تبیان، دستیار زندگی
خداوند زیباست و زیبایى را دوست دارد و براى انسان نعمت‏ها و زیبایى‏هاى فراوانى آفریده است. او همه ی مردم را در این جهان از زیبایى‏ها و نعمت‏ها بهره‏مند ساخته است،
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سوره ی اعراف _ آیات 32 الی 37

سوره ی اعراف

خداوند زیبایى را دوست دارد

خداوند زیباست و زیبایى را دوست دارد و براى انسان نعمت‏ها و زیبایى‏هاى فراوانى آفریده است. او همه‌ی مردم را در این جهان از زیبایى‏ها و نعمت‏ها بهره‏مند ساخته است، ولى در جهان آخرت نعمت‏ها مخصوص مومنان است و گناهكاران از آن‏ها محروم مى‏شوند. خداوند بخشنده چنین مى‏فرماید:

بگو: چه كسى زینت‏هایى را كه خدا براى بندگانش پدید آورده و روزى‏هاى پاكیزه را حرام كرده است؟ بگو: در روز قیامت، این‏ها مخصوص كسانى است كه در زندگى دنیا ایمان آورده‏اند. این گونه آیات را براى مردمى كه مى‏دانند، به روشنى بیان مى‏كنیم.

آیه‌ی 32

زشتى‏ها حرام است

بعضى از مسلمانان استفاده از زیبایى‏ها و نعمت‏هاى دنیا را بر خود حرام مى‏كنند و گمان مى‏كنند استفاده از نعمت‏هاى دنیایى، با ایمان و پرهیزكارى سازگار نیست. در حالى كه اسلام استفاده از امكانات دنیایى را مجاز دانسته و اسراف و گناه و اعمال زشت را حرام شمرده است. در قرآن چنین مى‏خوانیم:

بگو: پروردگارم كارهاى زشت را، چه در آشكار و چه در پنهان، و گناه و ستم به ناحق و شرك به خدا را، كه بر آن دلیلى نازل نكرده، و این كه چیزى را كه نمى‏دانید درباره‌ی خدا بگویید را، حرام كرده است.

آیه‌ی 33

هر امتى مهلتى دارد

در تاریخ بسیار خوانده‏ایم كه اقوامى مدتى زندگى كرده‏اند و سپس نابود شده‏اند و تنها آثارى از آنان باقى مانده است. گاه شهرى سوخته یا ویران شده از زیر خاك‏ها خارج مى‏شود كه نشانه‌ی وجود مردمى است كه در آن‏جا سالیان دراز زندگى كرده‏اند، و سپس به دلایل مختلف از میان رفته‏اند. داستان زندگى بعضى از این اقوام را در قرآن مى‏خوانیم. خداوند عالم در این‏باره فرموده است:

و براى هر امتى مهلتى است، پس هنگامى كه مهلت ایشان فرا رسد یك ساعت هم جلو و عقب نمى‏شود.

آیه‌ی 34

كافر بودند

خداوند یگانه به تمام انسان‏ها فرمان مى‏دهد كه از پیامبران پیروى كنند و آیات خدا را بپذیرند و كارهاى شایسته انجام دهند تا در دنیا و آخرت سعادتمند شوند وگرنه به خود ستم كرده‏اند و گمراه مى‏شوند. آنان ممكن است در این جهان از نعمت‏هاى الهى بهره‏مند شوند، اما در آخرت بهره‏اى جز آتش و عذاب ندارند. خداوند مهربان در قرآن مى‏فرماید:

اى فرزندان آدم! چون پیامبرانى از خودتان برایتان بیایند كه آیات مرا بر شما بخوانند، پس كسانى كه پرهیزكارى كنند و درستگار باشند نه ترسى بر آنان است و نه اندوهگین مى‏شوند؛ و كسانى كه آیات ما را دروغ بخوانند و در برابر آن‏ها تكبر كنند، آنان اهل آتش هستند. همیشه در آن مى‏مانند. پس كیست ستمكارتر از كسى كه بر خدا دروغ ببندد یا آیات او را دروغ بداند. آنان كسانى هستند كه بهره‏شان از آن‏چه مقرر شده به ایشان خواهد رسید تا هنگامى كه فرستادگان ما بر آن‏ها وارد شوند كه جانشان را بگیرند. مى‏گویند: آن‏چه به جاى خدا مى‏خواندید، كجاست؟ مى‏گویند: از نظرمان ناپدید شدند و علیه خودشان گواهى مى‏دهند كه كافر بوده‏اند.

آیات 35 الى 37

فرزانه زنبقی
نشر لک لک


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان، سوره ی اعراف

سوره ی اعراف - آیات 28 الی ٣١

سوره ی اعراف - آیات ١٤ الی ٢٧

سوره ی اعراف - آیات ١ الی ١٣

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.