تبیان، دستیار زندگی
زنان خانه دار جای خود را به مردان می دهند! مردانی که در غیاب زنان شاغل شان خانه را تمیز می کنند از کودکان خود نگه داری می کنند و...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سپیده آماده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پدیده ای به نام مردان خانه دار!

زنان خانه دار جای خود را به مردان می دهند! مردانی که در غیاب زنان شاغل شان خانه را تمیز می کنند از کودکان خود نگه داری می کنند و...

کیانا نیکفام - بخش اجتماعی تبیان

مردان خانه دار

جامعه شناسان و پژوهشگران از رشد آماری پدیده ای به نام مردان خانه دار خبر می دهند، مردانی که در غیاب همسران شاغلشان، وظایف خانه داری و نگهداری از کودکان را بر عهده دارند.

هر روز که میگذرد سبک زندگی ما نیز بیشتر رو به تغییر می رود زمانی وظیفه  اصلی مردان تامین معاش و به اصطلاح خرج زندگی بود و مردان پس از ازدواج مسئول به دست آوردن هزینه زندگی و همسر و فرزندان به حساب می آمدند. با تغییر نقش های اجتماعی در طول یکی دو دهه اخیر، دختران پس از پایان تحصیلات مدرسه، دیگر راه خانه شوهر را در پیش نمی گیرند و به جای آن تحصیل خود را در دانشگاه ها ادامه داده تا آنجایی که حضور دختران در آزمون ورودی دانشگاه ها از همان سالهای ابتدایی دهه هشتاد از پسران پیشی گرفت و در نهایت هر چه گذشت تعداد صندلی های دختران دانشگاه ها از صندلی های پسران بیشتر شد.

در کنار افزایش تعداد خانم ها در محیط های شغلی، حضور آقایان در چنین محیط هایی محدود تر شد، یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق این بود که کارفرمایان ترجیح می دانند از خانم ها که نیروی های کار بی حاشیه و قانع تری بودند ، استفاده کنند تا اینکه مشاغلشان را به آقایانی بسپارند که انتظار حقوق هایی به مراتب بیشتر از آنها را داشتند

در ادامه دخترانی که در کنکور و قبولی دانشگاهها گوی سبقت را از پسران ربوده بودند، به مرحله اشتغال رسیدند و در نهایت حجم حضور خانم ها در مشاغل در سالهای دهه هشتاد و در ادامه آن دهه نود، شیب صعودی را در پیش گرفت. در این میان دختران شاغل زمانی که وارد زندگی زناشویی می شدند، قسمتی از هزینه های زندگی را که در قانون و شرع و عرف وظیفه شان نبود، بر عهده می گرفتند. با افزایش فشارهای اقتصادی و تورم رو به رشد و تغییرات نرخ دلار که مشکلات بسیاری را در زندگی خانوار ایرانی ایجاد کرد، دیگر حقوق زنان نه تنها کمک خرج خانواده که به عنوان یکی از اهرم های مهم سرپا نگاه داشتن اقتصاد خانواده مطرح شد، مسئله ای که نبودش می توانست حیات اقتصادی خانواده و تامین معاش را دچار مشکل کند و در این میان اشتغال خانم ها با افزایش مشکلات اقتصادی جامعه هر روز مهم تر از روز گذشته می شد و حتی بسیاری از خانم هایی که خانه دار بودند به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی تصمیم به اشتغال گرفتند تا به این روش کمک خرجی برای خانواده باشند.

وقتی جای مرد و زن عوض می شود

در کنار افزایش تعداد خانم ها در محیط های شغلی، حضور آقایان در چنین محیط هایی محدود تر شد، یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق این بود که کارفرمایان ترجیح می دانند از خانم ها که نیروی های کار بی حاشیه و قانع تری بودند ، استفاده کنند تا اینکه مشاغلشان را به آقایانی بسپارند که انتظار حقوق هایی به مراتب بیشتر از آنها را داشتند. فرمانبرداری خانم ها دیگر مسئله ای بود که کارفرمایان سود جو را بر این می داشت که ازآنها برای تصدی شغل هایشان استفاده کنند، چون احتمال شکایت کردن خانم ها از کارفرما در صورت اخراج بسیار کمتر از آقایان است، منفعت طلبی کارفرما و بایدها و نباید های نظام سرمایه داری دست در دست هم داد که کار فرمایان تمایل بیشتری به جذب نیروی خانم داشته باشند در این میان بسیاری از مردانی که وظیفه تامین معاش خانواده را بر عهده داشتند، بیکار ماندند و در این میان تامین زندگی بر شانه های خانم هایی افتاد که تا پیش از این چنین شرایطی را تجربه نکرده بودند.

اگر این روند ادامه پیدا کند در دهه آینده نسبت جنسیتی اشتغال خانم ها به آقایان 60 به چهل می شود به این معنا که 40 درصد از نیروی کار جامعه ما را زنان تشکیل می دهند و با چنین اوصافی  در ده سال آینده نرخ مردان خانه دار جامعه ما به 9 درصد خواهد رسید

بیکاری آقایان در برخی از خانواده ها باعث شد که خانم ها وظیفه کار کردن و تامین معاش خانواده را بر عهده گیرند و در این میان مرد خانه هم که بیکار شده بود در خانه بماند وظیفه خانه داری و نگهداری از کودکان را بر عهده گیرد، اتفاقی که این روزها جامعه شناسان از آن به نام پدیده زنان خانه دار یاد می کنند، پدیده ای که به باور جامعه شناسان این روزها دامن گیر یک و دو دهم از مردان ایرانی شده است و اگر این روند ادامه پیدا کند در دهه آینده نسبت جنسیتی اشتغال خانم ها به آقایان 60 به چهل می شود به این معنا که 40 درصد از نیروی کار جامعه ما را زنان تشکیل می دهند و با چنین اوصافی و در ده سال آینده نرخ مردان خانه دار جامعه ما به 9 درصد خواهد رسید.

نهادهای مسئول به داد معضل بیکاری جوانان برسند

در برابر لیاقت هایی که خانم ها در سالهای اخیر در عرصه های علمی ، فنی و شغلی از خود نشان دادند و اینکه با توانایی های بالایشان توانستند جایگاهی البته نه چندان در خور را در محیط های شغلی از آن خود کنند، اما برخی از افراد به جای اینکه این تلاش جهادی خانم ها در عرصه علم و اشتغال ارج بنهند، به دنبال ایجاد محدودیت هایی برای تحصیل و اشتغال آنها هستند تا به این روش به قول خودشان جایگاه های شغلی را از خانم ها گرفته به دست آقایان بیکار بسپارند در حالی که موقعیت های شغلی باید براساس توانایی و لیاقت فرد به آنها اعطا شود و اختصاص مشاغل با رویکرد جنسیتی با اصل برابری قانون اساسی که خانم ها و آقایان را در تمام شئونات تحصیلی و شغلی برابر می داند، منافات دارد. در چنین شرایطی نهادهای قانون گذار به جای ایجاد رویکردهای تبعیض آمیز باید چاره ای برای رفع بیکاری مردان بیندیشند تا آنها بتوانند با توجه به توانایی هایشان در مشاغلی مشغول به کار شوند که با درآمدش بتوانند از پس هزینه های زندگی بر آیند.