تبیان، دستیار زندگی
امروز سه شنبه هفتم بهمن 1393 هجری خورشیدی، ششم ربیع الثانی 1436 هجری قمری، بیست و هفتم ژانویه 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفتم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز سه شنبه هفتم بهمن 1393 هجری خورشیدی، ششم ربیع الثانی 1436 هجری قمری، بیست و هفتم ژانویه 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

7 بهمن 1357

به مناسبت رحلت پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) میلیون ها تن در سراسر کشور با برگزاری راهپیمایی، کارشکنی های بختیار را محکوم کردند و خواستار باز شدن فرودگاه مهرآباد برای بازگشت امام خمینی شدند.

7 بهمن 1357

شاپور بختیار گفت: برای دیدار با آیت الله خمینی اگر لازم باشد به پاریس خواهم رفت. امام در پاسخ فرمود: بختیار غیرقانونی است و باید استعفا دهد تا استعفا ندهد دیداری در کار نیست.

7 بهمن 1355

استاد مجتبی مینوی نویسنده، محقق و مترجم بزرگ ایرانی در 73 سالگی درگذشت، از این استاد فرزانه ی زبان و ادب فارسی، نزدیک به 40 کتاب از تألیف، ترجمه، تصحیح، یکصد و 60 مقاله ادبی و انتقادی در مجلات ایرانی و خارجی منتشر شده است. پانزده گفتار، شیر و خورشید، داستان هزار دستان و شاهنشاهی ساسانیان از جمله آثار و ترجمه ‏های استاد مینوی است.

7 بهمن 1349

خسرو خسروانی، به دنبال برقراری دوباره روابط سیاسی تهران و قاهره، به عنوان سفیر ایران به مصر رفت.

7 بهمن 1344

ایران به قرارداد جهانی آزادی تبادل افکار سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی یونسکو پیوست. ایران با پیوستن به این قرارداد سعی کرد خود را در مسیر های مختلف اطلاعاتی پدید آمده، قرار دهد.

7 بهمن 1343

امیرعباس هویدا نام افراد کابینه ی خود را به محمدرضا پهلوی اعلام کرد.

7 بهمن 1334

به درخواست علمای قم و روحانیون در اعتراض به برگزاری رفراندوم ششم بهمن محمدرضا پهلوی از رفتن به مسجد و اقامه نماز خودداری کردند. منبرها تعطیل و فعالیت بسیاری از مسجدها محدود شد.

7 بهمن 1330

پس از مخالفت دولت مصدق با تصمیم انگلیس برای فرستادن «آگرمان» به عنوان سفیر آن کشور در تهران، وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد که هیچ سفیر دیگری را به تهران نخواهد فرستاد.

7 بهمن 1327

تقی زاده عامل بستن قرارداد نفتی 1933 در برابر اعتراض نمایندگان مجلس خود را بی تقصیر معرفی کرد و رضاخان را مسوول این قرارداد دانست. این اعتراف، اعتبار قرارداد را زیر سوال برد.

7 بهمن 1324

احمد قوام مشهور به قوام السلطنه، برای چهارمین بار مامور تشکیل کابینه شد. این کابینه تا هجدهم آذر 1326 خورشیدی برقرار بود.

7 بهمن 1311

آیت اللَّه سید محمدباقر حجتی عالم مجاهد و صاحب آثار ارزنده ای چون تقریرات درس اصول آخوند خراسانی، تقریرات درس فقه علامه یزدی و حاشیه بر عروة الوثقی در 63 سالگی درگذشت.

7 بهمن 1303

مجلس شورای ملی قرارداد پستی و تلگرافی ایران و شوروی را تصویب کرد.

7 بهمن 1302

روزنامه ی ستاره ایران در شماره ی امروز خود خبر از توقیف روزنامه ی قانون داد و نوشت این روزنامه به جهت مقاله ای که درباره ی اعلی حضرت نوشته بود توقیف شد.

7 بهمن 1301

مجلس شورای ملی با استقبال از استعفای قوام السلطنه، از احمدشاه خواست مستوفی الممالک را مامور تشکیل کابینه کند.

7 بهمن 1294

سرپرسی سایکس که از طرف دولت انگلیس مامور تشکیل یک نیروی نظامی مشهور به پلیس جنوب شده بود، به همراه تعدادی از افسران انگلیسی و نظامیان هندی به بندرعباس رفت.

تنظیم: هومن بهلولی