وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پروتئین، از سازه های ضروری ساختمان جسم است. موها، ناخن ها و بافت های ماهیچه ای، همگی به پروتئین نیاز دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفت نشانه کمبود پروتئین


پروتئین، از سازه‌های ضروری ساختمان جسم است. موها، ناخن‌ها و بافت‌های ماهیچه‌ای، همگی به پروتئین نیاز دارند.


پروتئین

توجه به نشانه‌های کمبود این ماده حیاتی، به ما کمک می‌کند که به‌موقع اقدام کنیم.

1- چشم‌های ورم‌کرده

کاهش میزان پروتئین پلاسمای خون، منجر به حالتی به نام Oedema می‌شود. این کاهش پروتئین ممکن است توسط ریه‌ای ایجاد شود که به‌قدر کافی آهن دریافت نمی‌کند. در واقع کم‌خونی حاصل از کمبود آهن برای ساختن هموگلوبین است که منجر به ایجاد ورم می‌شود.

2- گونه‌های پف‌آلود

گونه‌های پف‌کرده می‌توانند ناشی از غدد بزاقی متورم باشند و عدم تعادل پروتئین-کربوهیدرات را به‌خوبی نشان دهند. این تورم ممکن است در هر مرحله‌ای از بیماری رخ بدهد و منجر به پژمردگی و افت این بافت گونه شود.

3- دست‌های متورم

کمبود پروتئین، عملکرد و ظاهر ماهیچه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علت این است که وقتی بدن از رژیم غذایی، پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از این‌ها، لایه‌های ماهیچه‌ای است. بدون پروتئین، حفظ تعادل آب بدن به‌هم‌خورده و بدن آب را به شیوه نادرستی ذخیره می‌کند و منجر به Edema می‌شود؛ وضعیتی که در آن، آب بیش‌ازحد زیر پوست جمع می‌شود و دست‌ها ورم می‌کنند، چون بدن پروتئین را از بافت‌های این ناحیه مصرف می‌کند.

کمبود پروتئین، عملکرد و ظاهر ماهیچه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علت این است که وقتی بدن از رژیم غذایی، پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران، به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از این‌ها، لایه‌های ماهیچه‌ای است.

4- موهای ظریف

ظرافت موها علاوه‌بر علل ژنتیکی، می‌تواند به خاطر کمبود پروتئین باشد. در این صورت، بدن شروع به «حفظ منابع» می‌کند و جلوی رسیدن پروتئین ارزشمند به موها و ناخن‌ها را می‌گیرد. به همین خاطر علائم مربوط به مو و ناخن، شاخص‌های مهمی در تشخیص کمبود پروتئین به‌حساب می‌آیند.

5- پوست خشک

کمبود پروتئین می‌تواند به خشک، شکسته و فَلسی شدن، تغییر رنگ و ایجاد لکه‌هایی شبیه به آفتاب‌سوختگی روی پوست منجر شود. آسیب دیدن پوست، راه ابتلا به عفونت‌های قارچی مانند Candida را باز می‌کند.

ظرافت موها علاوه‌بر علل ژنتیکی، می‌تواند به خاطر کمبود پروتئین باشد. در این صورت، بدن شروع به «حفظ منابع» می‌کند و جلوی رسیدن پروتئین ارزشمند به موها و ناخن‌ها را می‌گیرد.

6- ابهام ذهنی

کمبود این ماده ضروری، به کند شدن عملکرد مغز و افت عملیات شناختی منجر می‌شود. پروتئین در کمک‌رسانی به ارتباطات نورونی در مغز و در سراسر بدن نقشی اساسی دارد.

7- احساس سستی

احساس خستگی مفرط و سطح انرژی پایین، علائم دیگر کاهش پروتئین است. وعده‌های غذایی غنی از پروتئین شامل سطوحی از آمینواسیدی به نام تیروسین هستند که انتقال‌دهنده‌های عصبی را که فعالیت، هوشیاری و انرژی را تقویت می‌کنند، ارتقا می‌دهند.

منبع: تعامل


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین