تبیان، دستیار زندگی
بالاخره و بعد از حرف و حدیثهای فراوانی که درباره متوقف شدن تولید سریال تازه بیژن بیرنگ با نام «عشق تعطیل نیست» به گوش می رسید قسمت اول این مجموعه به شبکه خانگی آمد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش مهناز افشار به «عشق تعطیل نیست»


بالاخره و بعد از حرف و حدیثهای فراوانی که درباره متوقف شدن تولید سریال تازه بیژن بیرنگ با نام «عشق تعطیل نیست» به گوش می رسید قسمت اول این مجموعه به شبکه خانگی آمد.

عشق تعطیل نیست

شباهت این سریال با مجموعه آمریکایی فرندز (دوستان) خیلی زود با اعتراض چند رسانه و کاربران فضای مجازی شد. به طوری که احتمالا باید در آینده شاهد اتفاقی که ماه رمضان امسال برای «هفت سنگ» افتاد باشیم. این سریال کپی سریال آمریکایی مدرن فمیلی بود.

بیژن بیرنگ ، کارگردان عشق تعطیل نیست خیلی زود جواب داد و گفت چون سریال فرندز را دوست داشته فضای سریال خود را از آن گرفته .

مهناز افشار هم عکسی از خود در اینستاگرامش منتشر کرد و درباره سریال «عشق تعطیل نیست» توضیحاتی ارائه کرد. او نوشته : سلام دوستان عزیز از اینكه نقدی داشته باشیم ولی با ادبیات محترم ،حتما تاثیر بهتری خواهد داشت كه البته خیلی از شما عزیزان حتی بهتر از ادبیات شخصی من مینویسین و من یاد میگیرم .

در مورد مجموعه خانگی عشق تعطیل نیست ، بی شك من خیلی زیاد وسواس و حساسیت داشته ام و امیدوارم در ادامه بهتر و بهتر شود ، در مورد شباهت به سریال فرندز ، متاسفانه من این سریال را ندیده ام و امیدوارم كه اگر شبیه شده ، در ادامه راه و مسیر، قصه جای خود را پیدا كند . تمام تلاش این بوده برای اواین تجربه در شبكه خانگی ، كیفیت كار در همه جهات خوب باشد ، اما در نهایت وظیفه یك بازیگر با همه دقت و وسواس و سخت گیریهایش تا حدی در كیفیت خوب كار تاثیر دارد ، مسئولیت بیشتر بی شك با كارگردان و گروه تهیه و تولید است .

كمی صبركنیم من هم چون شما منتظر قسمتهای دیگر كار هستم و بهتر شدن آن تا بتوانیم كار را ادامه دهیم.

و درچند پست قبل عرض كرده بودم سریال، متوقف شده . اینطور كه پروژه به ما اعلام كرد ، دلایل آن ، آماده نبودن قصه بطور كامل بوده و تا قسمت 6 نوشته شده و مهم تر اینكه منتظر نظرات شما عزیزان بعد از دیدن چند قسمت از كار هستند .

و ندیدن فرندز برای من دلیلش این بوده كه جایگزینهای دیگری داشته دوستان . كمی سلیقه فردی من در انتخاب سریالها با تعدادی از شما فرق دارد و بی شك حتما فرندز را خواهم دید . ممنون

عشق تعطیل نیست چیست؟

این سریال یک کمدی خانوادگی است با محوریت یک زوج با نامهای رها (با بازی محمدرضا گلزار) و نفس (با بازی مهناز افشار)؛ گم شدن ناگهانی نفس در سالگرد ازدواجش با رها و بجا ماندن نامه ای عجیب از او که از شوهرش میخواهد برای یافتن اش به سراغ عزیزترین جای زندگیشان برود رها را با ماجرای پیچیده ای روبرو میکند.

همزمان با تلاشهای رها برای یافتن نفس است که شخصیتهای دیگر و از جمله والدین این زوج، خواهر و برادرشان، صاحب سوپرمارکت محله شان و زوجی که در نزدیکی آنها زندگی میکنند نیز وارد داستان می شوند.

بیرنگ همان طور که خودش هم وعده داده بود کمدی اش را در امتداد همان مسیری تولید کرده که در همسران و خانه سبز پیموده بود و البته که شباهتها به خانه سبز بیشتر است بخصوص که کاراکتر مرد داستان رها رشیدی درست به مانند کاراکتر مرد خانه سبزیعنی رضا صباحی وکیل دادگستری است و البته که در طنزسازی متکی بر دیالوگهای پینگ پنگی نیز شباهتهای فراوانی میان این دو وجود دارد.

