تبیان، دستیار زندگی
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» اعلام کرد این جنبش دنبال روابط دائمی و ثابت با تمامی دولت های عربی و در رأس آن، عربستان سعودی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش حماس به شاه جدید عربستان


جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» اعلام کرد این جنبش دنبال روابط دائمی و ثابت با تمامی دولت‌های عربی و در رأس آن، عربستان سعودی است.

اسماعیل هنیه

«اسماعیل هنیه» معاون ریاست دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» اعلام کرد این جنبش به دنبال روابط دائمی و ثابت با عربستان سعودی است.

هنیه در ادامه اظهارات خود که پایگاه «البیان» نزدیک به حماس آن را منتشر کرد، افزود حماس درگذشت «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان را در چهارچوب آنچه روابط طبیعی و وظیفه انسانی و اسلامی خواند، تسلیت گفت. وی ادامه داد: به دنبال روابط دائمی و ثابت با تمامی دولت‌های عربی و در رأس آنها عربستان هستیم.

معاون ریاست دفتر سیاسی تصریح کرد: روابط میان ملت فلسطین و حماس از یک جهت و عربستان سعودی از جهت دیگر عمیق و طولانی مدت است.

روابط میان حماس و سعودی کمی قبل از انقلاب‌های عربی به سردی گرایید زیرا حماس به سمت «محور بازدارنده» متشکل از ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان رفت و در مقابل از آنچه «محور اعتدال» خوانده شد، یعنی متشکل از عربستان، امارات، اردن و مصر (در دوره «حسنی مبارک» دیکتاتور سابق که در سال 2011 خلع شد) بود، دور شد. علاوه بر این، عربستان سعودی به حماس به عنوان امتداد جماعت «اخوان المسلمین» می‌نگریست.

روابط میان حماس و سعودی کمی قبل از انقلاب‌های عربی به سردی گرایید زیرا حماس به سمت «محور بازدارنده» متشکل از ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان رفت

«عبدالله بن عبدالعزیز» شاه سابق عربستان، روز جمعه 23 ژانویه (3 بهمن) در سن 91 سالگی به دلیل کهولت سن و بیماری تنفسی، پس از سه هفته بستری شدن در بیمارستان، در ریاض درگذشت.

طبق گزارش دیوان سلطنتی این کشور، وی بامداد جمعه درگذشت و ولی‌عهد او «سلمان بن عبدالعزیز» شاه شد و «مقرن بن عبدالعزیز» به ولی‌عهدی رسید.

بخش سیاست تبیان

منبع : جهان نیوز