تبیان، دستیار زندگی
معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی را درخصوص آخرین وضعیت مهرداد پولادی، حقوق سربازان، جریمه مشمولان غایب و... ارائه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سربازان غائب جریمه می شوند

معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی را درخصوص آخرین وضعیت مهرداد پولادی، حقوق سربازان، جریمه مشمولان غایب و... ارائه کرد.

بخش اجتماعی تبیان
سربازی

امیرمحمد حسن باقری در حاشیه ششمین مراسم اختتامیه مراسم ورزشی سربازان نیروهای مسلح که صبح امروز به میزبانی سازمان وظیفه عمومی ناجا در مجتمع میلاد نور برگزار شد، درباره آخرین وضعیت رسیدگی به تخلف «پولادی» و بازگشتش از قطر به ایران، گفت: قرار شده یک نفر در ستاد کل نیروهای مسلح اطلاع‌رسانی کند و موارد لازم در این خصوص اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره تصویب مبلغ برای جریمه سربازان غایب اظهار کرد: ببینید یک موضوعی که وجود دارد و باید به آن توجه شود و آن این است که در موضوع جریمه ریالی، بحث خرید و فروش خدمت سربازی به هیچ وجه مطرح نیست. لایحه این موضوع و مبالغ جریمه به مجلس رفته و در آنجا تصویب خواهد شد اما رغم آن بین 20 تا 50 میلیون تومان است.

معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تعداد مشمولان غایب اظهار کرد: به هرحال مشمولان غایب وجود داشتند و یک سوالی که وجود داشت این بود که چه تفاوتی میان فردی که به سربازی رفته و به تکلیف دینی و شرعی‌اش عمل کرده و با فردی که به سربازی نرفته است، وجود دارد؟

عمده افراد غایب متاهل شده و دارای تمکن مالی هستند، اما اگر کسی تمکن مالی نداشته باشد، در مدت معین از بخشودگی غیبت‌ها استفاده کند

وی ادامه داد: البته قانون حدود هشت محرومیت را برای مشمولان غایب در نظر گرفته که از جمله آن می‌توان به عدم اجازه برای شرکت در انتخابات، عدم اجازه خروج از کشور و... اشاره کرد، اما به هرحال این دسته از این افراد نیز جرایمی در نظر گرفته شد.

معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه این اقدام پاسخی است به افرادی که می‌پرسند چرا با کسانی که به سربازی نرفته‌اند برخورد نشده است؟ گفت: کماکان اولویت نیروهای مسلح اعزام به سربازی است و همانطور که می‌دانید از فرمانده معظم کل قوا نیز مجوز گرفتیم تا تمامی سربازان تا بیست‌ودوم بهمن‌ماه و سربازان متاهل تا پایان شهریور سال آینده اگر به سربازی رفتند، غیبت‌شان بخشیده شود.

وی با بیان اینکه بخشی از مشمولان غایب نیز در خارج از کشور حضور دارند و به نظر نمی‌رسد که قصد رفتن به سربازی داشته باشند، گفت: جریمه برای این دسته از افراد است که البته آیین‌نامه آن در مجلس تصویب خواهد شد.

باقری با بیان اینکه آیا این دسته از سربازان پس از پرداخت جریمه باز هم مشمول محرومیت‌های اجتماعی مختلفان می‌شوند یا خیر؟ گفت: در این موضوع محدودیت‌هایی وجود دارد که در قانون دیده شده و اعلام خواهد شد ضمن اینکه همانطور که گفتم آیین‌نامه این موضوع در مجلس وجود دارد.

معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره اینکه اگر کسی تمکن مالی نداشته و نتواند سربازی را بخرد گفت: عمده افراد غایب متاهل شده و دارای تمکن مالی هستند، اما اگر کسی تمکن مالی نداشته باشد، در مدت معین از بخشودگی غیبت‌ها استفاده کند.

رقم جریمه ریالی خرج خود سربازان می‌شود؟

باقری در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره اینکه آیا مبالغ اخذ شده از جریمه مشمولان غایب خرج سربازان می‌شود یا در امور دیگر صرف خواهد شد؟ گفت: تمامی این هزینه‌ها به خزانه دولت می‌رود و در آنجا تقسیم‌بندی‌های لازم انجام خواهد شد.

البته توجه داشته باشید که هزینه‌های دیگری برای سربازان صرف می‌شود که این موضوع سوای رقمی است که برای حقوقشان پرداخت می‌شود، به عنوان مثال هزینه سفر، لباس، خوراک و... از جمله این هزینه‌هاست

وی درباره اینکه چرا حقوق سربازان به اندازه رقمی که در قانون جدید سربازی درج شده، نیست؟ گفت: در حال حاضر حقوق سربازان برابر ضریب افزایشی که هر سال دولت اعلام می‌کند، افزایش می‌یابد. به عنوان مثال اگر امسال 14 درصد به حقوق کارمندان افزوده شود، به حقوق سربازان نیز همین درصد افزوده خواهد شد.

معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره اینکه در قانون، حقوق سربازان وظیفه معادل 60 تا 90 درصد کارکنان پایور پیش‌بینی شده است، گفت: به هرحال این موضوع نیازمند تصویب دولت است و رقم آن باید در بودجه پیش‌بینی شود اما در بودجه سال آینده نیز این رقم برای حقوق سربازان پیش‌بینی نشده است.

وی افزود: البته توجه داشته باشید که هزینه‌های دیگری برای سربازان صرف می‌شود که این موضوع سوای رقمی است که برای حقوقشان پرداخت می‌شود، به عنوان مثال هزینه سفر، لباس، خوراک و... از جمله این هزینه‌هاست.


منبع : ایسنا