تبیان، دستیار زندگی
این مطلب، به طرز تهیه دو غذای خوشمزه با ماهی اختصاص دارد. تا پایان، همراه ما باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرز تهیه دو غذا با ماهی


این مطلب، به طرز تهیه دو غذای خوشمزه با ماهی اختصاص دارد. تا پایان، همراه ما باشید.


ته‌چین ماهی

ته‌چین ماهی

تا به حال ته‌چین با ماهی پخته‌اید؟ اگر نه، طرز تهیه و مواد لازم برای این غذای خوشمزه را یاد بگیرید و امتحان کنید؛ هم غذایی دریایی خورده‌اید، هم ته‌چین پخته‌اید، هم تنوعی غذایی برای خود و خانواده‌تان ایجاد کرده‌اید.

مواد لازم:

ماهی قزل‌آلادو عدد
روغن مایع ذرتیک پیمانه
برنجپنج پیمانه
سبزی‌پلوچهار پیمانه
سیر تازه خردشدهنصف پیمانه
نمک و فلفلبه میزان لازم
زعفرانبه میزان لازم

طرز تهیه:

ماهی‌ها را تمیز شسته و استخوان آن‌ها را جدا می‌کنیم. مقداری نمک، فلفل و زعفران به آن‌ها می‌زنیم تا مزه‌دار شوند. در این فاصله، برنج را که از شب قبل همراه نمک خیس کرده‌ایم با سبزی‌پلو آبکش می‌کنیم. سپس ماهی را از طرفی که گوشت دارد، در ماهیتابه سرخ می‌کنیم و طرف دیگر که پوست ماهی است را ته ماهیتابه قرار داده و برنج آبکش شده را روی آن می‌ریزیم.

ماهی دوم را کاملاً سرخ کرده و سر آن را جدا می‌کنیم و در ماهیتابه گذاشته و بقیه برنج و سیر تازه را روی آن می‌ریزیم. در ظرف کوچکی، نصف پیمانه آب و بقیه روغن را ریخته و روی حرارت می‌گذاریم. زمانی که به جوش آمد، روی برنج می‌ریزیم و در ظرف را با فویل آلومینیومی بسته و آن را یک ساعت روی حرارت ملایم دم می‌کنیم. نهایتاً، در ظرف موردنظر برگردانده و مطابق شکل تزئین می‌کنیم.

*****

طرز تهیه قزل‌آلای خشکه برشته

قزل‌آلای خشکه برشته

مواد لازم:

ماهی قزل‌آلاسه عدد متوسط
پودر نانپنج قاشق
مغز بادام خرد شدهپنج قاشق غذاخوری
کرهپنجاه گرم
تخم‌مرغدو عدد کوچک
خیار شور ریز شدهدو عدد متوسط
آب‌لیموسه تا چهار قاشق غذاخوری
نمک و فلفلبه اندازه لازم
جعفری خرد شدهدو تا سه قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

ابتدا ماهی‌ها را تمیز کنید، سپس شسته و نمک بزنید. نیم ساعت بعد آن‌ها را خشک کنید و کمی فلفل بپاشید و کنار بگذارید. فر را هم از قبل گرم کنید و در یک ماهی‌تابه نچسب، کمی کره بمالید و آن را چرب کنید. پودر نان و بادام‌ها و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید و در یک سینی بریزید. تخم‌مرغ‌ها را هم در ظرفی بشکنید و خوب بزنید. ماهی‌ها را به مایه تخم‌مرغ آغشته کنید و بعد در بادام و پودر نان بغلتانید و در فر گرم شده، به مدت چهل دقیقه با حرارت صد و هشتاد درجه سانتی‌گراد بگذارید. همچنین می‌توانید روی حرارت مستقیم و کم، آن را سرخ کنید. در ظرفی کوچک، کره را ذوب کنید، پس از سرد شدن، خیارشور خرد شده و آبلیمو را به آن اضافه کنید. ماهی‌ها را در دیس بگذارید و از این سس روی آن‌ها بریزید و اطراف آن‌ها را با جعفری خرد شده تزئین کرده و میل کنید.

جام جم سرا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ha_sh_2000

برگرفته از گروه: آشپزی و شیرینی‌پزی