تبیان، دستیار زندگی
مردم ترس های خاصی در سفر دارند که شاید ندانند بهترین راه مقابله با آن چیست. برخی از هواپیما و ارتفاع می ترسند و برخی هم از ندانستن زبان کشور مقصد! بعضی ها هم از اینکه دچار مسمومیت غذایی بشوند، هراسانند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترس های سفر و راه های مقابله با آنها


مردم ترس های خاصی در سفر دارند که شاید ندانند بهترین راه مقابله با آن چیست. برخی از هواپیما و ارتفاع می ترسند و برخی هم از ندانستن زبان کشور مقصد! بعضی ها هم از اینکه دچار مسمومیت غذایی بشوند، هراسانند.

سفر

این تیپ نگرانی ها در همه دنیا وجود دارد و اصلا عجیب نیستند. در همین راستا، ما 10 تا از رایج ترین ترس های سفر را جمع آوری کرده و راه ها درمان آن را برایتان نوشته ایم.

ترس ندانستن زبان

تصور کنید برای خودتان راحت و ریلکس یک جا نشسته اید، یکهو یک نفر غریبه می آید و در صورت شما داد می زند و با یک زبان که اصلا از آن سردر نمی آورید یک سری کلمات می گوید و شما هاج و واج فقط او را نگاه می کنید.

این سناریو چیزی است که بسیاری از مسافران کشورهای دیگر را دچار وحشت می کند. اما به جای اینکه روی نقاط منفی آن تمرکز کنید و فکر کنید چه بی کمک و بدون چاره مانده اید، به فکر یک روش ارتباطی جالب و هیجان‌انگیز باشید. به جای اینکه دچار وحشت بشوید، به این فکر کنید که با ایما و اشاره یا دانش جزئی در مورد زبان کشور مقصد هم می توان با دیگران ارتباط برقرار کرد و اتفاق جالب هم هست. البته می توانید از اپلیکیشن های ترجمه و لغت نامه هم برای این منظور کمک بگیرید.

ترس از تنهایی سفر کردن

تنهایی یک تجربه فوق العاده عالی است که خیلی از آدم ها دوست دارند گاهی آن را تجربه کنند. اما انسان هایی هم هستند که به خانواده یا اطرافیان خود وابستگی بسیار دارند و یک لحظه دور شدن از آنها برایشان حکم مرگ را دارد. این دسته از افراد وقتی مجبور به سفر می شوند، تحمل غربت را ندارند و تصور اینکه تنها در یک شهر یا کشور دیگر باشند برایشان غیرممکن است. اما اگر جزو این افراد هستید، باید بدانید که لازم نیست تنها باشید. سفر به مکانهای جدید این مزیت را دارد که با انسان های جدید و فرهنگ های تازه آشنا می شوید و می توانید در جمع های دوستانه جدیدی حضور داشته باشید که در موقعیت اجتماعی شما تاثیر بسیاری دارند.

ترس از پرواز

حتما شنیده اید که برخی از آدم ها از پرواز و هواپیما می ترسند و حاضر نیستند به هیچ عنوان با این وسیله هوایی جایی بروند. اما باید توجه داشته باشید که هواپیما امن ترین وسیله برای مسافرت است. شما نه تنها در آرامش، بلکه در کوتاه ترین زمان به مقصد خود می رسید. توجه به این مسایل، می تواند هراس از پرواز را از دل شما بیرون کند.

البته اگر ترس از هواپیما زیاد است، پیش مشاور و تراپیست بروید و از آنها برای حل این مشکل کمک بگیرید. مشاوران از تکنیک های ویژه ای برای این کار استفاده می کنند؛ از جمله می توان به مدیتیشن و هیپنوتیزم اشاره کرد. افراد می توانند با تلقین و نیروی فکر بر این ترس خود غلبه کنند. آنهایی هم که ترسشان زیاد نیست، می توانند با تمرین هایی همانند نفس های عمیق، مطالعه مجلات سرگرم کننده یا بازی های فکری، خودشان را مشغول و حواسشان را پرت کنند.

