تبیان، دستیار زندگی
در حالی که چاقی و اضافه وزن از دغدغه های فکری بسیاری از زنان است برخی از مسئولان آرایشگاه های زنانه از ناآگاهی زنان و البته غفلت برخی مسئولان استفاده کرده و زنان و دختران را به مصرف شیشه برای تناسب اندام تشویق می کنند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توزیع شیشه در آرایشگاه های زنانه!

در حالی که چاقی و اضافه‌وزن از دغدغه‌های فکری بسیاری از زنان است برخی از مسئولان آرایشگاه‌های زنانه از ناآگاهی زنان و البته غفلت برخی مسئولان استفاده کرده و زنان و دختران را به مصرف شیشه برای تناسب اندام تشویق می کنند

فرآوری : طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
ارایشگاه مخدر

لاغری امروز به بزرگترین دغدغه بسیاری از خانم ها تبدیل شده است، اکثر خانم هایی که نگران بالا رفتن وزن شان هستند و در تلاشند که روز به روز وزن شان را پایین و پایین تر بیاورند. آنها از خوردن خوراکی های مورد علاقه شان هم امتناع می کنند و فقط و فقط به وزن شان فکر می کنند.

حفظ تناسب اندام و مراقب سلامت خود بودن زمانی قابل تحسین است که کاهش وزن همراه با تغذیه مناسب و راهکارهای معقولانه باشد. در این بین برخی افراد به قدری به تناسب اندام و کاهش وزن اهمیت می دهند که حتی حاضرند برای رسیدن به وزن ایده آل بدون آنکه عوارض و روش رسیدن به وزن مناسب برایشان اهمیتی داشته باشد، از سلامتی و گاهی جان خود نیز بگذرند!

در این بین افراد سودجو با دادن شعارها و تبلیغاتی مثل، کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون هیچ عوارضی خیلی لاغر شوید، لاغری 100 درصد تضمینی‏، لاغری بدون بازگشت و ... برای فروش اقلام دارویی در سطح شهر، عطاری ‌ها و اماکن عمومی انجام می ‌دهند و آنقدر این شعارها قابل باور است که هر مخاطبی برای استفاده از آنها ترغیب می شود.

این تب بالای لاغری آنقدر فراگیر شده است که مخاطبان فریفته تبلیغات گسترده اینترنتی و ماهواره‌ ای شده اند و به این ترتیب داروهای غیرمجاز در بین مشتریان لاغری راه یافته است و مشتریان از مصرف هیچ یک از این داروهای تجویزی نمی گذرند!

برخی افراد به قدری به تناسب اندام و کاهش وزن اهمیت می دهند که حتی حاضرند برای رسیدن به وزن ایده آل بدون آنکه عوارض و روش رسیدن به وزن مناسب برایشان اهمیتی داشته باشد، از سلامتی و گاهی جان خود نیز بگذرند!

ماجرا آنجا وخیم ‌تر به نظر می‌رسد که به گفته برخی از متخصصان بسیاری از داروهای لاغری حاوی مواد روان‌گردان از جمله "شیشه" بوده که با کم اشتها کردن افراد باعث لاغری سریع فرد می شود اما می‌ تواند سبب بروز عوارض جبران ناپذیری در فرد شود. از جمله عوارض استفاده از این داروهای لاغری می توان افسردگی و بی‌ اشتهایی را نام برد.

متاسفانه امروزه برخی از شهروندان با بی ‌اطلاعی از عوارض مصرف اینگونه دارو‌ها با اجرا کردن تجویز برخی از مربیان ورزشی و همچنین آرایشگران برای کاهش وزن خود اقدام به مصرف آنها می‌کنند.

توزیع شیشه در برخی آرایشگاه ‌های زنانه

امروزه برخی از سالن‌های زیبایی بانوان به عوامل توزیع مواد مخدر "شیشه" تبدیل شده است و آن را به عنوان ماده ‌ای موثر برای از بین بردن چین و چروک‌ های صورت و البته موثرترین ماده برای لاغر شدن به مشتریان خود معرفی می‌ کنند. برخی از بانوان نیز که زیباتر شدن برایشان در الویت قرار دارد، پس از چندبار شنیدن تبلیغات، وسوسه شده تا حداقل برای یکبار هم که شده این ماده را استفاده کنند اما بعد از مدت کمی کاملا به آن وابسته می‌ شوند و به این دارو اعتیاد پیدا می کنند.

درست است که شیشه باعث لاغری سریع می شود و باعث می شود که مشتری به خواسته خود برسد اما این ماده اعتیاد آور عواقب ناگواری به بار می آورد و موجب تضعیف بافت عضلانی، اختلال درسیستم عصبی و مغزی و از بین رفتن قدرت تشخیص افراد می شود.

