباشد. مهم تر از همه این كه محتوای آن چیزی فراتر از اطلاعات موجود سایت ها نیست.

جشنواره

غافلگیری روز


غافلگیری دومین روز جشنواره فیلم فجر که حال مخاطبان و اهالی رسانه را خوب کرد فیلمی آبرومندانه البته با چاشنی نقد اجتماعی بنام «چهارشنبه 19 اردیبهشت» بود که البته پیشینه کارگردان این اثر یعنی وحید جلیلوند در عرصه مستندسازی اجتماعی و نویسندگی باعث رونق جشنواره سی و سوم شد. اما این پایان کار نبود و حضور سحر احمدپور بازیگر فیلم سینمایی «چهارشنبه 19 اردیبهشت» با چادر در بین اهالی رسانه نظرات را به خود جلب کرد و البته برزو ارجمند یکی دیگر از بازیگران این فیلم نیز در نشست خبری اعلام کرد که اصولا در سینما آدم بدشانسی است و برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «چهارشنبه، 19 اردیبهشت» 20سال صبر کرده که تمامی این حرفها از سوی برزو ارجمند همراه با اشک و یاد پدر مرحومش استاد انوشیروان ارجمند بیان شد.
غافلگیری دومین روز جشنواره فیلم فجر که حال مخاطبان و اهالی رسانه را خوب کرد فیلمی آبرومندانه البته با چاشنی نقد اجتماعی بنام «چهارشنبه 19 اردیبهشت» بود که البته پیشینه کارگردان این اثر یعنی وحید جلیلوند در عرصه مستندسازی اجتماعی و نویسندگی باعث رونق جشنواره سی و سوم شد.

حذف پخش زنده افتتاحیه


مدیران جدید تلویزیون بعد از حواشی فراوانی که سر سانسور مراسم افتتاحه و اختتامیه جشنواره فجر پارسال برای مدیران قبلی پیش آمد تصمیم جدی گرفتند تا این دندان لق را بکنند و خودشان را از تمام انتقادهای احتمالی بعدی خلاص کنند. برای همین هم زمان پخش مراسم افتتاحیه، هیچ کدام از شبکه‌ها پخش زنده نداشتند و اتفاقا احسان کرمی، مجری افتتاحیه هم با این مسئله شوخی کرد و به مهمان ها گفت امشب تلویزیون پخش زنده ندارد و می‌توانید راحت باشید.

«رخ دیوانه» صدرنشین شد

بهداد

فیلم‌های سینمایی «رخ دیوانه»، «عصر یخبندان» و «کوچه بی‌نام» در صدر آرای مردمی دومین روز سی‌و‌سومین جشنواره فیلم فجر قرار گرفتند.با شمارش ۲۰۷۲۲رای در روز دوم جشنواره فیلمهای برگزیده رخ دیوانه به کارگردانی ابوالحسن داوودی با میانگین امتیاز ۳/۲۳حائز رتبه نخست ، عصریخبندان به کارگردانی مصطفی کیایی با میانگین امتیاز ۳/۱۳ رتبه دوم ، کوچه بی نام به کارگردانی هاتف علیمردانی با میانگین امتیاز۳/۰۱ سومین رتبه را در اقبال تماشاگران به خود اختصاص داده اند.

منتقدان در انتظار كدام فیلم هستند؟


فیلم های جشنواره مثل هندوانه در بسته می ماند؛مگر آن كه كارگردان پیش از نمایش عمومی،‌آن را برای عده ای معدود نمایش دهد و خوبی یا بدی اش دهان به دهان بچرخد.در غیر این صورت معیارهای عامی وجود دارند كه مخاطبان سینما طبق آن به تماشای یك فیلم می نشینند؛‌ مثل شهرت كارگردان ،بازیگران ،‌داستان و... یك راه دیگر هم هست و آن استعلام از منتقدان است.كاری كه هفته نامه همشهری جوان در ویژه نامه اش انجام داده. در بخشی از پرونده این شماره مجله 12 منتقد به سه سوال پاسخ داده اند: « منتظر چه فیلمی هستید؟ چرا؟ چهار فیلم پیشنهادی؟» نكته جالب اشتراك نظر روی فیلم های كارگردان های اول، «عصر یخبندان» مصطفی كیایی و « من دیه گو ماردونا هستم» بهرام توكلی است. در این میان شاهرخ دولکو  گفته منتظرم همه فیلم‌ها را ببینم تا شمای کلی از سینمای ایران در یک سال اخیر به دست آورم. او «مرگ ماهی» ، «طعم شیرین خیال» ،  «من دیه‌گو مارادونا هستم»و «روباه» را پیشنهاد داده . جابر قاسمعلی هم منتظر این فیلم ها است: «خداحافظی طولانی» ، «رخ دیوانه» و «من دیه‌گو مارادونا هستم» . رامتین شهبازی از فیلم های «در دنیای تو ساعت چند است» ، «خداحافظی طولانی» و «ارغوان» به عنوان فیلم هایی كه منتظر آن ها است نام برده. فهرست كیوان كثیریان  از این قرار است: «در دنیای تو ساعت چند است» ،‌»بهمن» و «عصر یخبندان» . سحر عصر آزاد دوست دارد فیلم های بخش نگاه نو را ببیند و «احتمال باران اسیدی» ، «در دنیای تو ساعت چند است» و « ارغوان»  را پیشنهاد داده. محسن آزرم منتظرهم فیلم های بخش نگاه نو است و رضا درستکار در انتظار همه فیلم ها.مازیار فکری ارشاد از «ارغوان» نام برده و شاهین شجری کهن منتظر است فیلم های «ناهید»،‌«من دیه‌گو مارادونا هستم» و «اعترافات ذهن خطرناک من» است.این هم پاسخ شاپور عظیمی: کنجکاو نیستم فیلمی را ببینم. و در نهایت پاسخ نیما حسنی‌نسب : منتظر دیدن فیلم خاصی نیستم و در عین حال منتظر دیدن همه فیلم‌ها هستم. فیلم‌های کنجکاوی‌برانگیز بیرون از جشنواره است.

فرآوری: منیژه خسروی
بخش سینما و تلویزیون تبیانمنابع: هفت صبح ، فارس ، همشهری جوان