تبیان، دستیار زندگی
در خانه نشسته ای و با خیال راحت فیلم یا سریال مورد علاقه ات را می بینی. غافل از اینکه چه اتفاقاتی ممکن است در طول تولید برای آن پروژه افتاده و شاید مدتی کار را به حالت تعلیق نگه داشته باشد احتمالا برای عده ای هم جالب باشد بدانند از زمانی که کار نگارش یک ف
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرور قهرهای اهالی سینما


در خانه نشسته‌ای و با خیال راحت فیلم یا سریال مورد علاقه‌ات را می‌بینی. غافل از اینکه چه اتفاقاتی ممکن است در طول تولید برای آن پروژه افتاده و شاید مدتی کار را به حالت تعلیق نگه داشته باشد احتمالا برای عده‌ای هم جالب باشد بدانند از زمانی که کار نگارش یک فیلمنامه به پایان می‌رسد و پس از طی کردن مراحل مختلف‌، فیلم یا سریال کلید می‌خورد و بازیگران مقابل دوربین می روند تا هنگام پخش و یا اکران چه اتفاقات ریز و درشتی در مسیر تولید رخ می‌دهد.

مرور قهرهای اهالی سینما

گاهی این مشکلات باعث ایجاد وقفه و یا توقف کامل آن کار می‌شود. به عنوان مثال این اواخر به دلیل مشکلات مالی تصویربرداری چند سریال متوقف شد. از جمله سریال‌های «پرده نشین» و «آمین» که مسائل مالی و برخی مشکلات باعث شد تا کار تصویر برداری‌شان مدتی متوقف شود.

ادامه این گزارش می‌خوانید: از مسائل مالی و کمبود بودجه و نارضایتی بازیگران از نحوه پرداخت دستمزدها که بگذریم‌، قهر و تعویض بازیگر و کارگردان باعث شده تا به برخی کارها لطمه وارد شده و همین امر باعث تغییر مسیر تولید و یا فیلمنامه شود که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد. این اتفاق هم در تئاتر و هم در سینما و تلویزیون بارها رخ داده است. البته گاهی بازیگر در حین کار دچار سانحه شده و کارگردان را مجبور به انتخاب جایگزینی برای وی می‌کند. اتفاقی که در سریال «نرگس» افتاد و زنده یاد پوپک گلدره دچار سانحه و ستاره اسکندری جایگزین وی شد. پریناز ایزدیار یکی دیگر از بازیگرانی است که در فیلم «کالسکه» به خاطر شکستگی دستش از ادامه بازی در این فیلم انصراف داد و سارا منجزی جایگزین وی شد.

نگار عابدی در سریال «دودکش» به دلیل مشغله کاری بهناز جعفری جایگزین وی شد. پژمان جمشیدی در نمایش «وقتی بر می‌گردیم دو پای آویزان مانده است» به دلیل ناراحتی قلبی که برای الهام شعبانی به وجود آمد‌، جایگزین وی شد. به همین دلیل کارگردان این نمایش تصمیم گرفت تا جای عروس و داماد نمایشنامه‌اش را تغییر دهد تا اجرا به مشکل برنخورد. شنیده‌ها حاکی است‌، پرویز فلاحی پور در سریال «دلنوازان» در اعتراض به کمرنگ بودن نقش خود از ادامه بازی صرف نظر کرد و قهر و دلخوری این بازیگر نویسنده را بر آن داشت تا چاره‌ای برای ادامه کار بیندیشد.

بیژن امکانیان در سریال «گذر از رنج‌ها» که این روزها روی آنتن است‌،به دلایل مالی با تهیه کننده اختلاف پیدا کرد و کارگردان مجبور شد با ترفندی از بازیگر شمالی ایفاگر نقش پدر او‌، برای ادامه بازی استفاده کند. بیژن بنفشه خواه در مجموعه «قهوه تلخ» به دلیل عدم پرداخت دستمزدش از ادامه بازی انصراف داده و از این رو نقش وی از فیلمنامه به نوعی حذف شد. فریبا نادری در یکی از پروژه‌های تلویزیونی با کارگردان اختلاف پیدا کرده و لوکیشن را ترک می‌کند میلاد کی مرام بازیگر سریال «نابرده رنج» نیز به دلیل اختلاف با کارگردان از این گروه خارج شد. فریبرز عرب‌نیا با ابراهیم حاتمی کیا در فیلم «چ» اختلاف پیدا کرد و همین اتفاق باعث شد تا کارگردان تمهیدی برای سکانس‌های پایانی بیندیشد گرچه همین اختلاف باعث شد تا منتقدان به پایان بندی این فیلم انتقادهای بسیاری کنند همین طور اختلاف بین حمید فرخ نژاد و پرویز شیخ طادی در فیلم «روزهای زندگی» باعث شد تا کارگردان (پرویز شیخ طادی) در پایان بندی تغییراتی ایجاد کند حور باران کوثری در فیلم «خسته نباشید» یکباره منتفی و بازیگر جوان و غیر چهره جایگزین وی شد. مالک سراج در سریال «خانه بی‌پرنده» نیز به دلیل اختلافی که پیدا کرد‌، قید ادامه کار را زد. صبا کمالی نیز در سریال «خوش‌نشین‌ها» به دلیل اختلاف کار را در میانه رها کرد‌.

