تبیان، دستیار زندگی
اگر می خواهید ازدواج تان را بیمه کنید و یک هندوانه در بسته تحویل نگیرید ، بهتر است به مشاوره قبل از «بله گفتن» فکر کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج؛ هندوانه ای به شرط چاقو


اگر می خواهید ازدواج تان را بیمه کنید و یک هندوانه در بسته تحویل نگیرید ، بهتر است به مشاوره قبل از «بله گفتن» فکر کنید.

ازدواج

شروع یک ازدواج سالم بسیار آسان تر است تا خاتمه دادن به ازدواجی که بدون فکر و اندیشه شروع شده باشد. می توان گفت راهروهای دادگاه داستانهای زیادی برای گفتن دارند. شاید با 3 یا 4 بار مراجعه به مشاوره، قبل از ازدواج مجبور نباشیم به دلیل خاطرات ناگوار زندگی سالها به روانپزشک مراجعه کنیم. مشاوره قبل از ازدواج راه رسیدن به زندگی خوب و مطلوب را کوتاه تر می کند و کفه ترازوی زندگی را به سمت آرامش سنگین تر می کند.

شاید بتوان گفت که بسیاری از زوجها بعد از اینکه ازدواج می کنند، یادشان می آید، نیاز به مشاوره دارند.

اما بزرگترین مشکل دقیقا از جایی شروع می شود که آنها بدون بررسی مشاور وراهنما زندگی مشترکشان را آغاز می کنند. مشاور در موارد متعددی می تواند به افرادی که در سن ازدواج هستند، کمک کند، این جلسات موقعیتی را فراهم می آورد تا زوجین از امیدها، آرزوهای آینده و ناکامی های زندگی گذشته شان سخن بگویند و مشاور با بررسی این موارد توصیه های لازم را خاطر نشان می سازد.

تفاوت های اعتقادی را جدی بگیریم

بسیاری از زوج های جوان به تفاوت های مذهبی در مراحل اول آشنایی توجه نمی کنند، اختلافات ناشی از این تفاوت ها می تواند تنش زا باشد. مشاوره قبل از ازدواج تفاوت های مذهبی را موشکافانه تر بررسی می کند و موقعیت هر فرد را در جایگاهی که قرار گرفته است مشخص می نماید. در مواردی این مشاوره راههایی را برای آمیختن پیشینه اعتقادی دو خانواده فراهم می آورد.

به طور مثال تعیین جایگاه مذهب و اعتقادات در زندگی روزمره ؟اطلاع از میزان حضور در مراسم مذهبی به طور روزانه یا هفتگی؟

مشاوره قبل از از دواج به افراد کمک می کند انتظارات را شناسایی کنند و قبل از ازدواج تک تک آنها را با شریک زندگی شان در میان بگذارند

خواسته هایتان را روشن بیان کنید

در گذر از دوران کودکی و پاگذاشتن در عرصه نوجوانی وجوانی افراد از زندگی آینده خود تصویری ترسیم می کنند و تک تک انتظارات و آرزوهای خود را در آن جای می دهند. این تصویر روزی در واقعیت محقق می شود اما عدم شناخت دقیق از انتظارات، مشکلاتی را در زندگی بوجودمی آورد. مشاوره قبل از از دواج به افراد کمک می کند انتظارات را شناسایی کنند و قبل از ازدواج تک تک آنها را با شریک زندگی شان در میان بگذارند. چه بسا صحبت کردن در مورد خواسته ها، موقعیت افراد را نسبت به یکدیگر مشخص می کند.

به طور مثال صحبت در مورد چگونگی گذراندن تعطیلات و اوقات فراغت ، چگونگی برگزاری مراسم عروسی و خواسته ها در مورد آداب و رسوم رایج، هماهنگی خانواده ها را در این امر مشخص می کند؟

میزان در آمد یکی از بهانه های اختلافات

درآمد ناکافی یکی از بزرگترین موضوعاتی است که اغلب در اختلافات خانوادگی و در راهروهای دادگاه مطرح می شود. عدم رضایت زوجین از وضعیت مالی همسرانشان در مواردی مسبب خاتمه زندگی بعضی از زوجین می شود. این امر زمانی حادتر می شود که زوجین قبل از ازدواج نسبت به مسائل مالی یکدیگر آگاهی نداشته باشند. در واقع دروغ گویی وپنهان کاری در این موارد عاقبت خوبی را برای زندگی رقم نمی زند. مشاوره قبل از ازدواج و مشخص شدن وضعیت زوجین در قبال یکدیگر ، زندگی را به سمت وسوی بهتری حرکت می دهد. به طور مثال صحبت کردن در مورد تقسیم صورتحساب ها، وضعیت مسکن ، میزان پس انداز موجود و میزان بدهکاری و..... کمک می کند تا افراد در مورد شریک زندگی شان راحت تصمیم گیرند.

چه تعداد فرزند خواهید داشت؟

یکی از دلایل طلاق در مواردی عدم توافق بر مقوله فرزند آوری است. همه ما قبول داریم که زندگی مشترک پس از مدتی رکود پیدا می کند. به نوعی می توان گفت روزهای تکراری یکی پس از دیگری می گذرد . تولد فرزند، می تواند رنگ زندگی را تغییر دهد، اما ممکن است یکی از زوجین سر سختانه با مسئله فرزند آوری مخالف باشد و یا برعکس زوج دیگری اصرار به تعداد بیش از 2 فرزند داشته باشد. به نوعی این مسائل را با مشاوره قبل از ازدواج می توان برطرف نمود. حتما پیش از بله گفتن در این مورد صحبت کنید.

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید

متین سیفی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مطالب مرتبط:

مشاور ازدواج چه کمکی به شما می‌کند؟

به مشاور ازدواج چه بگویید؟

توصیه ها و شرایط مشاور در امر ازدواج

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.