در مورد مجموعه خانگی عشق تعطیل نیست ، بی شك من خیلی زیاد وسواس و حساسیت داشته ام و امیدوارم در ادامه بهتر و بهتر شود ، در مورد شباهت به سریال فرندز ، متاسفانه من این سریال را ندیده ام و امیدوارم كه اگر شبیه شده ، در ادامه راه و مسیر، قصه جای خود را پیدا كند

به سبک سریال هایی نظیر دوستان و نظریه بینگ بنگ تمامی داستان عشق تعطیل نیست در لوکیشنهای داخلی روایت می شود و البته بعد از دیدن هر موقعیت یا شنیدن هر دیالوگ ولواندکی خنده دار، این افکت صدای خنده (!) است که به گوش می رسد.

بیرنگ سعی کرده با تکیه بر دو عنصر موسیقی و البته شخصیت پردازی داستانش را از تکرار برآمده از محدودیت لوکیشن بیرون بکشد. در میان بازیگران بیش از همه این بهرام شاه محمدلو، شهرام حقیقت دوست و البته رضا ناجی هستند که مخاطب خیلی خوب و از همان اولین سکانسها با آنها ارتباط برقرار میکند بخصوص شاه محمدلو یا همان آقای حکایتی محبوب کودکان دهه شصت(!) که بعد از سالها دوری از کارهای جدی تلویزیونی در نقش پدر نفس به شدت روان ایفای نقش میکند. حقیقت دوست هم در این سریال در نقش یک روانپزشک اندکی روان پریش تصویر تازه ای از خود بجای میگذارد.

گلزار متاثر از برادران بانکی/مهناز افشار کجاست؟ ما نمی دانیم!

با این حال بازی محمدرضا گلزار بازیگر اول فیلم به مانند همیشه بر یک تابع ثابت حرکت میکند و حضورش همان قدر موثر است که در آثار برادران بانکی! از مهناز افشار هم که در این قسمت خبری نیست و فقط صدای او را در برخی جاهای فیلم می شنویم.

عشق تعطیل نیست»

کلیپی به سبک بالیوود

شاید نقطه عطف عشق تعطیل نیست را بتوان آوازهای زیبایی دانست که زانیار خسروی خواننده و موزیسین جوان ایرانی اجرا می کند. یکی از برگهای برنده کار همین حضور زانیار است که هم خوب بازی می کند و هم خوب اجرا می کند. زانیار در فیلم نقش برادر “نفس”‌(مهناز افشار) را ایفا میکند که گویا رابطه ای عاشقانه با خواهر رها (محمدرضا گلزار) دارد که نقش این یکی را حدیث میرامینی ایفا میکند.نمای قرار ملاقات این دو نفر در کافی شاپ واقع در مجتمع مسکونی شان کاملا موزیکال و به سبک یک کلیپ موسیقایی کارگردانی شده است.

در این نما علاوه بر زانیار که ترانه ای رمانتیک می خواند میرامینی واکشنهایی شبیه به واکنشهای تیپیکال آثار عاشقانه بالیوود ارائه داده و البته که برخی جاها به بهانه جواب دادن به زانیار هم که شده، چند جمله ای می خواند!

خط قرمز…

عشق تعطیل نیست به مانند بسیاری از آثار طنزی که برای شبکه خانگی یا بدنه سینما تولید میشوند شوخیهای اروتیک را هم چاشنی خود کرده است؛ اما اغلب این شوخیها به گونه ای غیرمستقیم ارائه میشود بخصوص شوخی مماس با خط خط قرمزی که درباره رابطه میان شخصیت اصلی و روانپزشک همسایه اش که هر دو مرد هستند ارائه می شود.

دوبلور آرنولد در کنار همسر مرحوم رسام

در ابتدای قسمت اول عشق تعطیل نیست و بعد از گفتار متن بیرنگ، انیمیشنی پخش میشود که در آن خورشیدخانم و آقا ابره با هم در حال گفتگو و بگومگو هستند؛ جالب اینجاست که برای دوبله این انیمیشن از یکی از چهره های مطرح دوبله یعنی حسین عرفانی استفاده شده است؛ دوبلوری که بیش از هر چیز بواسطه صداپیشگی آرنولد شوارزینگر و همفری بوگارت شناخته می شود. فریبا نادری همسر مرحوم مسعود رسام رفیق سالیان دراز بیرنگ نیز دیگر صداپیشه این انیمیشن است.

فرآوری: منیژه خسروی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع: بانی فیلم /سینماژورنال/میزان