تبیان، دستیار زندگی
روز چهاردهم بهمن 1357 که ژنرال هایزر با تعیین جانشینی برای خود ایران را ترک کرد، حضرت امام در یک مصاحبه مطبوعاتی در مدرسه رفاه دولت بختیار را هم غیرقانونی اعلام کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دولت بختیار غیرقانونی شد، چادر قانونی شد


روز چهاردهم بهمن 1357 که ژنرال هایزر با تعیین جانشینی برای خود ایران را ترک کرد، حضرت امام در یک مصاحبه مطبوعاتی در مدرسه رفاه دولت بختیار را هم غیرقانونی اعلام کردند.

انقلاب 14 بهمن

ایشان دولت بختیار را غیرقانونی اعلام کردند و گفتند: کاری نکنید که مردم را به جهاد دعوت کنم.

امام در این سخنرانی فرمودند: شورای انقلاب حکومت موقت تعیین خواهد شد و حکومت موقت، موظف خواهد بود که مقدمات رفراندوم را تهیه کند. همچنین قانون اساسی که تدوین شد، به آراء عمومی گذاشته می‌شود.

همچنین در این روز مراسم چهلم شهید استاد نجات الهی در بهشت‌زهرا برپاشد. آمریکا مقداری از دستگاه‌های الکترونیکی محرمانه خود را از ایران خارج کرد. نیروی هوایی سیستم‌های محرمانه جنگنده‌های اف چهارده را مخفی کرد. گفتنی است که یکی از وظایف هایزر در ایران، انجام همین مأموریت بوده است. بختیار در مصاحبه‌ای با فرستاده ویژه رادیوی ملی فرانسه گفت: موجودیت و وحدت کشور بر همه مسائل دیگر ازجمله حضرت آیت‌الله خمینی، شاه و قانون اساسی مقدم است.

هوشنگ نهاوندی وزیر اسبق آبادانی و مسکن و عبدالمجید مجیدی وزیر سابق مشاور و رئیس سابق سازمان برنامه به علل گوناگون ازجمله مسائل مالی و سوءاستفاده از مقام خود بازداشت شدند. روزنامه الوطن العربی نوشت: یک ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از کشور رفت.

جمعی از بانوان با امام خمینی در مدرسه شماره 2 علوی دیدار کردند. باآنکه این دیدار از ساعت 30/3 – 30/5 بعدازظهر تعیین‌شده بود شمار دیدارکنندگان به‌اندازه‌ای بود که مراسم تا ساعاتی از شب به طول انجامید. در خیابان‌های اطراف اقامتگاه امام ترافیک سنگین به وجود آمده بود و به‌رغم باران تندی که می‌بارید و عبور و مرور را دشوار می‌ساخت. گروه بانوان حاضر نبودند بازگردند و مصرانه می‌خواستند امام را ببینند.

هوشنگ نهاوندی وزیر اسبق آبادانی و مسکن و عبدالمجید مجیدی وزیر سابق مشاور و رئیس سابق سازمان برنامه به علل گوناگون ازجمله مسائل مالی و سوءاستفاده از مقام خود بازداشت شدند

انقلاب اسلامی زنان را چادری کرد؟

از اوایل دههٔ پنجاه تعداد کسانی که پایبند به ارزش‌های اسلامی مانند نماز، روزه و حجاب بودند رو به گسترش نهاد. در بین ارزش‌های اسلامی حجاب معنای دیگری داشت. پس از اقدامات نابخردانهٔ رضاشاه در تحمیل بی‌حجابی به زنان مسلمان و واقعهٔ گوهرشاد، مسئله حجاب بزرگ‌ترین چالش بین روحانیت و رژیم پهلوی شد. از آن به بعد حجاب نه‌تنها به‌عنوان یک واجب شرعی و یک سنت اسلامی، بلکه به‌عنوان نمادی سیاسی- مذهبی بین روحانیت و رژیم محل نزاع و جدال قرار گرفت.

با گسترش حجاب رژیم شاه تلاش گسترده‌ای را برای ممانعت از آن به عمل آورد.

