تبیان، دستیار زندگی
هفته هجدهم لیگ برتر در حالی به پایان رسید که حاشیه هایش از متن اش بیشتر بود. هفته ای که تحت تاثیر دعوای کی روش با قلعه نویی و درخشان بود
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسین جوادی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به حواشی هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال


هفته هجدهم لیگ برتر در حالی به پایان رسید که حاشیه هایش از متن اش بیشتر بود. هفته ای که تحت تاثیر دعوای کی روش با قلعه نویی و درخشان بود،‌هفته ای که حتی نام صادق هدایت نیز به فوتبال بازشد !


پرسپولیس - ذوب اهن

داستانی که امیر قلعه نویی بعد از پایان بازی در کنفرانس خبری نام نویسنده مشهور را به خاطر دعوایش با کی روش به میان کشید! هفته هجدهم تحت تاثیر سلفی گرفتن بازیکنان سپاهان بعد از گل به استقلال و همینطور گل زنی رضا عنایتی در سی هشتمین سال زندگی اش بود. در اینجا می خواهیم بر تعدادی از رویدادهای فانتزی این هفته مروری کوتاه داشته باشیم.

صدرنشینی مشترک

نفت تهران با تمام سر و صدای قبل از فصل هفته هجدهم را خیلی خوب شورع نکرد تا در صدر نشینی با فولاد شریک شود. رتبه یک جدول این بار میان دو تیم از تهران و اهواز دست به دست میشود تا همه چیز در هفته نوزدهم تقسیم شود. نفت در حالی صدر جدول را به فولاد تعارف زد که دو امتیاز حساس با فولاد خوزستان را از دست داد. نفتی ها هفته نوزدهم با سپاهان در اصفهان بازی دارندو باید با نهایت دقت خود را آماده این دیدار کنند.سپاهان بعد از باخت به استقلال در هفته آتی چیزی برای از دست دادن ندارد و به نظر می رسد نفت را از صدر نشینی دور کند!

سومین شکست متوالی پرسپولیس

پرسپولیس به رتبه نهم جدول رسید ،‌اتفاقی که خیلی برای هوادارن خوشاند بود و شاید به همین دلیل بود که صدای " رها و حیا کن " از سوی سکوها شنیده می شد. البته جمید درخشان که به خاطر پیروزی در دربی مدتها در حاشیه امنیت قرار داشت با سموین شکست متوالی در لیگ برای اولین بار با شعار هوادارن علیه خود مواجه شد،‌هوادارانی که می گویند علی دایی باید یک بار دیگر برگردد! نکته قابل توجه این است که سومین شکست توسط گربه سیاه پرسپولیس یعنی یحی گل محمدی رقم خورد. مربی که سال های سال برای پرسپولیس همب ازی کرد و هم مربی گری ولی هر زمان که بر روی نیمکت حریف سرخ ها قرار گرفت باعث شکست تیم سابقش شد . حالا با این اوضاع باید دید شرایط درخشان به شکل خواهد شد.

شماره پیراهن عجیب عنایتی

یکی از حواشی هفته هجدهم لیگ برتر مربوط به رضا عنایتی است. بازیکنی که در 38 سالگی نیز پایش به گل باز می شود و از همه مهمتر شماره پیراهن او در بازی با سپاهان است. بازیکن مسن استقلال که بعد از سال ها دوباره به تیم سابقش بازگشته ورودش را با گل جشن گرفت. عنایتی که متولد اردیبهشت ماه 1355 است هنوز سی و نه سالش نشده اما با این گل تبدیل به مسن ترین گلزن باشگاه استقلال در لیگ حرفه ای شد. نکته بعدی در باره شماره ای است که این بازیکن برای پیراهنش انتخاب کرده بود . شماره 80 عجیب ترین شماره ای بود که عنایتی به تن کرده بود.

خط آتش تراکتور خاموش شد

تراکتور سازی بعد از 14 هفته از گل زدن عقیم ماند! تبریزی ها که تغییر و تحولات نیز در تریکب خود داشتند ولی نتوانستند به گل دست پیدا کنند. تراکتورسازان برای بار سوم در این فصل رقابتهای لیگ برتر نتوانستند دروازه حریف خود را باز کنند. آنها بار اول در هفته دوم این رقابتها مقابل ذوب آهن، در هفته چهارم رقابتها در مقابل پدیده و در هفته هجدهم رقابتها در مقابل ملوان در امر گلزنی ناکام بودند. نکته جالب اینکه آنها در هر سه بازی که موفق به گلزنی نشدند تیم میهمان مسابقه بودند.

آمار این هفته از لیگ خیلی قابل توجه نبود. چند تساوی صفر بر صفر و پیروزی های یک بر صفر یا دوبر یک سبب شد تا آمار 1 گل در دو روز برای این هفته لیگ ثبت شود. این آمار نشان میدهد که می توان هفته هجدهم را جز کم گل ترین هفته های لیگ امسال نام ببریم . این هفته در 8 بازی انجام شده فقط 13 گل به ثمر رسید و میانگین 1.62 گل برای هر بازی به جای ماند.

