تبیان، دستیار زندگی
نمی توانیم همه ی مشکلات را گردن فضای مجازی بیاندازیم ، همسران باید در هر شرایطی بتوانند رابطه خود را سالم نگه دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سوده موحدی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اینجا خانواده زندگی می کنه!!!!


نمی توانیم همه ی مشکلات را گردن فضای مجازی بیاندازیم ، همسران باید در هر شرایطی بتوانند رابطه خود را سالم نگه دارند.

فضای مجازی

در این مقاله می خواهیم بیاموزیم چگونه می توانیم از فناوری اطلاعات و فضای مجازی کمترین ضربه را متحمل و بیشترین استفاده را ببریم؟ آری، این حریم امن نیز مانند هر سیستم دیگری دستخوش حوادث روزگار می شود که از جمله مهمترین آن ها می توان به روابط سرد زوجین و از هم پاشیدگی بنیان خانواده اشاره کرد.

پیشرفت های بشری، در عین کاربردهای مفیدی که دارند و زندگی بشر را آسان نموده اند با تهدیداتی همراه هستند. از جمله اهم آن ها امنیت و آرامش است که دستخوش تحولات گوناگون قرار گرفته است.

باید مراقب باشیم آرامش خودمان و خانواده مان را فدای تکنولوژیی که به سرعت در حال گسترش است نکنیم.

در شرایط کنونی جامعه، که مدارس و موسسات آموزشی و ... برای اطلاع رسانی از گروه های مختلف استفاده می کنند و والدین را ملزم به عضویت در گروه های مجازی می نمایند، می شود فضای مجازی و نرم افزارهای موبایلی را نادیده گرفت؟ آیا می شود در مقابل پیشرفت های بشری ایستاد و آن را ندید؟ چه کسی بر این باور است که با عدم ورود به دنیای مجازی و عدم نصب این نرم افزارها مشکلات زندگی بین همسران از بین می رود و آن ها زندگی خوب و عاری از مشکل را تجربه خواهند کرد؟ با این فرض باید ادعا کنیم که پدر و مادرهای ما که زندگی بدون اینترنت، وایبر، واتس آپ، لاین و ... را تجربه کرده اند زندگی ایده آل و بی دردسری داشته اند. به جرات می توان گفت دغدغه های نسل امروز بیش از نسل دیروز است. پس به همان نسبت که دغدغه های امروز بیشتر است باید آگاهانه تر و عاقلانه تر رفتار کرد.

به دلیل وسعت عملی که افراد در دنیای مجازی به دست می آورند و آشنایی که با فرهنگ های دیگر پیدا می کنند، ناخودآگاه زمینه کمرنگ شدن ارزش های دینی و اجتماعی برای آن ها بوجود می آید

دنیای مجازی شکل دیگری از دنیای واقعی است، و تنها چگونگی و جنس آن تفاوت دارد. پس لازمه اصول رفتاری و تعامل در دنیای مجازی با دنیای فیزیکی تفاوت چندانی نمی کند. متاسفانه به دلیل وسعت عملی که افراد در دنیای مجازی به دست می آورند و آشنایی که با فرهنگ های دیگر پیدا می کنند، ناخودآگاه زمینه کمرنگ شدن ارزش های دینی و اجتماعی برای آن ها بوجود می آید که در نهایت منجر به تغییرات اساسی در ارکان خانواده و اجتماع می شود. به یاد داشته باشید که فعالیت ها و خط قرمزهای شما در فضای مجازی نباید با دنیای واقعی تفاوت داشته باشد. اگر ارتباط دوستی، پیام، فیلم، تصویر و جمله ای و ... در دنیای واقعی پسندیده نیست و با فرهنگ و مذهب شما سازگاری ندارد در دنیای مجازی نیز پسندیده نخواهد بود.

در دنیای مجازی و واقعی نباید میان طرز برخورد و رفتار، نحوه صحبت کردن، طرز تفکر و به طور کلی مهارتهای رفتاری و گفتاری شما تفاوت وجود داشته باشد. متاسفانه افراد در فضای مجازی به خود این اجازه را می دهند که یک و یا چند گام جلوتر روند و ملزومات اخلاقی و حریم های میان دو جنس مخالف را کمتر رعایت کنند. اگر همان طور که افراد برای حضور در مکان های حقیقی، به ارزش ها و مسائل فرهنگی و خانوادگی خود توجه می کنند به هنگام حضور در فضای مجازی نیز با چشمانی باز و آگاهانه در دایره تعادل، با اتکا به رعایت مسائل فرهنگی و خانوادگی حضور یابند دیگر ما شاهد چنین اختلافاتی نخواهیم بود.

