تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب، چهار راه حل برای گریه کودکان که ناشی از دل درد است را به شما آموزش می دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

4 راه‌حل برای بهبود دل‌درد نوزاد


در این مطلب، چهار راه‌حل برای گریه کودکان که ناشی از دل‌درد است را به شما آموزش می‌دهیم.


دل‌درد نوزاد

اگر شما هم به‌تازگی صاحب یک کوچولو شده باشید، حتماً می‌دانید که گریه کردن او در طول شب، وقتی می‌خواهید بخوابید، چه دردسر بزرگی است؛ اما چرا کودکان نو رسیده گریه می‌کنند؟

نوزادان وقتی‌که به دنیا می‌آیند، از شیر مادر تغذیه می‌کنند و هنگامی‌که خیلی گرسنه هستند، با ولع شیر می‌خورند و بنابراین همراه شیر، مقداری هوا هم وارد معده‌شان می‌شود و همین هوا موجب فشار روی معده می‌شود که نوزاد را دچار دل‌درد می‌کند و معمولاً نوزادانی که بیشتر هوا می‌بلعند، دچار این مشکل می‌شوند. علاوه بر این، نوزادانی هستند که روده‌هایشان قولنج دارد. تغذیه این نوزادان باید مرتب باشد و با آرامش با آن‌ها رفتار شود و پس از دادن شیر، حتماً باید هوای داخل معده‌شان را خارج کنند. او را بالا و پایین نیندازند. به‌آرامی به پشتشان بزنند و همین آروغ‌های کوچولو، باعث می‌شود که هوای داخل معده آن‌ها خارج شود. گاهی اوقات از داروهایی که ضد نفخ شکم هست هم می‌توان استفاده کرد؛ اما اگر نوزادی هست که با این کارها مشکلش حل نمی‌شود، حتماً باید به پزشک مراجعه شود و نکته‌ای که مادران باید بدانند این است که زبان نوزادان، گریه است.

حتماً برای شما هم پیش آمده است که ببینید کوچولویتان در مواقع خاصی، بیش از سایر موارد گریه می‌کند، در این صورت باید به رژیم غذایی خودتان هم نیم‌نگاهی بیندازید. پزشکان می‌گویند رژیم غذایی مادر می‌تواند باعث دل‌درد و گریه در کودکان شود.

مامان، شیر و سویا و بادام نخور

حتماً برای شما هم پیش آمده است که ببینید کوچولویتان در مواقع خاصی، بیش از سایر موارد گریه می‌کند، در این صورت باید به رژیم غذایی خودتان هم نیم‌نگاهی بیندازید. پزشکان می‌گویند رژیم غذایی مادر می‌تواند باعث دل‌درد و گریه در کودکان شود. اگر در شیر مادر، غذاهای آلرژی‌زا وجود داشته باشد، می‌تواند باعث ورود این مواد از طریق شیر به نوزاد شود و دل‌دردهای کویلک را در نوزاد به وجود بیاورد. پزشکان می‌گویند اگر مادر در 6 ماه اول زندگی‌اش مراقب رژیم غذایی‌اش باشد، نوزاد او کمتر دچار چنین مشکلاتی خواهد شد. شیر گاو، گندم، سویا و بادام از جمله این خوراکی‌ها هستند و مطالعه روی 90 مادر و کودک نشان داد که با حذف این خوراکی‌ها از رژیم غذایی مادر در طی یک هفته کودکانشان کمتر از دل‌درد گریه کردند.

دل‌دردهایی که با علایمی نظیر تب، سرفه، درد دست و پا، اسهال و استفراغ همراه است و به‌سادگی درمان نمی‌شود، باید جدی گرفته شود.