ترس از دسترسی نداشتن به تکنولوژی

یکی از اعتیادهای دنیای مدرن، اعتیاد به اینترنت و همیشه آنلاین بودن است. برخی از افراد از اینکه نتوانند ایمیل، توئیتر یا بلاگ خود را حتی برای چند ساعت چک یا آپ دیت کنند، حس افسردگی می گیرند. اما به این نگاه کنید که گاهی بریدن از دنیای مجازی به شما کمک می کند تا زیبایی های دنیای واقعی را ببینید. با انسان های واقعی آشنا شوید و تجربه های واقعی در زندگی داشته باشید. اما بیشتر انسان های این زمانه عادت کرده اند هر کاری می کنند سریع در دنیای مجازی با دوستان خود به اشتراک بگذارند و نظر آنها را بخواهند، غافل از اینکه همین دنیای واقعی جذابیت بیشتری دارد.

اگر در شهر یا کشور مقصد اینترنت ندارید، با تلفن با عزیزان خود در تماس باشید. عکس بگیرید و بعدا آنها را به دوستان نشان دهید یا در شبکه های اجتماعی پس از سفر به اشتراک بگذارید. به جای اینکه در سفر هم سرتان در گوشی و تبلت باشد، از دیدن مناظر، آشنایی با فرهنگ ها، دیدن معماری ها، تست غذاهای جدید و ... لذت ببرید.

جاهایی که تصور می کنید آلوده هستند، مثل میز هواپیما، تخت هتل، دستگیره دستشویی و هزاران جای دیگر، مکان هایی هستند که هر روز تمیز می شوند. پس نباید با ترس از آلودگی، لذت سفر خود را از بین ببرید

ترس از مسموم شدن

ندانستن مواد تشکیل دهنده غذایی که می خورید این هراس را به وجود می آورد که نکند، مسموم شوید. یا نشناختن رستوران های قابل اعتماد، عدم اطمینان از کیفیت و سلامت آب نوشیدنی و ... مسایلی هستند که ترس از مسمومیت را در انسان ایجاد می کنند. این ترس زمانی بیش از حد و غیرطبیعی می شود که شما از خوردن خوراکی های گیاهی و خام هم پرهیز کنید زیرا مطمئن نیستید که درست شسته شده باشند، یا اینکه اصلا با چه آبی شسته شده اند!

برای اینکه این ترس را از بین ببرید، پیش از سفر در مورد غذاها و رستوران های شهر مقصد تحقیق و فهرستی از غذاها و نوشیدنی های غیرسالم و نامطمئن تهیه کنید. این مساله کمک می کند تا حد زیادی ترس خود را تحت کنترل داشته باشید.

ترس از آلودگی

بعضی انسان ها وسواس پاکیزگی دارند. یعنی همه وسایل باید از فیلتر تمیزی آنها عبور کرده باشد، تا بتوانند از آن استفاده کنند. به همین خاطر اصلا جای تعجب ندارد که سفر برای این افراد بسیار خسته کننده و وحشتناک باشد. صرف نظر از وسواس های بیمارگونه، برخی افراد هم نسبت به آلودگی و میکروب، نگرانی سطحی دارند اما در مکان های جدید این میزان حساسیت بیشتر می شود و نمی توانند با آن کنار بیایند.

اما به این نکته توجه داشته باشید که شما کاری از دستتان بر نمی آید. جاهایی که تصور می کنید آلوده هستند، مثل میز هواپیما، تخت هتل، دستگیره دستشویی و هزاران جای دیگر، مکان هایی هستند که هر روز تمیز می شوند. پس نباید با ترس از آلودگی، لذت سفر خود را از بین ببرید. برای برخی موقعیت ها می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. هر جایی که احساس می کنید کثیف است را با دستمال تمیز کنید تا خیالتان راحت شود.

ترس از امنیت فردی

سفر مشکلات خاص خودش را دارد. یکی از آنها حفظ امنیت است. اینکه درست زبان بلد نیستید و نمی توانید راحت ارتباط برقرار کنید و بعد اینکه، با جایی هم آشنایی ندارید و از همه بدتر اینکه زبان بدن مردم فرهنگ های مختلف تا حدی با هم فرق دارند، باعث می شوند تا آدم استرس بگیرید و نتواند آن طور که باید از سفر خود لذت ببرد.

اما این ترس ها نباید شما را از سفر کردن بترساند و در خانه نگه دارد. اگر خیلی نگران هستید، در کلاس های دفاع شخصی شرکت کنید و قدرت خود را زیاد کنید. لازم به یادآوری است، در طول سفر باید به ندای قلب خود گوش کنید. اگر در یک مکان یا موقعیتی احساس راحتی ندارید، سریع تر از آن بیرون بیایید. این وقت ها دل آدم اشتباه نمی کند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از برترین ها