تبیان، دستیار زندگی
در فاصله سه هفته به شروع فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، چهار نماینده آسیایی فوتبال ایران شرایط مختلفی دارند. نفت، بهترین عملکرد را در لیگ داشته، تراکتورسازی و فولاد هر یک در یک بخش بهترین عملکرد را داشته اند و احوال پرسپولیس اصلا قابل تعریف نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به وضعیت نمایندگان ایران در آسیا


در فاصله سه هفته به شروع فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، چهار نماینده آسیایی فوتبال ایران شرایط مختلفی دارند. نفت، بهترین عملکرد را در لیگ داشته، تراکتورسازی و فولاد هر یک در یک بخش بهترین عملکرد را داشته اند و احوال پرسپولیس اصلا قابل تعریف نیست.

afc

در حالی که تنها 21 روز تا آغاز فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا زمان باقی است، چهار نماینده فوتبال ایران در این رقابت‌ها اوضاع متفاوتی را تجربه می‌کنند. یکی در بهترین شرایط ممکن به سر می‌برد و دیگری اصلا هوادارانش را امیدوار نمی‌کند.

در بین تیم‌های ایرانی که جواز حضور در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده‌اند، نفت تهران بهترین عملکرد را در لیگ داخلی داشته و فولاد و تراکتورسازی هم به ترتیب بهترین خط دفاع و بهترین خط حمله را دارند. پرطرفدارترین تیم ایران و شایسته آسیا اما حال و روز بسیار بدی دارد و فعلا نمایشی نداشته که هوادارانش را امیدوار کند.

در این جا نگاهی کوتاه به وضعیت چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا داشته‌ایم.

* نفت؛ صدرنشین جوان و پر امید

تیم فوتبال نفت تهران در فصل سیزدهم لیگ برتر در مکان سوم جدول ایستاد و جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرد. این تیم البته پیش از حضور در مرحله نهایی این رقابت‌ها باید در دیدار پلی‌آف شرکت کند و در صورت پیروزی راهی مرحله نهایی شود.

نفت با هدایت علیرضا منصوریان تاکنون فصل خوبی را پشت سر گذاشته و فعلا صدرنشین است. نفت تهران چند سال است که روند رو به رشدی در لیگ دارد و پس از صعود به لیگ برتر و دو فصل تثبیت در این لیگ به تدریج خود را در قامت یک مدعی قهرمانی به لیگ شناسانده است. حسین فرکی، یحیی گل محمدی، منصور ابراهیم زاده و اینک علیرضا منصوریان این بخت را داشته‌اند که در یکی از ساختارمندترین باشگاه‌ها ایران کار کنند.

شاگردان منصوریان در لیگ برتر صدرنشین هستند. این تیم با 25 گل زده چهارمین خط حمله لیگ را دارد و با دریافت تنها 14 گل دومین خط دفاع خوب لیگ را داراست.

با وجود این که نفت بر خلاف سه تیم دیگر ایرانی ابتدا باید در پلی‌آف به میدان برود، شرایط بهتری نسبت به سه تیم دیگر دارد. تنها نکته ای که ممکن است برای نفت دردسرساز شود، جوان و کم تجربه بودن بیشتر بازیکنان این تیم است.

* برنامه بازی‌های نفت در لیگ قهرمان آسیا

نفت تهران که در پلی‌آف حضور دارد روز 28 بهمن 93 پذیرای برنده دیدار تیم‌های الجیش قطر و النهدا عمان خواهد بود و در صورت پیروزی در این تک بازی به مرحله گروهی راه یافته و با تیم‌های پاختاکور ازبکستان، الشباب عربستان و العین امارات رقابت خواهد کرد.

* فولاد؛ دفاع نفوذ ناپذیر

تیم دوم جدول لیگ برتر و مدافع عنوان قهرمانی روی کاغذ بیشترین شانس را برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا دارد. فولاد هم تجربه آسیایی دارد و هم با قهرمانی در لیگ برتر نشان داده که می‌تواند دست به کارهای بزرگ بزند.

نماینده جنوبی ایران در لیگ قهرمانان آسیا این روزها با چالش بسیار خطرناکی روبرو است. هوای استان خوزستان به دلیل وقوع طوفان شن و خاک اصلا قابل تحمل نیست. در شرایطی که مدارس و گاهی اداره‌ها به دلیل هوای آلوده در خوزستان تعطیل می‌شود، تمرین کردن در این هوا کاری بسیار دشوار و خطرناک است.

فولاد با دریافت 12 گل بهترین خط دفاع لیگ را دارد و این مساله کار حریفان آسیایی فولاد را برای باز کردن دروازه این تیم خیلی سخت می‌کند. این تیم همچنین با زدن 20 گل در 18 بازی صاحب هفتمین خط حمله لیگ است.

