تبیان، دستیار زندگی
وزارت امور خارجه چین در واکنش به اظهارات یک مقام نظامی آمریکا، از واشنگتن خواست تا در بین کشورهای منطقه اختلاف و تنش ایجاد نکند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار جدی چین به آمریکا


وزارت امور خارجه چین در واکنش به اظهارات یک مقام نظامی آمریکا، از واشنگتن خواست تا در بین کشور های منطقه اختلاف و تنش ایجاد نکند.

چین و امریکا

«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری خود هشدار داد، برخی کشور های فرامنطقه ای از جمله آمریکا سعی نکنند در بین کشور های منطقه در مورد مسائل دریای چین جنوبی اختلاف و تنش ایجاد کنند.

وی با اشاره با اینکه وضعیت کنونی دریای چین جنوبی با ثبات است، تاکید کرد چین و دیگر کشور های عضو اتحادیه ملت های جنوب شرقی آسیا (آسه آن)، روابط همسایگی خوبی دارند.

«هوا» خاطر نشان کرد: چین و دیگر کشور های منطقه عزم، اراده و توانایی برقراری صلح و ثبات در منطقه دریای چین جنوبی را دارند.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی صورت می گیرد که یک افسر ارشد نیروی دریایی آمریکا اخیرا از گسترش گشت هوایی ژاپن در دریای چین جنوبی برای مقابله با کشتی های چینی استقبال کرده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی وزارت امور خارجه چین اوایل این ماه نیز در اظهاراتی دیگر از آمریکا خواسته بود تا از دخالت های پی در پی در امور داخلی خود بویژه در رابطه با «دریای چینی جنوبی» خودداری کرده و به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

وی موضوع دریای چین جنوبی را مربوط به کشور هایی دانست که در آن ذی نفع هستند و تاکید کرد که کشورهای دیگر - که او از آنان به عنوان کشورهای نامربوط نام برد - اجازه دخالت و دامن زدن به این مسائل را ندارند.

تداوم حضور آمریکا در دریای جنوبی چین و تمرینات نظامی این کشور با فیلیپین نیز همواره با اعتراض و واکنش تند چین مواجه شده است

پیچیده ترین مناقشات مرزی چین با همسایگان خود به دریای چین جنوبی مربوط می شود که گفته می شود دارای ذخایر نفتی قابل توجهی است.

چین مدعی مالکیت مطلق بر آبهای دریای چین جنوبی است و همواره از مدعیان دیگر از جمله فیلیپین، ویتنام و ژاپن خواسته تا از طریق گفت وگوهای دو جانبه به این تنش ها پایان دهند.

چین هم اکنون با فیلیپین، ویتنام، مالزی و برونئی اعضای اتحادیه «آ.سه.آن» بر سر مالکیت بخش هایی از سرزمین های دریای چین جنوبی اختلاف نظر دارد.

تداوم حضور آمریکا در دریای جنوبی چین و تمرینات نظامی این کشور با فیلیپین نیز همواره با اعتراض و واکنش تند چین مواجه شده است.

بخش سیاست تبیان

منبع : تابناک