تبیان، دستیار زندگی
سرمربی استقلال با صدور بیانیه ای پاسخ اظهارات کارلوس کی روش را داد و اعلام کرد دوست ندارد وارد بازی استاد رسانه ای شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیانیه قلعه نویی علیه کی روش


سرمربی استقلال با صدور بیانیه‌ای پاسخ اظهارات کارلوس کی‌روش را داد و اعلام کرد دوست ندارد وارد بازی استاد رسانه‌ای شود.

امیر قلعه‌نویی در پاسخ به اظهارات سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان،‌ بیانیه‌ صادر کرد. متن کامل بیانیه سرمربی استقلال به این شرح است:

کی روش و قلعه نویی

یک روز پس از حذف تیم ملی ایران از جام ملت های 2015 آسیا، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران خبرنگارهای حاضر در استرالیا را دور خود جمع کرد و با اشاره به پایان کار ایران در این بازی‌ها، به مرور اتفاق‌هایی پرداخت که پس از جام جهانی رخ دادند. در این مرور اما تنها در حد یک پاراگراف آن هم مختصر و بسیار کلی به عملکرد تیم ملی مقابل حریفان پرداخته شد و باقی حرف‌ها به طور مشخص و با ذکر نام درباره من و عده‌ای از همکارانم در فوتبال ایران بود.

پس از انتشار حرف‌های سرمربی تیم ملی در خبرگزاری ها، تماس‌های مختلفی از طرف رسانه‌ها و دوستان با من گرفته شد و عده بسیاری می خواستند نظر مرا درباره حرف‌های کی‌روش بدانند. واقعیت این است که دوست نداشتم احساسی با این اتفاق برخورد کنم و از طرفی شوک ناشی از غیرمنطقی بودن اتهام‌های کی‌روش، اجازه درک حرف‌های او را نمی‌داد!

امروز هم پس از گذشت چند روز از حرف‌های کی‌روش، هنوز نتوانسته‌ام منطقی در ادعاهای او پیدا کنم و گرچه مرور اتفاق‌های رخ داده پس از جام جهانی تاکنون، از نگاه من هم روایت‌ها و جزئیات فراوانی دارد، ترجیح می‌دهم تنها به چند نکته آن هم به شکل مختصر اشاره کنم. معتقدم هواداران فوتبال در ایران از استانداردهای لازم برای تحلیل وقایع برخوردار هستند و با مرور وقایع و نتایج، قطعا می‌توانند واقعیت را تشخیص دهند.

کارلوس کی‌روش از نبود امکانات، کافی نبودن بازی‌های تدارکاتی، ضعیف بودن زیرساخت‌ها و... در فوتبال ایران حرف می زند و با توجه به این مسائل، عملکرد خود در تیم ملی ایران را «شاهکار» می داند. پرسش من این است که آیا این مشکلات تنها برای سرمربی تیم ملی وجود دارد؟

کی‌روش شخصی تازه وارد به فوتبال ایران نیست. او پس از پشت سر گذاشتن جام جهانی و تجربه حضور چندساله در فوتبال ایران، به خوبی همان طور که خودش در آخرین حرف هایش اعلام کرد با شرایط موجود در فوتبال ایران آشنا بود. طبیعی است که کار کردن و نتیجه گرفتن در این شرایط کار ساده ای نیست اما مگر مربیان تیم های لیگ برتر با شرایط متفاوتی کار را انجام می دهند که کی روش عملکرد خودش را فوق العاده و دیگران را فاقد دانش و صلاحیت برای حرف زدن درباره فوتبال می داند؟!

لیگ ایران بر خلاف اغلب لیگ های جهان و حتی همین کشورهای اطراف، متکی به بازیکنان داخلی است. اسکلت اصلی تمام تیم های ایرانی از بازیکنان داخلی تشکیل شده و می خواهم به این نکته اشاره کنم که حتی در بهترین شرایط، مربیان لیگ به لحاظ نیروی انسانی تیم هایی ضعیف تر از تیمی دارند که کی روش هدایت آن را برعهده دارد.

به طور مثال همین امشب، اگر روند طبیعی برنامه 90 طی می‌شد، ایرانی ها در سراسر جهان این حق را داشتند که نظر خود درباره تیم ملی و شخص کی روش را اعلام کنند، پس چگونه توقع داریم کارشناسان و مربیان هیچ حرفی درباره تیم ملی و عملکرد کی‌روش نداشته باشند؟!