نماینده جنوبی ایران در لیگ قهرمانان آسیا این روزها با چالش بسیار خطرناکی روبرو است. هوای استان خوزستان به دلیل وقوع طوفان شن و خاک اصلا قابل تحمل نیست. در شرایطی که مدارس و گاهی اداره‌ها به دلیل هوای آلوده در خوزستان تعطیل می‌شود، تمرین کردن در این هوا کاری بسیار دشوار و خطرناک است

* برنامه بازی‌های فولاد در لیگ قهرمانان آسیا

6 اسفند: فولاد خوزستان - برنده پلی‌آف (الوحده امارات با برنده بازی ریفا بحرین و السد قطر)، ورزشگاه غدیر اهواز

13 اسفند: لکوموتیو ازبکستان - فولاد خوزستان، ورزشگاه لوکوموتیو تاشکند

26 اسفند: فولاد خوزستان - الهلال عربستان، ورزشگاه غدیر اهواز

19 فروردین: الهلال عربستان - فولاد خوزستان، ورزشگاه ملک فهد ریاض

اول اردیبهشت: برنده پلی‌آف (الوحده امارات با برنده بازی ریفا بحرین و السد قطر) - فولاد خوزستان، ورزشگاه برنده پلی‌آف

15 اردیبهشت: فولاد خوزستان - لوکوموتیو ازبکستان، ورزشگاه غدیر اهواز

* تراکتورسازی؛ خط آتش

تیم پرطرفدار تبریزی چند فصل است که داعیه قهرمانی در لیگ را دارد اما هر بار به دلیلی موفق نمی‌شود. تراکتورسازان فصل قبل اما جام قهرمانی حذفی کشور را کسب کردند و مستقیما به لیگ قهرمانان آسیا راه یافتند.

تراکتورسازی اکنون تیم چهارم جدول رده بندی لیگ برتر است و با توجه به تجربه‌ای که در لیگ قهرمانان آسیا کسب کرده می‌تواند به صعود از گروه و رسیدن به مراحل بالاتر امیدوار باشد. ضمن این که حضور آندرانیک تیموریان در تراکتورسازی انجام خط میانی این تیم را افزایش داده است.

سرخ پوشان تبریزی با 32 گل زده صاحب بهترین خط حمله لیگ برتر هستند و از هم اینک زنگ خطر را برای دفاع حریفان آسیایی به صدا در آورده‌اند. دریافت 20 گل هم خط دفاع این تیم را در جایگاه هشتم لیگ قرار داده است.

برنامه بازی‌های تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا

6 اسفند: نسف‌قارشی ازبکستان - تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه شهر قارشی

13 اسفند: تراکتورسازی تبریز - الاهلی امارات، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز

27 اسفند: برنده‌ پلی‌آف (الاهلی عربستان با برنده الوحدت اردن و القادسیه کویت) - تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه برنده پلی‌آف

18 فروردین: تراکتورسازی تبریز - برنده پلی‌آف (الاهلی عربستان با برنده الوحدت اردن و القادسیه کویت)، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز

اول اردیبهشت: تراکتورسازی تبریز - نسف‌قارشی ازبکستان، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز

15 اردیبهشت: الاهلی امارات - تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه راشد دبی

* پرسپولیس؛ پرطرفدار، کم امید

شاید بی‌اغراق کم امیدترین نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس است. این تیم در ادامه روند متزلزل چند سال اخیرش، عملکرد چندان خوبی در فصل چهاردهم لیگ نداشته فعلا در رده نهم جدول رده بندی قرار دارد. این تیم همچنین با زدن 19 گل و خوردن 22 گل به ترتیب نهمین خط حمله و دهمین خط دفاع لیگ را دارد.

پرطرفدارترین تیم آسیا این روزها اصلا حال و روز خوشی ندارد. باخت‌های پیاپی در لیگ باعث شده که هواداران این تیم ناراضی باشند و خواهان برکناری سرمربی تیمشان باشند؛ برکناری فردی که خود در میانه‌های فصل به جای علی دایی بر نیمکت داغ پرسپولیس تکیه زده است.

* برنامه دیدارهای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا

5 اسفند: پرسپولیس - لخویا قطر، ورزشگاه آزادی تهران

12 اسفند: برنده پلی‌آف (الجزیره امارات و بنیادکار ازبکستان) - پرسپولیس، ورزشگاه برنده پلی‌آف

26 اسفند: پرسپولیس - النصر عربستان ، ورزشگاه ملک فهد ریاض

19 فروردین: پرسپولیس - النصر عربستان ، ورزشگاه آزادی تهران

2 اردیبهشت: لخویا قطر - پرسپولیس، ورزشگاه عبدالله بن ناصر بن خلیفه دوحه

16 اردیبهشت: پرسپولیس - برنده پلی‌آف (الجزیره امارات و بنیادکار ازبکستان)، ورزشگاه آزادی تهران

بخش ورزشی تبیان

منبع : ایسنا