تبیان، دستیار زندگی
این مقام آمریکایی گفت که سلمان پادشاه جدید عربستان به اوباما گفته که نباید به ایران اجازه داده شود تا به سلاح هسته ای دست یابد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نخستین اظهارات شاه جدید در مورد ایران


این مقام آمریکایی گفت که "سلمان" پادشاه جدید عربستان به اوباما گفته که نباید به ایران اجازه داده شود تا به سلاح هسته‌ای دست یابد.


سلمان

یک مقام آمریکایی گفت که پادشاه عربستان در دیدار با رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. یک مقام آمریکایی گفت که هیئت این کشور مذاکرات مهمی در عربستان انجام داد.

این مقام آمریکایی گفت که "سلمان" پادشاه جدید عربستان به اوباما گفته که نباید به ایران اجازه داده شود تا به سلاح هسته‌ای دست یابد. وی افزود که در مذاکرات میان اوباما و سلمان دو موضوع برنامه هسته‌ای ایران و اوضاع در یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این مقام آمریکایی گفت که اوباما در گفت‌وگوها با سلمان به صورت کلی درباره حقوق بشر در عربستان صحبت کرد اما به هیچ مورد به خصوصی در این باره اشاره نکرد. وی افزود که این دو مقام درباره انرژی و ثبات در بازار نفت نیز صحبت کردند اما هیچ صحبتی درباره قیمت‌های کنونی نفت انجام ندادند.

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به‌منظور عرض تسلیت به مقامات عربستانی به‌مناسبت مرگ ملک عبدالله‌بن عبدالعزیز پادشاه سابق این کشور و دیدار با ملک سلمان پادشاه جدید، امروز به عربستان سفر کرد.

جان کری وزیر خارجه، جان برنان مدیر سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، سوزان رایس و لیزا موناکو مشاوران اوباما نیز شامل هیئت اعزامی به عربستان بودند

هیئتی که باراک اوباما را در این سفر همراهی می کرد متشکل از 30 مقام بلندپایه آمریکایی بودند. از جمله کسانی که در این سفر رئیس جمهور آمریکا را همراهی می کردند جیمز بیکر وزیر امور خارجه جرج بوش پدر، برنت اسکوکرافت مشاور امنیت ملی دو رئیس جمهور اسبق یعنی بوش پدر و فورد بودند.

همچنین کاندولیزا رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوران جرج بوش و سناتور جان مک‌کین که از منتقدان اصلی سیاست خارجی اوباماست وی را در سفر به عربستان همراهی می‌کردند.

جان کری وزیر خارجه، جان برنان مدیر سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، سوزان رایس و لیزا موناکو مشاوران اوباما نیز شامل هیئت اعزامی به عربستان بودند.

بخش سیاست تبیان

منبع : الف