شربت گریپ میکسچر، ممنوع

در یخچال منزل هر خانم بچه‌داری، یک شربت گریپ میکسچر پیدا می‌شود که خیلی‌ها آن را دوای هر درد کودکشان می‌دانند، ولی فراموش نکنید که اگر نوزادتان دچار دل‌درد شد، به او این شربت را ندهید. اگر نوزادتان به دل‌درد یا قولنج دچار شد، هرگز از شربت گریپ میکسچر خارجی که بیشتر به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شود، استفاده نکنید. این فرآورده که حاوی 50 میلی‌گرم سدیم بیکربنات، 0017 / 0 میلی‌لیتر روغن زیره و 0017 / 0 میلی‌لیتر روغن شوید و 500 میلی‌گرم سوکروز در هر میلی‌لیتر است، به علت عدم اطمینان از سلامتی آن، برای شیرخواران زیر یک ماه قابل تجویز نیست. علاوه بر آن، به علت سوکروز موجود در آن، مصرف این فرآورده در شیرخواران مبتلا به بعضی اختلالات متابولیسمی ژنتیکی، نظیر جذب نامناسب گلوکز، گالاکتوز، کمبود سوکراز، ایزومالتاز و عدم تحمل فروکتوز، مجاز نیست. این داروها بیشتر به علت توزیع قاچاقی و کنترل نشده در شرایط نامناسبی نگهداری و حمل می‌شوند که احتمال فاسد شدن آن‌ها زیاد است. اگر هم میل دارید از این دارو استفاده کنید، با متخصص کودکان مشورت و آن را از مراکز معتبر تهیه کنید.

دل‌درد نوزاد

مامان، به من داروی گیاهی نده

وقتی دل کودک درد می‌گیرد، همه اعضای خانواده بسیج می‌شوند و هر کدام یک داروی گیاهی را توصیه می‌کنند، ولی نکته اصلی این است که پدر و مادر باید دل‌درد کودکان را جدی بگیرند و از خوددرمانی برای مقابله با این مشکل بپرهیزند، چرا که درمان نکردن به‌موقع و صحیح می‌تواند باعث عواقب جبران‌ناپذیری در سلامت کودکان شود.

آموزش و ارتقای سطح آگاهی خانواده‌ها و پزشکان جهت تشخیص و درمان بیماری‌های گوارشی کودکان برای پیشگیری از بحرانی شدن بیماری و احتمال مرگ‌ومیر آن‌ها، بسیار حائز اهمیت است. بیش از 100 نوع علت دل‌درد در کودکان تعریف شده است. تشخیص و درمان صحیح دل‌درد، تنها از طریق پزشک باید انجام گیرد و خانواده‌ها از دادن داروهای گیاهی، شیمیایی و خوددرمانی برای بهبود دل‌درد کودکانشان، جدا خودداری کنند.

دل‌دردهایی که با علایمی نظیر تب، سرفه، درد دست و پا، اسهال و استفراغ همراه است و به‌سادگی درمان نمی‌شود، باید جدی گرفته شود. دل‌دردهایی که در نوزادان یک و دو ماهه بروز می‌کند، کولیت یا درد به‌صورت قولنج نام دارد که با گریه، جیغ زدن و جمع کردن دست و پای کودک به سمت شکم به مدت یک تا دو ساعت و غالباً در شب‌ها همراه است که مادران می‌توانند در این مواقع، نوزاد را بغل کنند تا هوای داخل معده نوزاد تخلیه شود.

دل‌دردها به دو نوع با علت و بدون علت تقسیم می‌شود. در کودکان سنین 3 تا 4 سال، دل‌درد با اسهال و استفراغ همراه است و برگشت غذا (ریفلاکس)، ورم معده و روده، کبد، آپاندیسیت، سنگ کیسه صفرا و کلیه و بیش از 100 نوع بیماری، از علت‌های دل‌درد در کودکان به شمار می‌آید.

دل‌درد مزمن که بیش از 3 ماه طول می‌کشد، معمولاً 15 تا 20 درصد کودکان سنین 4 تا 6 سال را مبتلا می‌کند. خوددرمانی، نه‌تنها به بهبود دل‌درد کودکان کمکی نمی‌کند، بلکه باعث تشدید بیماری نیز می‌شود. بسیاری از دل‌دردهای کودکان در صورت درمان نشدن از جمله اسهال به فوت منجر می‌شود، بنابراین مراجعه به‌موقع به پزشک جهت تشخیص صحیح علت دل‌درد و درمان به‌موقع آن، اهمیت به سزایی دارد.

جام نیوز


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: کودک