تبیان، دستیار زندگی
محمد اصفهانی، پرآوازه ترین خواننده موسیقی پاپ ایران، در عنوان نوجوانی اش این افتخار بزرگ را داشته است که در تاریخی ترین روزهای انقلاب، یعنی درست روز 12 بهمن سال 57، در بهشت زهرا(س)، و در محضر و پیشگاه امام امت(ره)، به تلاوت و ترنّم کلام وحی بپردازد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواننده پاپ، قاری 12 بهمن 57 + فیلم

محمد مهدی واعظی ‌اصفهانی معروف به محمد اصفهانی، پرآوازه‌ترین خواننده موسیقی پاپ ایران، در عنوان نوجوانی‌اش این افتخار بزرگ را داشته است که در تاریخی‌ترین روزهای انقلاب، یعنی درست روز 12 بهمن سال 57، در بهشت زهرا(س)، و در محضر و پیشگاه امام امت(ره)، به تلاوت و ترنّم کلام وحی بپردازد.

شکوری، شبکه تخصصی قرآن تبیان

تلاوت قران محمد اصفهانی در 12 بهمن 57

انتخاب محمد اصفهانی به عنوان قاری مراسم استقبال از حضرت امام (ره) توسط سید حمید شاهنگیان صورت گرفته است. شاهنگیان موسیقی‌دان و آهنگسازی است که در سال‌های قبل و بعد از انقلاب، در ساخت و توزیع سروده‌های خاطره‌انگیز انقلابی همچون «خمینی ای امام» نقش ایفا کرده است.
ماجرا از زبان زهرا شجاعی رئیس سازمان مشارکت زنان اینگونه است:
«روزی که قرار بود امام وارد ایران شود، دوازدهم بهمن، کمیته‌ای برای استقبال اولیه از ایشان در فرودگاه شکل گرفت. کمیته، نمایندگانی از اقشار مختلف مردم را برای حضور در سالن فرودگاه انتخاب کرد. از میان دانشجویان نیز ۱۵۰ نفر انتخاب شدند، از هر دانشکده‌ای یک خانم و یک آقا انتخاب می‌شد. من هم به عنوان نماینده خانم دانشکده خودمان برای استقبال انتخاب شدم و مهندس علاقه‌مندان از میان آقایان، دانشجویان و دانش‌آموزان چون از نظر سنی از همه کوچکتر بودند، به بالکن برده شدند، اتفاقاً بالکن مشرف به سالن بود. اول قرآن توسط دکتر محمد اصفهانی‌واعظی که آن موقع ۷،۸ ساله بود، قرائت شد و بعد پیام دانشجویان اجرا شد. آنگاه سرود خمینی ای امام را دانشجویان و دانش‌آموزان اجرا کردند.».
محمد اصفهانی البته زاده 14 تیر 1345 در تهران است و بنابراین سن واقعی وی، بر خلاف آنچه گزارش شد، 12 سال بوده است.
پدرش اصفهانی الاصل و مادرش زاده تهران است. محمدمهدی تحصیلات ابتدایی را در دبستان علوی به پایان برد و در مسابقات قرآن قبل از انقلاب در رده نوجوانان برگزیده شد. به خاطر کسب مقام، مقرر گردید به کویت اعزام شود که این سفر به خاطر مخالفت مادرش لغو شد. او از اوایل کودکی قرائت قرآن کریم را به سه روایت نزد اساتید وقت آموخته و از شیوه‌های مختلف این فن به ویژه سبک استاد مرحوم، شیخ مصطفی اسماعیل بهره‌مند شده‌است.

استاد اصفهانی، به دلیل همین تعلق خاطر به موسیقی آئینی، پس از انقلاب نیز، آثاری چند در این حوزه در کارنامه کاری خود داشته و دارد.

فیلم تلاوت قرآن توسط محمد اصفهانی در حضور امام خمینی(ره)