مگر او با در اختیار داشتن بهترین های ایران چه دستاوردی داشته که مربیان لیگ ایران را ناکارآمد و ناموفق معرفی می کند؟ اگر صعود در دور مقدماتی در جام ملت های آسیا یک شاهکار محسوب می شود، پس تمام مربیان لیگ ایران هم که در رده باشگاهی آسیا موفق شده‌اند تیم‌شان را به مراحل بالاتر ببرند،‌ با توجه به امکانات و زیرساخت های فوتبال ایران شاهکار کرده اند و بنابراین صلاحیت حرف زدن درباره فوتبال را دارند. از طرفی از شهروند جامعه ای متمدن و امروزی، بعید است توقع داشته باشد رسانه ها هیچ صدای مخالفی را منتشر نکنند! این توقعی احساسی و خارج از منطق است. در شرایطی که شبکه های مجازی در هر لحظه و هر شرایطی این امکان را می دهند که هر کسی نظر خود را درباره وقایع مختلف ابراز کند، کارلوس کی روش چگونه به خود اجازه می دهد تفکری دیکتاتورگونه داشته باشد و از خبرگزاری ها بخواهد صدای مخالف را منتشر نکنند؟!

به طور مثال همین امشب، اگر روند طبیعی برنامه 90 طی می‌شد، ایرانی ها در سراسر جهان این حق را داشتند که نظر خود درباره تیم ملی و شخص کی روش را اعلام کنند، پس چگونه توقع داریم کارشناسان و مربیان هیچ حرفی درباره تیم ملی و عملکرد کی‌روش نداشته باشند؟!

توقع‌های غیرمنطقی کی‌روش به همین ماجرا ختم نمی شود. او می گوید هر بار استقلال نتیجه نمی گیرد، امیر قلعه‌نویی از تیم ملی انتقاد می کند و وقتی هم که نتیجه می گیرد از آمادگی بازیکنانش که حاصل تلاش های کادر فنی تیم ملی است تشکر نمی کند. اول اینکه خوشبختانه آرشیو خبرگزاری ها موجود است و همه می دانند امیر قلعه‌نویی هرگز نه مصاحبه‌ای را تکذیب می کند و نه آن را ناشی از برداشت اشتباه از حرف هایش اعلام می کند.

آرشیو خبرگزاری ها موجود است و من بارها در این مصاحبه ها از کادر فنی تیم ملی تشکر و از شخص کی روش هم در مقاطع مختلف حمایت کرده ام. حتی در همین نیم‌فصل اول که استقلال بیشترین لطمه را از آسیب دیدگی و آماده نبودن بازیکنان ملی خورد، من پس از اردوی آفریقای جنوبی مصاحبه کردم و گفتم به نظر می رسد شرایط بازیکنان ملی بهتر شده باشد و جا دارد از زحمات کادر فنی تیم ملی تشکر کنم.

واقعیت این است که در آن مقطع هیچ تغییری در شرایط بدنی و روحی بازیکنان ناآماده ملی ایجاد نشده بود و من تنها به خاطر روحیه دادن به تیم و بازیکنان ملی‌ام این حرف را زدم، اگرنه در عمل کارشناسان و تماشاگران استقلال خوب می دانند که در همان زمان دور بودن بازیکنان ملی از شرایط ایده آل چه مشکلاتی برای این تیم به وجود آورد. حرف من این است که کی روش توقع دارد همه از او تشکر کنند و خودش حتی یک بار، البته پیش از حذف شدن، از مربیان تیم های لیگ به خاطر بازیکنان خوبی که در اختیارش گذاشته اند تشکر نکرده است. مگر وقتی تیم ملی با اسکلت اصلی تیم استقلال و نوع چیدمان خط دفاعی استقلال راهی جام جهانی شد، او از کادر فنی استقلال تشکر کرد؟!

حرف من این است که بله! شرایط در فوتبال ایران ایده‌آل نیست ولی همه ما با پذیرفتن شرایط مسئولیت ها را بر عهده می گیریم و این غیرمنطقی و فرافکنی است که ناگهان به کمبود امکانات و نقدهای دیگران اشاره کنیم و با متهم کردن این و آن سعی کنیم سرپوشی بر اشتباه های خود بگذاریم. من هرچه فکر می کنم، در نقدهایم از تیم ملی در این مدت، هیچ نکته ای که غیرفنی باشد پیدا نمی کنم. من بارها گفته ام فوتبال با آدم حرف می زند. در این فوتبال زندگی کرده ام و همه چیز و همه کس را می بینم. به عنوان یک مربی که از نزدیک با فوتبال ایران در ارتباط هستم، این اجازه را دارم که نظرم را بیان کنم. کی روش می گوید من بازیکنان ملی را تضعیف و روحیه آن ها را ضعیف کرده ام! کدام عقل سلیمی به خودزنی رای می دهد؟! بازیکنان ملی اغلب بازیکنان استقلال هستند و من به عنوان نفر اول در کادر فنی استقلال، طبیعی است که به فکر منافع تیم خود و هوادارانش باشم. من هیچ نقد غیرمنصفانه‌ای نداشته ام که به عنوان مسئول نتایج ایران در جام ملت های آسیا معرفی شوم!

به فرض که داور به عمد این کار را انجام داد، ما چه برنامه ای برای بازی در صورت 10 نفره شدن داشتیم؟! چرا کی روش و حامیان رسانه ای اش درباره مسائل فنی حرف نمی زنند و مدام با کشاندن بحث به حواشی، تلاش می کنند ذهن مخاطب را از اصل موضوع دور کنند؟!

