تبیان، دستیار زندگی
اکنون مائیم و زمستان، فصل عبور از گرمای تابستان به خنکی و سرما ی زمستان. حال به منظور اینکه بهترین همخوانی با محیط را در این ماه های خنک داشته باشیم 7 مورد برگرفته از طبیعت را در این راه به شما پیشنهاد می کنیم تا همواره سر حال و شاداب باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 الهام از طبیعت برای سلامتی در زمستان


اکنون مائیم و زمستان، فصل عبور از گرمای تابستان به خنکی و سرما‌‌ی زمستان. حال به منظور اینکه بهترین همخوانی با محیط را در این ماه‌‌های خنک داشته باشیم 7 مورد برگرفته از طبیعت را در این راه به شما پیشنهاد می‌‌کنیم تا همواره سر حال و شاداب باشید.

زمستان

زمستان تجربه‌ای‌ست از انتقال فصل‌‌ها همراه با تغییر طبیعت. هوا خنک و خشک می‌‌شود و میوه‌‌های تابستانی جای خود را به سیب و کدو تنبل و انار و... می‌‌دهند. خورشید زودتر غروب می‌‌کند و بیوریتم سیر جدیدی را در پیش می‌‌گیرد. آیورودا، علم زندگی و یک علم جامع قدیمی است که به حدود حداقل 5000 سال قبل باز می‌‌گردد و بر روی همخوانی، تغییر روشهای زندگی و تعادل با محیط تمرکز می‌‌کند. هر کسی که به تعادل جسمی و روحی علاقه‌مند باشد، می‌‌تواند به آن دست یابد. اکنون مائیم و زمستان، فصل عبور از گرمای تابستان به خنکی و سرما‌‌ی زمستان. حال به منظور اینکه بهترین همخوانی با محیط را در این ماه‌‌های خنک داشته باشیم 7 مورد برگرفته از طبیعت را در این راه به شما پیشنهاد می‌‌کنیم تا همواره سر حال و شاداب باشید.

1- برای تنظیم دمای بدنتان از روغن‌‌ها استفاده کنید

از آنجا که در ماه های خنکی به سر می بریم، دمای داخل بدن شما می‌‌تواند کاهش پیدا کند. سعی کنید دمای بدنتان را تنظیم کنید. به منظور تنظیم مجدد دمای بدنتان به خاطر تغییرات فصلی، یک ماساژ روغنی بدهید. ماساز با روغن کنجد یا روغن زیتون بهترین راه مقابله با روزهای سرد است. بگذارید روغن به مدت 30 تا 60 دقیقه خوب جذب پوستتان شود. این روش کمک می‌کند که روغن به لایه‌‌های عمیق‌تر پوست‌تان هم برسد. در ادامه یک دوش آب گرم بگیرید. دوش آب گرم منافذ پوستتان را برای ذخیره موثر‌تر و عمیق‌تر رطوبت باز می‌‌کند.

زنجبیل، شیرین بیان یا ترکیبی از زیره سبز، گشنیز و رازیانه نه تنها در بدن ما گرمای خاصی ایجاد می‌‌کنند بلکه به بهبود عملکرد سیستم گوارشی هم یاری می‌‌رسانند

2- مواد غذایی شیرین، کم نمک، ترش و فصلی را بخورید

زمستان فصلی سرد و پر باد است و آرامشی است پس از گرمای پر جنب و جوش تابستان و هوای خشک پاییز. علم آیورودا برای حفظ تعادل در بدن در این فصل مصرف مواد غذایی با طعم‌‌های مجزا از یکدیگر مثل شیرینی، ترشی و نمکین را پیشنهاد می‌‌کند. پس غذاهایتان را با طعم دهنده‌‌ها‌‌ی تازه فصلی به این مزه‌‌ها در آورید. به مصرف عسل، لیمو، غلات، گندم، سیب یا هلوی پخته شده فکر کنید. بادام و بادام زمینی هم از مغز‌‌های پر انرژی این فصل می‌‌باشند. در این فصل خنک ممکن است دیگر تمایلی به خوردن سبزیجات خام یا یک ظرف پر سالاد نداشته باشید. مصرف یک کاسه سوپ داغ با سبزیجات پخته فصلی جایگزین مناسبی برای آن خواهد بود.

زمستانه

3- رنگارنگ غذا بخورید

با طبیعت همراه شوید. لباسهایی به رنگ‌‌های گرم قرمز، نارنجی یا زرد بپوشید.پ وشش شما نه تنها در رنگ بلکه از نظر جنس هم باید گرم باشد و بدنتان را خوب گرم کند. به یاد داشته باشید که گوشها و سرتان را در این فصل از باد و سرما بپوشانید و بالاخره اینکه بسیار دلنشین است وقتی در کنار پنجره بنشینید و همزمان با نگاه کردن به طبیعت زیبا‌‌، بشقابی از سبزیجات پخته‌‌ نوش‌جان کنید. چغندر، هویج، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، پیاز، سیر و سیب پخته، خوراکی‌‌های بسیار مناسبی برای بشقاب غذای شما می‌‌باشند. امتحان کنید. در این فصل میوه‌‌ها و سبزیجات آبدار پخته و نرم را نیز بیشتر مصرف کنید. غذا‌‌هایتان را با طعم دهنده‌‌های مخصوص این فصل مثل زنجبیل و سیر خوشمزه‌تر کنید.