آری حقیقت این است که، حضور غیرآگاهانه در شبکه های اجتماعی باعث تغییر سبک زندگی و طرز تفکر افراد می شود. تغییر طرز تفکر و سبک زندگی، منجر به کمرنگ شدن ارزش های دینی، سستی روابط عاطفی و جایگزینی ارزش های مدرن نسبت به ارزش های اسلامی و ایرانی می شود که از جمله دلایل اصلی اختلاف بین زوجین است. این حقیقت مسلم را باید پذیرفت که استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی باید کنترل شده و آگاهانه باشد. خانواده ها مخصوصا زوج های جوان باید نسبت به عوارض و تاثیرات تدریجی این شبکه های مختلف آگاهی داشته باشند و بدانند که استفاده بی مورد و افراطی از اینترنت و شبکه های اجتماعی هرچند در فضای سالم اخلاقی، تاثیرات نامطلوبی بر روی سلامت جسم و روان آن ها می گذارد. از جمله تاثیرات تدریجی آن می توان به کمرنگ شدن روابط بین همسران، انزوا و گوشه گیری و ... اشاره کرد.

تلفن همراه

با انتشار هنجارسازی های مثبت، من جمله قرار دادن جملات دینی، فرهنگی، اخلاقی، علمی، خبری و ... در صفحات مختلف، به اصلاح الگوهای رفتاری بپردازید و دین، امید و اخلاق و ... را انتشار دهید. به عبارت دیگر با قدم برداشتن در راستای اصلاح الگوهای رفتاری و ادامه سبک اسلامی، کنترلی بر این ابزارها باشید. سعی کنید با حفظ هویت اسلامی و ایرانی خود در برابر کاهش آسیب های اینترنتی و شبکه های اجتماعی قدمی بردارید. همچنین هر عقیده به اصطلاح روشنفکرانه را بدون تفکر و تامل در معرض دید دیگران قرار ندهید و نسبت به انتشار ناهنجاری های اجتماعی بی تفاوت نباشید. به این معنا که به هنگام برخورد با ناهنجاری های اجتماعی نه تنها آن ها را باز نشر نکنید بلکه بی تفاوت نیز از کنار آن عبور نکنید و به نشانه تعارض با مذهب و فرهنگ آن مطلب را "آن لایک" کنید.

استمرار و صحبت های طولانی با دوستان مجازی نیز یکی دیگر از دلخوری های بین همسران شمرده می شود. سپری کردن ساعات متمادی در هر لحظه از شبانه روز در فضای مجازی، باعث دور شدن از همسر و ایجاد کدورت می شود. استفاده از این ابزار را به زمان معین و مناسب محدود کنید و جایگزین آن اوقات بیشتری را به همراه همسرتان در بیرون از فضای خانه سپری کنید. نقش عاطفه، مهر و محبت را در زندگی تان پر رنگ کنید تا همسرتان جهت جبران این کمبود به فضای مجازی پناه نبرد.

بعضی چنین می پندارند که ارسال پیام، جمله، لطیفه و ... فقط مخصوص دوستان است. در طول روز نیز در تمام گروههایی که عضو هستند و یا برای دوستان نزدیکشان پیغام های عمومی و خصوصی قرار می دهند. ولی هیچ گاه به این فکر نمی افتند که برای شریک زندگی شان، پیغامی غیر از لیست خرید و یادآوری کارهای روزانه ارسال کنند. در راستای استحکام بخشیدن رابطه عاطفی میان همسران، می توان از پیغام های عاشقانه و ابراز احساسات های عاطفی در فضای مجازی استفاده کرد. همه اعضای خانواده مخصوصا همسران باید بیاموزند که چگونه می توان از پیشرفت های بشری در راستای استحکام خانواده، این نهاد مقدس استفاده کرد؟

سوده موحدی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

حراج فرزند برای خرید خانه!

دلم باهات نیست

فتنه های رنگارنگ مخصوص زندگی امروز

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.