بیژن امکانیان در سریال «گذر از رنج‌ها» که این روزها روی آنتن است‌،به دلایل مالی با تهیه کننده اختلاف پیدا کرد و کارگردان مجبور شد با ترفندی از بازیگر شمالی ایفاگر نقش پدر او‌، برای ادامه بازی استفاده کند.

اما این اتفاق فقط شامل قهر بازیگر و جایگزین شدنش و یا حذف نقش در فیلمنامه نمی‌شود‌، بلکه کارگردانانی نیز بودند که به دلایلی در جریان تولید از ادامه کار انصراف داده‌ و کارگردان دیگری جایگزین آنان شده‌اند از جمله در سریال «کوچک جنگلی» که بخشی از سکانس‌ها را ناصر تقوایی مقابل دوربین برد و باقی کار را بهروز افخمی کارگردانی کرد. در سریال «روزگار جوانی» ابتدا شاپور قریب کارگردانی را برعهده داشت و اصغر توسلی به عنوان تهیه کننده در این سریال حضور داشت اما بعد از رفتن قریب‌، توسلی خود ادامه کارگردانی را برعهده گرفت. قاسم جعفری در فیلم «خواب برفی» کارگردانی را به حسین فرح بخش واگذار کرد. داود میرباقری به دلیل مسائل مالی در سریال «مختارنامه» مدتی کار را به حالت تعلیق نگه می‌دارد و سر تدوین هم حاضر نمی‌شود‌، تا اینکه تهیه کننده مشکل را رفع و رجوع کرده و کار از سر گرفته می‌شود.

در سریال «سی امین روز» پرویز شیخ طادی از ادامه کار انصراف داده و جواد افشار جایگزین وی شد. جالب اینکه گلچهره سجادیه تنها بازیگری است که با رفتن کارگردان ترجیح می‌دهد از ادامه بازی انصراف دهد. در سریال «چهارچرخ» جواد مزدآبادی جایگزین اصغر نعیمی می‌شود در سریال «روز رفتن» مرحوم محمد رضا اعلامی از ادامه کار کناره گیری کرد و کارگردانی به جواد افشار رسید. آرش معیریان در سریال «پیدا و پنهان» جای خودش را به شهرام شاه حسینی داد.

مرور قهرهای اهالی سینما

علیرضا امینی در پیش تولید سریال «ماتادور» جای خود را به فرهاد نجفی داد. در سریال «جلال الدین» آرش معیریان جایگزین شهرام اسدی شد. این اتفاق در مجموعه‌های ویدئویی نیز رخ داده است. مثل مجموعه «قلب یخی» که بخش اعظمی از کارگردانی برعهده محمد حسین لطیفی بود‌، اما به دلیل اختلاف با تهیه کننده سامان مقدم جایگزین وی شد. در فیلم «عطش» قاسم جعفری جای خود را به حسین فرح‌بخش می‌دهد همچنین سیروس مقدم که در دو سریال جایگزین کارگردانان قبلی شده است‌، در سریال «خورشید شب» به جای فریبرز صالح و در سریال «مهر خاموش» به جای محمد سلطانی فر‌، علیرضا امینی در سریال «میلیاردر» جایگزین مسعود کرامتی شده و ادامه کار با سبک وی کارگردانی شد. راما قویدل در سریال «دولت مخفی» جایگزین حسن برزیده می‌شود و می‌توان گفت که تغییر کارگردان در بخش‌هایی از کار بسیار محسوس است محمد علی سجادی در سریال «زاویه هفتم» با تهیه کننده اختلاف پیدا کرد و محمود معظمی جایگزین وی شد. در سریال «آمین» که پس از ضبط برخی سکانس‌ها توسط منوچهر هادی به مشکل مالی برمی‌خورد‌، شنیده می‌شود که بهرنگ توفیقی قرار است جایگزین او شود. همین طور در سریال «بیدار باش» منوچهر هادی بار دیگر جای خود را به کارگردان دیگری می‌دهد و احمد کاوری ادامه سکانس‌ها را مقابل دوربین برد. از این اتفاقات بارها در سینما و تلویزیون شاهد بودیم اینکه این جایگزینی باعث شده نوع کارگردانی نیز تغییر کرده و حتی بازیگران هم تغییر کنند.

اما عمده مشکلات و اختلافات بین کارگردان و بازیگر با تهیه کننده بر سر مسائل مالی است گرچه عده‌ای از بازیگران در مقابله با این مشکلات ترجیح می‌دهند سکوت کنند و هرچند که از نحوه پرداخت دستمزدشان توسط تهیه کننده ناراضی هستند،‌ اما همچنان سرضبط سکانس‌هایشان حاضر شده و به کار خود ادامه می‌دهند. مثل بازیگران یکی از سریال‌های تلویزیونی در حال ساخت که ماه هاست بخشی از دستمزدشان را دریافت نکرده‌اند اما همچنان به تعهد خود به قرارداد برخلاف تهیه کننده عمل کرده و کار خود را انجام می‌دهند در این میان تعدادی از بازیگران هستند که به دلیل همین اختلافات‌، به گفته همکارانشان پس ازمدتی که از شروع کار می‌گذرد، سر فیلمبرداری حاضر نمی‌شوند تا دستمزدشان را به طور کامل بگیرند‌، به هر حال این هم به نوعی مقابله کردن با شرایط موجود است که فقط برخی از بازیگران این کار را انجام می‌دهند.

بخش سینما وتلویزیو ن تبیان


منبع: بانی فیلم