ذوب آهن یک باخت در نه بازی‎

برای ذوبی ها آمار خوبی است که در 9 بازی تنها یک شکست در کارنامه شان ثبت شده باشد. همین شکست نیز تنها در هفته هفدهم مقابل تراکتورسازی بود و بعد از آن یا قبل از آن ینز در 9 بازی شکست نخورده اند. نکته جالب در مورد این کار ذوبی ها این است که سه بازی آنها در این 9 بازی مقابل سرخابی های پایتخت بود، پرسپولیسی ها یکبار در مرحله نیمه نهایی جام حذفی و یکبار هم در هفته هجدهم مغلوب این تیم شدند و استقلالی ها نیز، در جام حذفی مغلوب این تیم شدند، هرچند باخت تیم استقلال در ضربات پنالتی به این تیم تحمیل شد، لازم به ذکر است ذوبی ها دو هفته قبل از دیدارشان مقابل استقلال این تیم را در هفته دهم لیگ برتر نیز شکست داده بودند.

صادق هدایت و فوتبال !

یکی از موضوعاتی که باید به آن نمره صفر داد و هیچ ارزش یا هیچ ربطی به فوتبال نداشت به میان اوردن نام صادق هدایت بود! نکته قابل توجهاین است که امیر قلعه نویی به گونه ای از هدایت حرف زد که انگار تمام اثرهای او را خوانده! قلعه نویی در کنفرانس خبری بعد از بازی با سپاهان برای اینکه به دعوای خود و کی روش رنگ لعابی بپاشد حرف بی معنی را به زبان اورد! او از نامه صادق هدایت به دکتر مصدق در دهه 30 شمسی حرف به میان آرود کهخیل زود از سوی بستگاه و بازماندگان صادق هدایت وجود چنین نامه ای تکذیب شد!

قلعه نویی گفته بود هدایت هم به مسولان کشور نامه می نوشت مثل دکتر مصدق !نکته جالب توجه این است که صادق هدایت در تاریخ 19 فروردین 1330 درگذشت. روزی که او 49 سال سن داشت و اما محمد مصدق در تاریخ 12 اردیبهشت 1330 به عنوان نخست وزیر ایران انتخاب شده است.اینکه چه زمانی صادق هدایت پیش از درگذشتش و با چه عنوانی به محمد مصدق نامه نوشته است و پیرامون چه موضوعی چنین نامه‌ای به قلم تحریر درآمده است را هیچ تاریخ‌دانی مطلع نیست اما امیر قلعه‌نویی به احتمال فراوان منابع تاریخی مستدلی دارد که جایی منتشر نشده است!

13 گل در 2 روز

آمار این هفته از لیگ خیلی قابل توجه نبود. چند تساوی صفر بر صفر و پیروزی های یک بر صفر یا دوبر یک سبب شد تا آمار 1 گل در دو روز برای این هفته لیگ ثبت شود. این آمار نشان میدهد که می توان هفته هجدهم را جز کم گل ترین هفته های لیگ امسال نام ببریم . این هفته در 8 بازی انجام شده فقط 13 گل به ثمر رسید و میانگین 1.62 گل برای هر بازی به جای ماند.

لازم به ذکر است این هفته با 3 تساوی بدون گل بیشترین تساوی بدون گل را در تمام هفته های لیگ‌برتر امسال داراست. سه هفته کم گل دیگر لیگ امسال. هفته دوم و دوازدهم با 11 گل و هفته یازدهم با 12 گل بودند.هفته هفدهم مسابقات لیگ‌برتر امسال با 26 گل پرگل ترین هفته مسابقات لیگ تا اینجا بود.

کلین شیت ملوان

ملوانی ها بعد از پانزده هفته توانست کلین شیت کند . بسته نگه داشتن دروازه ملوانی ها بعد از 15 هفته اتفاق خوبی بود که برای انزلی چی ها افتاد. تیم ملوان بندرانزلی که در لیگ امسال فقط در هفته های اول و دوم مسابقات و در مقابل تیمهای پدیده و صبا توانسته بود دروازه خود را بسته نگهدارد و در پانزده هفته پیاپی دروازه خود را باز شده دید و این هفته و در جریان مسابقه با تیم تراکتورسازی گلی دریافت نکرد و به عبارتی توانست نوار گل خوردن های خود را پاره کند.

سلفی سپاهانی ها به سبک توتی

تاپ تن این هفته را می توان به شادی پس از گل بازیکنان سپاهان اختصاص داد. روشی که از روی دست فرانچسکو توتی کپی برداری شد. هفته ها قبل توتی در جریان داربی شهر رم بعد از به ثمر رساندن گل با دوربین تلفن همراه خود یه عکس سلفی گرفت که سرو صدای زیادی کرد. بعد از آن ماجرا در نوع وطنی بازیکنان سپاهان دست به بامزه بازی زدند و بعد از گلی که به استقلال زدند به روش توتی با گرفتن عکس چند نفره سلفی به شادی پرداختند! بعد از اینکه حسین پاپی گل تساوی سپاهان را به ثمر رساند جواهیر سوکای از روی نیمکت به سمت بازیکنان سپاهان دوید و تلفن همراه خود را از جیبش خارج کرد.وی موبایل خود را به مهدی شریفی داد و او نیز با بازیکنان سپاهان عکس سلفی گرفت .


حسین جوادی

بخش ورزشی تبیان