تبیان، دستیار زندگی
دانش پژوهان گرامی در این جا قصد داریم شما را با وسیله ای با نام متر لیزری آشنا نماییم....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متر لیزری

متر لیزری

دانش پژوهان گرامی در این جا قصد داریم شما را با وسیله ای با نام متر لیزری آشنا نماییم.

فاصله سنج لیزری وسیله ای است که از پرتو لیزر برای تعیین فاصله اجسام استفاده می کند. عمومی‌ترین نوع فاصله سنج لیزری براساس زمان پرواز نمونه به وسیله فرستادن یک پالس لیزر، در یک باریکه پرتو، به سمت جسم و اندازه گیری زمان صرف شده پرتو، برای این که از هدف منعکس شده و به فرستنده باز گردد عمل می‌کند.

به خاطر سرعت بالای نور این تکنیک برای اندازه گیری‌های با دقت کمتر از میلی متر مناسب نیست به طوری که اغلب سه گوشه سازی و روش‌های دیگر به کار می روند.

طرز کار فاصله یاب لیزری براساس همان اصولی است که در رادارهای معمولی به کار می‌رود. یک تپ لیزری YAG و یا CO2 به هدفی که نشانه روی شده است ارسال می‌شود. پس تپ ارسالی به هدف خورده باز می‌گردد و سپس توسط یک سیستم مناسب گیرنده نوری آشکار می‌شود.

فاصله مورد نظر با تعیین مدت زمانی که طول می‌کشد تا تپ ارسالی مسیر رفت و برگشت را طی کند، به دست می‌آید.

طرح کلی یک فاصله یاب Nd: YA متشکل از فرستنده (لیزر)، گیرنده و دوربین است.

پس با ارسال تپ ارسالی به هدف، نور پراکنده شده از هدف توسط عدسی های L1 و L2 روی یک آشکار ساز تمرکز یافته و یک سیگنال الکتریکی حاصل می‌شود.

اگر لحظه t0 تپ لیزری از سیستم به سمت هدف ارسال شود و سیگنال بازگشتی در لحظه t1 آشکار شود، با توجه به این که نور با سرعت C در مدت زمان t1 - t0 فاصله2x (رفت و بازگشت سیگنال) را پیموده است، فاصله x به دست می‌آید:

(X = (1/2) C(t1 - t0

مشاهده می شود که دقت در تعیین فاصله به دقت در تعیین زمان بستگی دارد. سیستم های نظامی با شمارش نوسان های یک بلور کوارتز در مدت زمان t1 - t0 فاصله مورد نظر به صورت عددی روی دستگاه ظاهر می‌شود.

متر لیزری

یک فاصله سنج برد بالا که قادر به اندازه گیری فاصله 20 کیلومتر است و روی یک سه پایه با پایه سه گوش سوار شده است. این دستگاه حرکات قوسی و بالا و پایین را نیز پشتیبانی می کند.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

شیب سنج

باران نگار

میخ پرچ (1)

میخ پرچ (2)