تبیان، دستیار زندگی
پیشنهادی لغو و تسهیل صدور ویزای ایران به هیات دولت داده شد و قرار بود خبرهای خوش اواخر سال 92 اعلام شود، اما بررسی طرح در کمسیون های تخصصی نزدیک به یک سال است که طول کشیده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر خوش «لغو ویزا» تا نوروز اعلام می‌شود؟

پیشنهادی لغو و تسهیل صدور ویزای ایران به هیات دولت داده شد و قرار بود خبرهای خوش اواخر سال 92 اعلام شود، اما بررسی طرح در کمسیون‌های تخصصی نزدیک به یک‌ سال است که طول کشیده

بخش اجتماعی تبیان
ویزا، پاسپورت

کمتر از یک سال پیش بسته‌ پیشنهادی لغو و تسهیل صدور ویزای ایران به هیات دولت داده شد و قرار بود خبرهای خوش اواخر سال 92 اعلام شود، اما بررسی طرح در کمسیون‌های تخصصی نزدیک به یک‌ سال است که طول کشیده، حالا معاون گردشگری یک‌بار دیگر اعلام کرده «امیدوار است پیش از فرا رسیدن سال نو خبر خوش ویزا را اعلام کند.»

کارگروه ویژه‌ی تعیین کشورهای هدف برای اعمال مقررات لغو ویزا و تسهیل و صدور ویزای گردشگران» با مصوبه‌ هیأت دولت در 15 آبان‌ماه 1392‌، تشکیل و قرار شد که مسوولیت اجرای آن با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد و وزارتخانه‌های امور خارجه‌، کشور‌، اطلاعات و سازمان توسعه‌ تجارت، نمایندگان تام‌الاختیار خود را به این کارگروه معرفی کنند تا با هدف تهیه‌ فهرستی از کشورهای هدف برای تسهیل در صدور یا لغو ویزای ایران یا اتخاذ تصمیم‌هایی برای روانسازی سفر گردشگران خارجی تشکیل جلسه دهند و به تصمیم‌گیری برسند.

سه اولویت برای این کارگروه ویژه تعیین شد؛‌ کشورهایی که ایران به‌طور عام با آن‌ها لغو روادید می‌کند. کشورهایی که گردشگران آن‌ها با تور رسمی به ایران سفر می‌کنند و شامل لغو روادید می‌شوند و کشورهایی که صدور روادید برای آن‌ها تسهیل می‌شود.

آخر سال است و کمیسیون‌ها طرح‌های زیادی در نوبت ارائه در هیأت دولت دارند، اما فکر می‌کنم و امیدوارم تا پیش از سال نو، این طرح در دستور کار دولت قرار گیرد و خبر خوش آن اعلام شود

در نهایت، چند پیشنهاد از این کارگروه ویژه خارج شد‌؛ تعیین فهرست برخی کشورها برای صدور ویزای فرودگاهی‌، لغو ویزا برای گردشگران سلامت در صورت توافق‌ دستگاه‌های مرتبء صدور ویزای رایگان برای تورگردانان خارجی که با هدف آشنایی به ایران سفر می‌کنند‌، افزایش مدت زمان اعتبار ویزای فرودگاهی، تعیین کشورهایی که یک‌طرفه می‌توان با آن‌ها لغو ویزا داشت و صدور ویزای الکترونیکی.

حالا نزدیک به یک‌سال از ارائه‌ این پیشنهادها به دولت می‌گذرد و مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر می‌دهد که بررسی این طرح در کمیته کارشناسی و کمسیون سیاسی، دفاعی هیأت دولت تمام شده و طرح در نوبت ارائه به هیأت دولت است.

او به خبرنگار گردشگری ایسنا می‌گوید: آخر سال است و کمیسیون‌ها طرح‌های زیادی در نوبت ارائه در هیأت دولت دارند، اما فکر می‌کنم و امیدوارم تا پیش از سال نو، این طرح در دستور کار دولت قرار گیرد و خبر خوش آن اعلام شود.

پیش از این مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره دلیل تاخیر ایجاد شده برای طرح این موضوع در هیأت دولت گفته بود: چیزی که به کمیسیون تخصصی دولت می‌رود‌، با توجه به ضرورت گرفتن استعلام از دستگاه‌های مختلف و هماهنگی‌ها‌، ممکن است از یک تا شش‌ماه طول بکشد. این‌گونه قضایا ظرف زمانی ندارد؛ ولی ما اصرار داریم با مصوبه‌ی هیئت وزیران، زمان ویزای فرودگاهی را از دو هفته به یک‌ماه برسانیم.

از سوی دیگر حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه چندی پیش اعلام کرده بود: وزارت خارجه آمادگی دارد تا با هر کشوری به صورت متقابل لغو روادید را اجرا کند.


منبع : تابناک