تبیان، دستیار زندگی
محققان طب سنتی راهکارهای جدیدی برای درمان کم خونی پیشنهاد می کنند و معتقدند از این راه سرعت درمان این عارضه بیشتر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درمان کم‏ خونی با طب سنتی


محققان طب سنتی راهکارهای جدیدی برای درمان کم‌خونی پیشنهاد می‌کنند و معتقدند از این راه سرعت درمان این عارضه بیشتر است.


کمخونی

کم خونی از اختلالاتی است که بسیاری از افراد کشور ما به ویژه زنان و کودکان را درگیر خود کرده است تا حدی که اختلالات و نگرانی‌های زیادی را به دنبال داشته است، این در حالی است که طب پایه به خوبی می‌تواند جوابگوی این بیماری گسترده باشد.

محمد موسوی، محقق طب سنتی با اشاره به شیوه نادرست تغذیه امروز و دیگر عوامل که منجر به کم خونی شده است، رفع سموم بدن و نیز تقویت نیروی هاضمه را به عنوان نخستین اقدام جهت درمان کم خونی ذکر کرد و افزود: مصرف انواع آبمیوه حدود نیم ساعت قبل از غذا و به ویژه اگر با کمی عرقیات گیاهی استفاده شود، در مداوای این اختلال بسیار مفید است، زیرا این مواد به سرعت جذب بدن می‌شود.

محمد موسوی با اعتقاد بر مداوای کم خونی به این صورت به ذکر موثرترین داروها و میزان مصرف آن ها اشاره کرد و بیان داشت: مصرف یک لیوان شیره انگور به صورت شربت همراه با غذا، انجیر خشک یا دو برابر آن آلوی بخارا، عصاره استخوان راسته گوسفند از مهمترین مواد موثر در درمان کم‌خونی هستند.

توصیه شده انجیر و آلو بخارا به هنگام صبح استفاده شود

وی ادامه داد: شربت مویز نیز بهترین درمانگر کم‌خونی محسوب می‌شود به این صورت که برای تهیه آن باید یک لیتر آب را با 50 گرم زرشک روی شعله ملایم بجوشانند تا نصف شود؛ صاف کنند و با آب میوه‏های گریپ فوروت، سیب و انار از هر کدام یک کیلو، مویز 500 گرم و کمی شکر قرمز و به اندازه نوک قاشق چایخوری زعفران مخلوط کرده و سپس 10 تا 20 دقیقه روی شعله ملایم بجوشانند، بهتر است زعفران را در 2 دقیقه آخر اضافه کنند، پس از سرد شدن در یخچال نگهداری و روزی 3 لیوان مصرف کنند.

دانه ها

وی با اشاره به استفاده تخم‌شربتی، بالنگ و فرنجمشک به میزان مساوی آن را ترکیبی مناسب برای کم‌خونی و پوکی استخوان عنوان کرد و اظهارداشت: هر بار یک قاشق مرباخوری با نصف استکان گلاب و نصف استکان عرق بیدمشک همراه با شکر به صورت شربت نموده و هر روز صبح ناشتا میل شود. این دارو مفرح قلب، مقوی مغز، ملین طبع و نرم کننده عروق، ضد تصلب شرائین، ضد تپش قلب، اضطراب و افسردگی نیز هست.

توصیه‌هایی دیگر برای رفع کم‌خونی

غلامرضا کرد افشاری، متخصص طب سنتی نیز می‌گوید: کم‌خونی به خصوص از نوع فقر آهن عارضه نسبتا شایعی است و به همین دلیل ممکن است بسیاری از مبتلایان آن را جدی نگیرند اما این اختلال قابل چشم‌پوشی نیست و باید درمان شود. برخی از کم خونی‌ها مانند بدخیمی‌ها، اختلالات پلاکتی وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتری دارند و باید به متخصصان مربوطه مراجعه شود. اما برای کم خونی‌هایی که مشکل بدخیمی ندارند می‌توان به روش طب سنتی، آن ها را رفع کرد:

* می‌توان هر شب مقداری مویز را در سرکه انگور خیساند و پس از خارج کردن آن ها و خشک شدنشان مصرف کرد.

* شربت سرکه شیره روزی 5 تا 6 بار توصیه می‌شود؛ البته شربت میوه‌های خون‌ساز نیز توصیه شده است.

انواع آبمیوه حدود نیم ساعت قبل از غذا و به ویژه اگر با کمی عرقیات گیاهی استفاده شود، در مداوای این اختلال بسیار مفید است

* خوردن راسته گوسفند به همراه پیاز و زردچوبه زمانی که کاملا پخته شده است به رفع کم‌خونی کمک می‌کند.

* شربت برخی از بذرها نیز مانند تخم‌شربتی، کاسنی، جعفری، کرفس، شوید، سیاه‌دانه، رازیانه، ریحان، شلغم و هویج به همراه عسل به رفع کم‌خونی کمک می‌کند.

* مصرف دو بار در روز از عسل به همراه حل شدن آن در‌ آب جوش مناسب است.

* همچنین توصیه شده انجیر و آلو بخارا به هنگام صبح استفاده شود.

* آب انار تازه با ترنجبین به رفع کم خونی کمک می‌کند.

* همچنین یک لیوان شیر به همراه شیره انگور و بادام معجونی است که به اصلاح کم‌خونی کمک می‌کند.

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منابع:

فارس

خبرگزاری ایمنا

مطالب مرتبط:

درمان بیماری های گوش با طب مکمل

درمان ریزش مو با طب سنتی

رفع خشکی و خارش پوست با طب سنتی

درمان بیماری های تنفسی با طب سنتی

با طب سنتی نسخه سرماخوردگی را بپیچید

درمان نفخ و ترش کردن معده با طب سنتی

درمان درد کلیه با طب سنتی

درمان یائسگی زودرس و درد قاعدگی با طب سنتی

حساسیت و آلرژی از دیدگاه طب سنتی

رفع مشکلات پوست و مو با طب سنتی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.