تبیان، دستیار زندگی
در طرح کلون سازى انسانى1 با یکی از شیوه های کلون سازی انسانی آشنا شدیم. حال به شیوه دوم اشاره می کنیم. ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلون سازى انسانى 2

اهداف:

  • آشنایی با کلون سازی انسانی
  • آشنایی با مشکلات کلونینگ در انسان

شزح درس:

در طرح درس  "کلون سازى انسانى 1" با یکی از شیوه های کلون سازی انسانی آشنا شدیم. حال به شیوه دوم اشاره می کنیم.

درمان با کلون سازى

همان طور که می دانید پس از الحاق اسپرم با تخمک جنینی که حاصل می شود توده سلولی بوده که بلاستوسیست نام دارد. این توده سلولی می تواند تکثیر شود تا به اندازه ای مشخص برسد. این توده می تواند تمام سلول های بدن را ایجاد کند. واژه سلول های بنیادی که بارها از آن نام برده می شوند از این سلول ها  گرفته شده است.


جهت دانلود فیلم آموزشی کلیک نمایید.


جهت دانلود فیلم آموزشی کلیک نمایید.

توضیح فیلم:

اسپرم و تخمک در ناحیه ایی از رحم به هم می رسند و پس از ورود اسپرم به درون تخمک هسته آن ها با هم یکی شده و تقسیمات پی درپی سلولی شروع می شود تا به مرحله ای می رسد که جنین توده سلولی شده است.


بنابراین اگر بتوان این توده سلولی را به سمت یکی سری از سلول ها هدایت کرد نوعی تمایز اتفاق افتاده و بنابراین شاهد یک سری سلول جدید با عملکرد جدید خواهیم بود. استفاده از این سلول های جدی برای تزریق به همان فرد مشکلی ندارد و سیستم ایمنی بدن آن ها را پس نخواهد زد.  بیمارى هایى مانند  بیمارى هاى قلبى، دیابت، پارکینسون و بسیارى دیگر از بیمارى هایى که موجب تخریب سلولى می شوند را می توان تا حدی با این طریق مورد معالجه قرار داد.


برای ایجاد چنین سلول هایی یعنی بلاستوسیت با یک ویژگی خاص این است که باید یک جنین انسان به وجود آورده و سپس آن را از بین برد.


بسیاری از محققین بر این باورند که جنینی که از آن برای این شیوه استفاده می شود یک انسان است و بنابراین تمامی حقوق شهروندی و انسانیت برای آن باید حفظ شود. اما برخی نیز وجود دارند که بنابر هر هدفی که در سر دارند می خواهند قوانین در این رابطه را دور زده و به اهداف خود برسند.

آن ها می گویند در مراحل اولیه جنین در پستانداران، جنین تنها  توده اى سلولى است که حتى فاقد سلول هاى اولیه عصبى است. بنابراین به سادگى نمى توان حقوق اساسى فرد را به این توده سلولى بخشید. همچنین آن ها معتقدند که بیش از ۷۰ درصد از جنین هایى که محصول روابط جنسى طبیعى اند شانس اتصال به دیواره رحم را پیدا نمى کنند.

اگر هر یک از این جنین ها صاحب حقوق اساسى انسانى بودند مى بایست شکست تلاش هاى پزشکى در بقاى آن ها را معادل جنایت تعریف کرد.این واقعیتى است که ملاحظات اخلاقى مى بایست واقعیت هاى جامعه را درک کند. ارزش کدام یک از این دو در یک جامعه بیشتر است؟ زندگى یک فرد بالغ یا کودکى که از بیمارى هاى تخریب کننده سلولى رنج مى برد یا جنین ۵ روزه اى که چیزى بیشتر از یک توپ پر از سلول نیست؟


به طور خلاصه باید در نظر داشت که ریسک کلون سازى در انسان به طور کامل مشخص نشده است. بدون شک تحقیقات آتى مى توانند ایمنى روش هاى کلون سازى براى مادر و نوزاد را مشخص سازند، ولیکن سایر اعتراضات به ویژه اعتراضات دینى و اخلاقى باقى خواهند ماند. دانش ما در حال حاضر نشان مى دهد که کلون سازى درمانى بسیار مؤثرتر از شیوه هاى دیگر براى به دست آوردن مواد مورد نیاز براى مقابله با بیمارى هاى کشنده است، رها کردن این شیوه از درمان به معناى نادیده گرفتن پیشرفت هاى قابل توجه علمى و همچنین تسلیم میلیون ها بیمار به مرگ زود رس، بدبختى و ذلت پایان ناپذیر است.


مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: فاضل صحرانشین سامانی
تنظیم: مریم فروزان کیا