4- روزانه مقادیری آب لیموی تازه مصرف کنید

در زمستان هوا خنک شده و الزاما همگی چه در مدرسه یا در محل کار در فضاهای کوچکی با افراد زیاد محصور می‌‌شویم و به همین دلیل امکان تبادل عوامل بیماریزا بالا می‌‌رود. به منظور افزایش سیستم ایمنی بدن و بهبود عملکرد اندام‌‌های گوارشی تان روزتان را با یک فنجان آب گرم و آب لیموی تازه شروع کنید و پس از مدتی نتیجه آن را ببینید.

5- تغییر فصل را با ریلکس کردن و احساس آرامش بپذیرید

ماه‌‌های فصل تابستان با آن شلوغی و قیل و قالش دیگر گذشته و وقت آن است که وقت های آزاد خود را به ریلکس کردن و کارهایی که منجر به آرامش بیشتر شما می‌‌شود اختصاص دهید. از صداهای بلند، سرما و پر مشغله بودن در زمستان اجتناب کنید. بهتر است کارها و پروژه‌‌های جدید را در زمستان شروع نکنید چرا که نوگرایی در این فصل با فلسفه طبیعت همخوانی ندارد. استرس نیز از مضرترین مواردی است که حتما باید در این فصل از آن دوری کنید

دمنوش دارچین و زنجبیل

6- با استفاده از غذاهای گرم با آب و هوای خنک کنار بیایید

در فصل سرد گرمای پخت‌وپز در آشپزخانه‌‌ها دلپذیرتر می‌‌شود و مواد غذایی پخته بیشتر دلنشین و دلچسب خواهد بود. مواد خوراکی سرد یا یخ از خوراک روزانه شما بهتر است حذف شوند. آن ها گرچه سالم هستند اما تعادل لازم بدن را در فصل سرد فراهم نمی‌آورند. مطمئن باشید ادویه‌‌ها یا گیاهانی هم که مصرف می‌‌کنید کاملا ارگانیک باشند. زنجبیل، شیرین بیان یا ترکیبی از زیره سبز، گشنیز و رازیانه نه تنها در بدن ما گرمای خاصی ایجاد می‌‌کنند بلکه به بهبود عملکرد سیستم گوارشی هم یاری می‌‌رسانند. در این فصل همانگونه که مواد غذایی خاصی را طلب می‌‌کنید، می‌‌خواهید بوها و عطر‌‌های اطرافتان هم سنگین، شیرین یا گرم باشند. اینکه یک چای طبیعی گرم بنوشید یا یک ماده خوشبو بسوزانید به شما کمک می‌‌کند در زمستان حس خوبی داشته باشید. استشمام عطر‌‌های گرمی مثل دارچین، زنجبیل، اسطوخودوس، میخک، بابونه، زیره سبز، ریحان، شیرین بیان، مریم گلی و کندر همگی احساس خوبی به شما در این فصل خنک می‌‌دهند.

7- یک برنامه روزانه غذایی بریزید و حتما آن را اجرا کنید

برای هر هفته خود از پیش برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی و زمانبندی برای صرف سه وعده غذایی در این بین از اهمیت شایانی برخوردار است. سعی کنید هر روز غذا را در هر وعده در زمان معین و منظمی صرف کنید. زمانبندی منظم خواب هم در این برنامه جایگاه خاصی دارد. حتما آن را رعایت کنید. در این برنامه غذایی غذاهای هر هفته خود و مواد مورد نیاز آن را نیز مشخص کنید از غذاهای نرم شبیه به حریره‌‌ها بیشتر استفاده کنید. در وعده‌‌های صبحانه از غلات پخته شده مثل بلغور جو دوسر، نشاسته و گندم پخته شده استفاده کنید. برای وعده‌‌های ناهار و شام سبزیجات بخارپز شده، سوپ‌‌ها دانه‌‌های پخته و خوراک‌‌ها مناسب این فصل می‌‌باشند. اگر اهل گوشت و تخم‌مرغ خوردن هستید، این بهترین زمان برای لذت بردن ار آنهاست. مواد غذایی از جمله بروکلی، کلم، گل کلم، سبزیجات برگی، سیب‌زمینی، حبوبات، پاپ کورن، کراکر‌‌ها و میوه‌‌های خشک را در این فصل به اعتدال بخورید و یا آن ها را بپزید و میل کنید و موقع خوردن هم به آن ها روغن زیتون اضافه کنید. به جای کباب کردن و سرخ کردن، بیشتر از روش‌های آرام پز کردن و بخارپز کردن برای پخت غذاهایتان استفاده کنید.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: زندگی آنلاین

مطالب مرتبط:

5 نیاز ضروری رژیم های غذایی در فصل سرما

تدابیر غذایی در فصل زمستان

تامین آب بدن در زمستان  

تغذیه‌ی زمستانی از نگاه طب سنتی

مزاج پاییز و زمستان و تدابیر آن

انرژی زمستان امسال در بشقاب‌های شما

20 نکته مفید تغذیه‌ای در فصل زمستان

مصرف مایعات در زمستان مهم است؟

9 ماده‌ی غذایی برای بهتر گذراندن زمستان

بهترین رژیم غذایی در زمستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.