تبیان، دستیار زندگی
نمی شود یک کتاب دوست از کنار کتاب فروشی رد شود و قدم هایش را آهسته نکند. کتاب خوان های حرفه یی به سمت ویترین خم می شوند و از پشت شیشه به انبوه کتاب هایی که هنوز مطالعه نکرده اند، خیره می شوند. در همان زمان به خود می گویند، قبل از خریدن حتی یک کتاب جدید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آدم دلش می‌خواهد این‌جا بمیرد

نمی‌شود یک کتاب‌دوست از کنار کتاب‌فروشی رد شود و قدم‌هایش را آهسته نکند. کتاب‌خوان‌های حرفه‌یی به‌سمت ویترین‌ خم می‌شوند و از پشت شیشه به انبوه کتاب‌هایی که هنوز مطالعه نکرده‌اند،‌ خیره می‌شوند. در همان زمان به خود می‌گویند، قبل از خریدن حتی یک کتاب جدید‌، باید قبلی‌ها را بخوانم!

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان

اما این وسوسه‌ای شیرین و مقاومت‌ناپذیر است؛ کتاب‌دوست‌ها پیش از باز کردن در و به صدا درآوردن زنگ ظریفی که پشت در ورودی نصب است، با دل‌شان میان قفسه‌های کتاب‌فروشی‌ سرگردان‌اند... با این حال کتاب‌فروشی‌های زیبا و بی‌نظیری هم در دنیا وجود دارند که به‌جز عاشقان کتاب‌، حتی معتادان به تلویزیون را هم به خود جذب می‌کنند.

علاوه بر دنیای ناتمامی که در کتاب‌فروشی‌ها خانه دارد، این مکان‌ها را می‌توان از دیدگاه دیگری مدنظر قرار داد. در این گزارش، «هافینگتون پست» به سراغ کتاب‌فروشی‌های جذابی رفته که هر یک به‌گونه‌ای خاص هستند و حتی توجه آن‌ها را که اهل کتاب نیستند هم جلب می‌کنند.

کتاب‌فروشی برتل

*کتاب‌فروشی «برَتل»

«برتل» سال 1825 در بوستون آمریکا افتتاح شد. این کتاب‌فروشی در سال 1948 توسط «جورج گلاس» خریداری شد و امروزه توسط پسر او اداره می‌شود. این مغازه سه‌طبقه، خانه بیش از 250 هزار جلد کتاب است. دو طبقه از آن به کتاب‌های دست‌ دوم و یک طبقه به فروش کتاب‌های نایاب و آنتیک اختصاص دارد. انبوهی از کتاب هم در فضای بیرونی مغازه جلب توجه می‌کنند؛ کتاب‌هایی که زیر نگاه «تونی موریسون»، «فرانتس کافکا» و «دبلیو.بی. ییتس» زندگی می‌کنند.

کتاب‌فروشی یورکا

*کتاب‌فروشی «یورِکا»

«یورکا» کتاب‌فروشی محبوبی در آرکاتای کالیفرنیاست که سابقه چندان درخشانی ندارد. این مکان در قرن بیستم محل فروش مشروبات الکلی بوده است. در سال 1933 دو مالک این مغازه به روی هم اسلحه می‌کشند و تنها یکی از آن‌ها از این درگیری جان سالم به‌درمی‌برد. این مکان در دهه 1970 به خانواده او به ارث می‌رسد. گفته می‌شود «ریموند کارور» نویسنده معروف یکی از مشتریان ثابت این محل بوده و تصویری از این ساختمان را می‌توان در یکی از کتاب‌های او مشاهده کرد. امروز اما جمعیتی با روحیه‌ای آرام‌تر در این مکان رفت‌وآمد دارند. کتاب‌های «یورکا» در سال 1992 به این کتاب‌فروشی منتقل شدند و آثار رسوایی به کل از بین رفت. «یورکا» یکی از آخرین کتاب‌فروشی‌های آنتیک آثار کلاسیک در سواحل غربی است که این روزها آثار نو و دست‌دوم را به فروش می‌رساند.