اما همهٔ تلاش‌های رژیم بی‌نتیجه ماند و هرروز بر تعداد زنان چادری و محجبه افزوده می‌شد و اوج‌گیری قدرت نیروهای مذهبی را بیشتر به نمایش می‌گذاشت. با آغاز حرکت مذهبی مردم از 19 دی، گرایش زنان به‌سوی حجاب بیشتر می‌شد حتی سپاهیان دانش دختر به طرز بی‌سابقه‌ای از روسری و چادر استفاده کرده و نسبت به آن تعصب خاصی نشان می‌دادند. طبق گزارش‌های ساواک در بهمن 1356 گرایش دختران نسبت به حجاب بیشتر می‌شد به‌عنوان نمونه دانش‌آموزان دختر دبیرستان‌های فرحناز و راهنمایی تحصیلی پروین اعتصامی شهرستان میناب به علت سخنرانی‌های شیخ سعید قاسمی، شیخ علی کریمی و اسدالله دستوران در مورد حجاب و تشکیل جلسات دینی اکثر دختران مدارس فوق تحت تأثیر واقع و به همین خاطر چادر به سر کرده و در سر کلاس‌های درس از روسری استفاده می‌نمایند.

انقلاب 14 بهمن

گرایش به چادر

با حلول سال 1357 گرایش به حجاب چنان شدت گرفت که ساواک آن را روزانه احساس می‌کرد. دریکی از گزارش‌های ساواک آمده است: اخیر مشاهده‌شده که مدت چند روز است که اکثر محصلین دختر مدارس سوسنگرد با چادرهای سیاه و مقنعه به مدرسه می‌روند و روزبه‌روز هم به تعداد این قبیل افراد اضافه می‌شود.

اولین آثار حجاب در کنکور سراسری خرداد 1357 آشکار شد روزنامه‌ها یکی از ویژگی‌های کنکور آن سال را افزایش محسوس دختران چادری در مقایسه با سال‌های گذشته اعلام کردند.

با نزدیک شدن به پیروزی انقلاب اسلامی هرروز حجاب گسترش پیدا می‌کرد تا جایی که زنان و دختران باحجاب که روزی در شهرهای بزرگ مثل تهران در اقلیت بودند به اکثریت قابل‌ملاحظه‌ای تبدیل شدند. حضور سیصد هزار زن و دختر باحجاب در راهپیمایی تاسوعا و عاشورا تعجب نیروهای نظامی را برانگیخت. حضور زنان محجبه در تظاهرات چنان چشم‌گیر شده بود که نویسندگان نتوانستند این پدیده را نادیده بگیرند. مینو صمیمی یکی از وابستگان دربار پهلوی در خاطرات خود تأکید می‌کند که مسئلهٔ چادر نقش بسیار مهمی درروند انقلاب ایفا کرد. وی در توصیف گرایش فراگیر زنان محجبهٔ تظاهرکننده به چادر می‌نویسند:

از اوایل دههٔ پنجاه تعداد کسانی که پایبند به ارزش‌های اسلامی مانند نماز، روزه و حجاب بودند رو به گسترش نهاد

در میانشان زنانی از هر صنف و طبقه وجود داشت دانشجو، خانه‌دار، کارمند، متخصص و حتی زنان طبقهٔ متوسط تحصیل‌کرده در کشورهای غربی و حضور یکپارچه این زنان علاوه بر این‌که نمایشی تحسین‌برانگیز از جرئت و شهامت و ارادهٔ زنان ایرانی بود، نشان‌دهنده جنبه‌های مذهبی انقلاب ایران نیز به‌حساب می‌آمد. تغییر نگرش زنان به حجاب و تغییر گرایش ارزشی آن‌ها به شاه و درباریان فهماند که تلاش چندساله آن‌ها بیهوده بوده و نتوانسته‌اند فرهنگ غربی را به‌جای سنت‌های اسلامی نهادینه کنند.

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: سایت: اسناد انقلاب/مشرق نیوز

مطالب مرتبط:

  رویدادهای 13 بهمن

حال و هوای جوادیه در حکومت‌نظامی

جانباز انقلاب