تبیان، دستیار زندگی
رئیس جمهور در مراسم تجلیل از مدال آوران بازی های آسیایی و پارا آسیایی گفت: دولت باید در صحنه ورزش تصدی گری را کنار بگذارد و امور ورزش را به بخش غیر دولتی بسپارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجلیل از مدال آوران ورزش با حضور رییس جمهوری


رئیس جمهور در مراسم تجلیل از مدال آوران بازی های آسیایی و پارا آسیایی گفت: دولت باید در صحنه ورزش تصدی‌گری را کنار بگذارد و امور ورزش را به بخش غیر دولتی بسپارد.

روحانی، تجیلی از مدال اوران

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مراسم تجلیل از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پارا آسیایی، گفت: خوشحالم در آستانه دهه مبارکه فجر اسلامی امروز این فرصت به دست آمد تا در جمع مدال‌آوران قهرمانان و مربیان و همینطور مسئولان ورزش کشور حضور داشته باشند. جهان امروز جهان مسابقه است. همه باید در میدان رقابت نشان دهیم چند مرده حلاجیم. میدان رقابتی که در آن نه عداوت باشد نه حسادت بلکه رفاقت باشد، همت، تلاش و جوانمردی.

وی افزود:‌ امروز مسئله مسابقه تنها در میدان ورزش نیست. ما در همه میدان‌ها در سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی در میدان رقابت هستیم، میدان رقابتی برای ما ارزشمند است که در آن پیروزی باشد و لبخند را به سیمای ایرانیان برساند.

رئیس‌جمهور خطاب به ورزشکاران گفت: آن ساعاتی که شما با رقیب و حریف در تلاش هستید هیچ ایرانی نمی‌خواهد شما شکست بخورید. همه پیروزی شما را می‌خواهند این درسی است که از میدان ورزش باید بیاموزیم. آنجا که صحنه ملی، آنجا که پیروزی ملت مطرح است و برای مردم چه جوان، پیر، زن یا مرد فرقی نمی‌کند و همه هویت‌ها جز ایرانی بودن رنگ می‌بازد. هر ایرانی در سراسر کشور یا جهان برای پیروزی قهرمانان ما در میدان‌های ورزش خوشحال است.

روحانی ادامه داد: اگر کسی با طرفداران حریف هم صدا شود برای شما قابل قبول است؟ همه ما مشوق ورزشکاران خود هستیم. اگر آنجا که ورزشکار ایرانی پیروزی به دست نیاورد، حریفان کف بزنند و کسی با آنها همصدا شود آیا این موضوع نزد ایرانیان قابل قبول است. هیچ‌کس نمی‌پذیرد تا تحت پوشش انتقاد برای حریف کف بزند.

روحانی با اشاره به اینکه همه ما باید در میدان‌های رقابت کنار منافع ایران به فکر عظمت کشورمان باشیم، عنوان کرد:‌ خوشحالم در دولت یازدهم که هنوز به یک سال و نیم نرسیده بخت و اقبال با ما همراه بود و آن روزهایی که مردم برای پیروزی سیاسی در سراسر کشور شادمانی می‌کردند از صعود ورزشکاران ما در جام جهانی خوشحال بودند. همه آن پیروزی‌های قهرمانان، فوتبالیست‌ها و والیبالیست‌ها و سایر ورزشکاران در صحنه‌های جهانی باعث شد همه مردم به خود ببالند. صدها میلیون یا میلیاردها نفر بازی ورزشکاران ما در برابر آرژانتین را دیدند و تحسین کردند. بازی خوب حتی اگر با پیروزی همراه نباشد برای ما برد است. ورزشکاران ما در تمامی صحنه‌ها در کنار بازی تکنیکی خودشان ادب، اخلاق و همه ویژگی ایران اسلامی را حفظ کردند.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به توسعه ورزش بانوان تصریح کرد: بانوان ما راه ورزش و حضور در صحنه مسابقات جهانی را به همه زنان مسلمان سراسر جهان آموختند بنابراین ما باید خودمان را برای پله‌های بعدی صعود آماده کنیم. این دولت ضمن حمایت از ورزش قهرمانی، ورزش همگانی را اولویت خود می‌داند

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در همه میدان‌های قهرمانی و پهلوانی سه نام از یادمان نخواهد رفت، تصریح کرد: ایران، اسلام و مولای ما علی(ع) همواره در کنار قهرمانی، تلاش و رقابت نامشان از یادمان نمی‌رود. همانطور که رهبری تأکید کردند همواره باید هویت ایرانی اسلامی را در عرصه ورزش حفظ کنیم.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به توسعه ورزش بانوان تصریح کرد: بانوان ما راه ورزش و حضور در صحنه مسابقات جهانی را به همه زنان مسلمان سراسر جهان آموختند بنابراین ما باید خودمان را برای پله‌های بعدی صعود آماده کنیم. این دولت ضمن حمایت از ورزش قهرمانی، ورزش همگانی را اولویت خود می‌داند.