حرف من این بود: بازیکنی که آماده نیست نباید به تیم ملی دعوت شود. مگر وریا غفوری و پورعلی گنجی که از بهترین های ایران در این بازی ها بودند، از دل همین لیگ بیرون نیامدند؟ آن‌ها به همراه سردار آزمون و چند بازیکن دیگر، بزرگ ترین دستاورد ایران از حضور در جام ملت های آسیا به شمار می روند. حرف من این است که می توانستیم با نگاه منصفانه به بازیکنان و لیگ ایران، بازیکنان ملی بیشتری تولید کنیم. این منطقی نیست که تصور کنیم امیر قلعه‌نویی بازیکنان ملی را خراب کرد، در صورتی که خودش نیاز به درخشش این بازیکنان برای موفقیت در لیگ دارد.

بهتر است بیش از این وارد جزئیات نشوم اگرنه مرور رفتارها و مصاحبه های کی‌روش و بعضی آدم های دیگر که با تصمیم های احساسی و غیرمنطقی خود به استقلال و هوادارانش لطمه زدند، نوشته ای بی پایان می شود!

در این فاصله پس از حرف های کی روش، همچنان تصور این است که تمام ماجرا چیزی نیست جز یک بازی رسانه ای برای سرپوش گذاشتن بر ضعف های شخصی. من همچنان معتقدم اگر معیار بازی کردن بهترین بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران بود، چند تغییر باید در ترکیب ایران اتفاق می افتاد و عمیقا ایمان دارم در این صورت هم نتایج بهتری بدست می آمد و هم دستاوردهای بیشتری به لحاظ تولید بازیکن ملی نصیبمان می شد. باقی حرف ها و حواشی ایجادشده چیزی نیست جز تلاش برای مدیریت رسانه ها که دوست و دشمن، مخالف و موافق، کی روش را در این زمینه «استاد» می دانند!

بیش از این وارد جزئیات نمی شوم و اشاره می‌کنم مصاحبه های کی روش درباره کادر فنی استقلال و مدیریت باشگاه مثل تمام مصاحبه های من، در آرشیو رسانه ها موجود است. امیدوارم همان طور که سرمربی تیم ملی اشاره کرد، از همین امروز به فکر جام جهانی باشیم و با از بین بردن ضعف های شخصی، عملکرد و نتایج بهتری به دست بیاوریم. مگر اخراج بازیکن توسط داور، موضوعی تعریف شده در قوانین فوتبال نیست؟!

به فرض که داور به عمد این کار را انجام داد، ما چه برنامه ای برای بازی در صورت 10 نفره شدن داشتیم؟! چرا کی روش و حامیان رسانه ای اش درباره مسائل فنی حرف نمی زنند و مدام با کشاندن بحث به حواشی، تلاش می کنند ذهن مخاطب را از اصل موضوع دور کنند؟!

چرا به این موضوع اشاره نمی کنند که همین عراق بازیکنان بزرگی مثل جاسم کرار و نشات اکرم را با خود به استرالیا نیاورده بود و با ترکیبی جوان مقابل ما بازی کرد؟ من سر حرف هایم هستم و عمیقا معتقدم با وجود تمام ضعف ها و مشکلات در فوتبال ایران، همچنان به لحاظ نیروی انسانی بسیار غنی تر از عراق و امارات و دیگر کشورهای عربی هستیم.

اعتقاد دارم آنچه در جام ملت های آسیا دیدیم، تمام نیروی موجود در فوتبال ایران نبود و فکر نمی کنم چنین نقدی که اثبات آن دشوار هم نیست، موضوعی برای به راه انداختن جنجال های رسانه ای باشد. دوست دارم در پایان به این نکته هم اشاره کنم که با وجود تمام حرف های غیرمنطقی کی روش، آنچه در ذهن یک مربی پس از شکست می گذرد را به خوبی می شناسم و سعی می کنم او را درک کنم.

من هم در همین مرحله باخته ام با ضربات پنالتی البته مقابل یکی از قدرت های اول آسیا، کره جنوبی و بدون داشتن فدراسیونی، در اوج درگیری جناح‌های سیاسی در فوتبال و با مشکلاتی بسیار گسترده تر از امروز اما هیچ‌کس را متهم نکردم و تمام مسئولیت شکست را پذیرقتم حتی در دادگاه تلویزیونی که حامی اول رسانه ای این روزهای شما برپا کرده بود.

تحلیل رفتارها و حرف های رد و بدل شده را هم به کارشناسان، همکارانم و هواداران فوتبال ایران می سپارم و ترجیح می دهم زمان و توانم را برای تیم استقلال بگذارم که با وجود زیرساخت های ضعیف در فوتبال ایران، همواره باید نتایجی درخور نام بزرگ ایران به دست بیاورد. با آرزوی موفقیت برای تمام همکارانم، چه دوست و چه دشمن، چه ایرانی و چه خارجی.

با احترام

امیر قلعه نویی

بخش ورزشی تبیان


منبع : فارس