کتاب‌فروشی پیتر هرینگتون

*کتاب‌فروشی «پیتر هرینگتون»

فهرست زیباترین کتاب‌فروشی‌ها بدون یاد کردن از مغازه‌های لندن ناتمام می‌ماند. «پیتر هرینگتون» از سال 1969 به خرید و فروش کتاب‌های کمیاب مشغول است و افتخارش عرضه نسخه‌های اول و دست‌نوشته‌های اصل نویسندگان است.

کتاب‌فروشی ژوسام

*کتاب‌فروشی «ژوساوم»

پاریس شاید یکی از زیباترین شهرهای جهان باشد، پس «ژوساوم» درست در جایی که باید، قرار گرفته است. این کتاب‌فروشی که از سال 1826 کار خود را آغاز کرده‌، همه نوع کتابی از جمله تاریخی‌،‌ ادبی‌، شعر و... را به عاشقان ادبیات ارائه می‌کند. «ژوساوم» یکی از رومانتیک‌ترین مکان‌ها برای دوست‌داران کتاب به حساب می‌آید.

کتاب‌فروشی میشل سولدر

*کتاب‌فروشی «میشل سولدر»

فضای درونی و بیرونی کتاب‌فروشی «میشل سولدر» که در مونستر آلمان واقع است، با تو حرف می‌زند. این کتاب‌فروشی بهترین مکان برای خریدن کتاب‌هایی که دیگر چاپ‌ نمی‌شود، ویرایش‌های ویژه و گنج‌های آنتیک است. بیرون مغازه هم جعبه‌هایی چیده شده‌ که چیزی جز کتاب به علاقه‌مندان عرضه نمی‌کنند.

*«عتیقه‌فروشی کتاب و هنر نویسر»

اگر برای اولین‌بار به «عتیقه‌فروشی کتاب و هنر نویسر» می‌روید‌، شاید باورتان نشود که این مغازه آلمانی یک کتاب‌فروشی است. «کورنلیا استورچ» مغازه آثار آنتیک و نایاب را با سابقه‌ای 200 ساله در شهر نیوس اداره می‌کند. ساختمان این کتاب‌فروشی 300 سال قدمت دارد. مکانی که سابقا انباری تاریک و نم‌زده بوده، اکنون خانه روشن صدها کتاب با جلد چرمی است.

*کتاب‌فروشی «اوگ دو لَتود»

افرادی که به کتاب‌های علمی‌، پزشکی‌، تاریخ طبیعت و چاپ اول آثار علاقه دارند می‌توانند کعبه آمال خود را در شهر پاریس پیدا کنند. «اوگ دو لَتود» از سال 1988 کار خود را آغاز کرده و یکی از جذاب‌ترین کتاب‌فروشی‌های پاریس به حساب می‌آید.

کتاب‌فروشی کاپیتول هیل

*کتاب‌فروشی «کاپیتول هیل»

کتاب‌فروشی «کاپیتول هیل» در دو طبقه که در خیابان «کاپیتول هیل» واشنگتن واقع است‌، مامن کتاب‌های دست‌ دوم‌، نایاب و نسخه‌های چاپ اول است. به نظر می‌رسد پنجره‌ها توان نگه داشتن این حجم وسیع از کتاب‌ را ندارند و هر لحظه امکان دارد کتاب‌ها به خیابان بریزند.

*شهر کتاب «هودسون»

شهر کتاب «هودسون» در شهر نیویورک واقع است. این مغازه سال 2006 در ساختمانی که سال 1865 بنا شد‌، بازگشایی شد. بیش از 12هزار نسخه کمیاب و دست‌ دوم در این کتاب‌فروشی در دسترس علاقه‌مندان است.


منبع: ایسنا/ ترجمه  مهری محمدی مقدم

چرایی کاهش شمارگان کتاب

 تاثیر طراحی جلد کتاب در افزایش فروش

چند می گیری کتاب بخونی؟

نخستین نهاد برای ترویج کتابخوانی