روحانی در مراسم تجلیل از مدال‌آوران با اشاره به اینکه در ورزش همگانی زمینه را برای قهرمانی همه ورزشکاران آماده می‌کنیم عنوان کرد: ورزشکاران ما در صحنه ورزش برای ملت‌ هم امید می‌آفرینند هم نشاط. ما برای توسعه در همه زمینه‌ها نیاز به امید و نشاط داریم و نباید بگذاریم عده‌ای در کشور نا امیدی را تبلیغ کنند. ما در تمامی صحنه‌ها در صورتی موفقیم که به آینده امید داشته باشیم. نشاط در جامعه باشد و هیجان مثبت و همت لازم را شاهد باشیم.

وی خطاب به ورزشکاران گفت: شما وقتی در میدان مسابقه برنده می‌شوید دست شما را داور بالا می‌برد، مدال به گردن شما آویزان می‌شود، روی سکو قرار می‌گیرید و در واقع ملت ایران احساس قهرمانی می‌کند. به همین دلیل است که پرچم ایران به اهتزاز درآمده و سرود ایران شنیده می‌شود پس شما در صحنه‌های ورزش برای همه ملت‌ قهرمانی می‌آفرینید و مددکار امید مردم هستید.

روحانی خاطرنشان کرد: در صحنه ورزش چه وزارتخانه چه سایر مسئولان باید قدم‌های جدیدی برای رسیدن به نقطه مطلوب بردارند. اولین قدم این است که ورزش در سراسر کشور متوازن باشد. برخی از استان‌ها و مناطق از داشتن قهرمانان نام‌آور محرومند این نشان می‌دهد امکانات ورزشی به صورت متوازن در اختیار مردم نیست. دولت تلاش می‌کند امکانات ورزشی عادلانه و متوازن برای همه کشور باشد. نکته دوم اینکه سالیان دراز قهرمانی برای مردان بود صحنه برای ورزش بانوان آماده نبود اما امروز مدال‌آوران هم مردان هستند و هم بانوان. البته هنوز بین مردان و زنان تبعیض وجود دارد و از وزارت ورزش می‌خواهم تبعیض را بردارید و شرایط لازم را برای حضور بانوان در صحنه‌های ورزش آماده کنید.

روحانی با اشاره به تیم‌های نامدار و پرطرفدار در ایران خاطرنشان کرد: این تیم‌ها در سراسر کشور یک استادیوم ندارند و امکاناتشان محدود است. اگر امر ورزش به مردم واگذار شود بخش‌های غیردولتی فعال شوند شرایط ما متفاوت خواهد بود و ورزش ما به سمت جلو حرکت می‌کند. دولت باید تنها در امر سیاست‌گذاری، حمایت و پشتیبانی کنار ورزش باشد و امور ورزش به مردم واگذار شود

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سلامت برای همه ایرانیان لازم است و بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد، تصریح کرد: امروز خوشبختانه بانوان ما در همه صحنه‌ها حضور فعال دارند. در آموزش و پرورش در تولید در دانشگاه‌ها و از جمله ورزش که باید شرایط را برای رشد و سلامت نسل جوان بدون تبعیض آماده کنیم. نکته بعدی آنکه مسئولان ورزش قدم  به قدم تلاش کنند تا امر ورزش به مردم واگذار شود. دولت باید در صحنه ورزش تصدی‌گری را کنار بگذارد و امور ورزش را به بخش غیر دولتی بدهد.

روحانی با اشاره به تیم‌های نامدار و پرطرفدار در ایران خاطرنشان کرد: این تیم‌ها در سراسر کشور یک استادیوم ندارند و امکاناتشان محدود است. اگر امر ورزش به مردم واگذار شود بخش‌های غیردولتی فعال شوند شرایط ما متفاوت خواهد بود و ورزش ما به سمت جلو حرکت می‌کند. دولت باید تنها در امر سیاست‌گذاری، حمایت و پشتیبانی کنار ورزش باشد و امور ورزش به مردم واگذار شود.

روحانی در ادامه این صحبت‌ها با اشاره به اینکه فساد در گوشه و کنار مانند بسیاری از کشورها در مسئله ورزش دیده می‌شود تصریح کرد: گاهی می‌بینیم دلالان در امر ورزش حضور پیدا می‌کنند و فساد می‌آفرینند دولت در تمامی زمینه‌ها مصمم است. در چارچوب تأکیدات رهبری با کمک مجلس با فساد مبارزه کند. ورزش ما باید پاک و منزه باشد در آن فضا خواهید دید در کنار قهرمانی، قهرمانی اخلاق هم رشد خواهد کرد.

رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه اگر در تمامی صحنه‌ها از آلودگی منزه باشیم شاهد پیشرفت در تمامی زمینه‌ها خواهیم بود، یادآور شد: امیدواریم ملت ایران به همه قهرمانانش در همه صحنه‌ها ورزش، دیپلماسی، اقتصاد، رفاه اجتماعی و امنیت تجلیل کند. با تجلیل مردم و تشویق آنها می‌توانیم در همه صحنه‌ها شاهد موفقیت باشیم.

بخش ورزشی تبیان


منبع: سایت ورزش