هر چند در اکثر شهرهای کشور، حداقل چند مورد از این آرایشگاه ‌ها که مبلغان مصرف شیشه هستند، فعالیت می‌کنند اما شواهد نشان می ‌دهد تعدد این آرایشگاه ‌ها در شهرهایی همچون تهران، کرمانشاه، شیراز، کرج و برخی شهرهای شمالی کشور بیشتر است.

حال سوال این است که نظارت بر آرایشگاه ها جهت جلوگیری از فروش و شیوع این ماده اعتیاد آور بر عهده چه کسی است؟!چطور اینقدر آزادانه این داروهای مخرب مورد فروش و استفاده قرار می گیرد؟!

باورهای غلط گرایش به شیشه

در جامعه امروز دختران مجرد بیشتر با پسران ارتباط دارند که این ارتباط در گذشته کمتر بوده و طبیعتا وقتی پسران به چیزی متمایل می شوند آن را به دختران هم پیشنهاد می دهند. عضو مرکز مطالعات اعتیاد اضافه می کند: افرادی که از شیشه استفاده می کنند،  برای مدت کوتاهی عملکرد جنسی بهتر و روابط جنسی با مدت بیشتری را خواهند داشت.

این ماده اعتیاد آور عواقب ناگواری به بار می آورد و موجب تضعیف بافت عضلانی، اختلال درسیستم عصبی و مغزی و از بین رفتن قدرت تشخیص افراد می شود

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس درباره علل گرایش زنان به شیشه می گوید: دوستان ناباب و روابط نامشروع در میان زنان افزایش پیدا کرده که عاملی برای گرایش زنان به شیشه است. به گفته وی اعتقادات و باورهای دینی و حیا کم رنگ شده و آرایشگاه های زنانه ای وجود دارد که به بهانه لاغری به زنان مصرف شیشه را توصیه می کنند همچنین شب نشینی شبانه و پول زیادی نیز از عوامل گرایش زنان به شیشه شده است.

این جامعه شناس معتقد است: وقت گذرانی، نارضایتی خانوادگی از نظر روابط جنسی و سرخوردگی موجب گرایش آنان به شیشه در میان زنان شده است.

اصغر کیهان نیا روانشناس درباره علل گرایش زنان به شیشه می گوید: هر چه قدر فشار های روانی در جامعه افزایش پیدا کند آسیب های اجتماعی نیز در جامعه گسترش پیدا می کند.

به گفته وی از بین رفتن قبح بسیاری از مسائل باعث شده است برخی افراد نسبت به گذشته بی حیا تر شده اند و به دلیل محدویت برخی از تفریحات ، افراد به صورت زیرزمینی فعالیت های خود را انجام می دهند و به همین دلیل تفریحات ناسالم رشد پیدا می کنند.

این روانشناس با بیان اینکه بسیاری از افرادی که شیشه می کشند در پاسخ به این سوال که چرا مواد مصرف می کنید؟ می گویند که با مصرف آن حال می کنیم چرا که در جامعه محدودیت هایی وجود دارد که مانع انجام بسیاری کارها می شود و بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن شیشه مصرف می کنند، می گویند با مصرف شیشه سریع تر لاغر می شوم و به اندام مناسب خودم می رسم.

خطر اعتیاد زنان برابر با خطر بمب هسته ای

چندروز پیش بود که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی خطر اعتیاد زنان را برابر با خطر بمب هسته ‌ای ارزیابی و گفت: اعتیاد به شیشه به ‌واسطه آثار مخربی که در اجتماع بر جای می‌گذارد، بسیار خطرآفرین و نیازمند توجه است.

محمد زیدوند در جلسه شورای فرعی مبارزه با موادمخدر به شیوع مصرف شیشه در بین نوجوانان و جوانان اشاره کرد و ادامه داد: در برخی از آرایشگاه‌ های زنانه به بهانه زیبایی چهره و تناسب ‌اندام، شیشه توزیع می‌شود که باید مردم در این زمینه آگاه شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان به بازی سیاست با جان انسان‌ها اشاره و بیان کرد: دشمنان به خاطر اهداف سیاسی خود مردم را به مصرف روانگردان و مواد مخدر با بهانه استعمال موادی که اعتیادآور نیست، ترغیب می‌کنند.

به گفته‌ زیدوند، طبق آمارها 67 درصد مبتلایان به اچ‌آی‌وی، 25 درصد قتل‌ها، 23 درصد خشونت‌ها، 40 درصد سرقت‌ها، 64 درصد زندانی‌ها و 51 درصد همسرکشی‌ ها در کشورمان ناشی از سوءمصرف موادمخدر بوده و خسارت‌ ناشی از مصرف موادمخدر در ایران سالانه بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان است.


منابع : باشگاه خبرنگاران / خرداد نیوز / شبکه خبر

تاثیر قرص های لاغری در اعتیاد زنان!

این داروی لاغری را بخورید می میرید!

آرایشگاه زنانه یا سالن رقص؟!