تبیان، دستیار زندگی
شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که ناگهان در دلتان دردی را احساس کنید که امان از شما بگیرد، درحالی که دلیل آن را هم نمی دانید. این دردها غالباً گذری هستند و به علت سوزش هایی است که در معده شما ایجاد می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر دلتان می‌سوزد، حتماً بخوانید!

نکاتی درباره سوزش‌های معده


شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که ناگهان در دلتان دردی را احساس کنید که امان از شما بگیرد، درحالی‌که دلیل آن را هم نمی‌دانید. این دردها غالباً گذری هستند و به علت سوزش‌هایی است که در معده شما ایجاد می‌شود.


سوزش معده

سیستم گوارشی بدن، بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوان راحت آن را درک کرد و مشکلاتی که در آن به وجود می‌آید نیز بسیار پیچیده هستند، ولی می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که ناگهان در دلتان دردی را احساس کنید که امان از شما بگیرد، درحالی‌که دلیل آن را هم نمی‌دانید. این دردها غالباً گذری هستند و به علت سوزش‌هایی است که در معده شما ایجاد می‌شود.

برای اینکه بدانید این مشکل از کجا شروع شده است، باید این مطلب را تا انتها دنبال کنید:

** غذاهای چرب:

اولین و مهم‌ترین دلیلی که ممکن است یک سوزش زیاد را در معده شما ایجاد کند، غذاهای چربی است که ممکن است در طول روز مصرف کنید. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن غذاهای چرب در شب می‌تواند بیشترین سوزش را در معده شما ایجاد کند.

** نوشابه‌های گازدار:

دلیل دوم به وجود آمدن سوزش‌های معده، استفاده از نوشابه‌های گازدار است. این نوشابه‌ها، اسید معده را تحریک می‌کنند که باعث به وجود آمدن سوزش‌های زیاد در شکم شما می‌شود. پس به‌هیچ‌عنوان از نوشابه‌های گازدار استفاده نکنید، چرا که نه‌تنها دستگاه گوارش شما را از بین می‌برد، بلکه باقی قسمت‌های بدن را نیز تهدید می‌کند.

یک دلیل به وجود آمدن سوزش‌های معده، استفاده از نوشابه‌های گازدار است. این نوشابه‌ها، اسید معده را تحریک می‌کنند که باعث به وجود آمدن سوزش‌های زیاد در شکم شما می‌شود.

** استرس:

بزرگ‌ترین دشمن بدن و عاملی که بسیاری از بیماری‌ها را به وجود می‌آورد، در درد معده نیز بیکار نیست. تحقیقات جدید نشان می‌دهد زمانی که شما دچار استرس می‌شود، تا 60 درصد بیشتر احتمال دارد دچار مشکلات معده و روده شوید.

**رژیم‌های نادرست:

افرادی که به دنبال لاغر کردن هستند، می‌توانند بیشتر دچار مشکلات معده شوند. تنها خوردن میوه، آن هم میوه‌های اسیدی مانند پرتقال می‌تواند برای معده بد باشد. البته میزان کم آن‌ها ایرادی ندارد، اما با بیشتر شدن مصرف این میوه، مشکلاتی نیز به همراهش خواهد آمد.

** 10:

عددی طلایی برای پیشگیری از بروز سوزش‌های معده است که همیشه باید به یاد داشته باشید. 10 دقیقه ورزش می‌تواند برای شما بسیار عالی باشد؛ همچنین شب‌ها دقت داشته باشید که گردن شما در راستای بدن نباشد و حداقل 10 سانتی‌متر بالاتر از باقی بدن باشد. این باعث می‌شود تا جریان غذاها در سیستم گوارش بهبود یابد و از سوزش‌ها جلوگیری شود.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی