تبیان، دستیار زندگی
در حالی که تنها ١١درصد کل جمعیت کشور در تهران زندگی می کنند، ٢٢درصد بنزین کل کشور در این کلانشهر مصرف می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تهران رکورد‌دار مصرف بنزین دنیا

در حالی که تنها 11درصد کل جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند، 22درصد بنزین کل کشور در این کلانشهر مصرف می‌شود.

بخش اجتماعی تبیان
بنزین

براساس اعلام کارشناسان شرکت کنترل کیفیت هوا 70درصد آلودگی هوای تهران به‌دلیل مصرف سوخت خودرو است. حالا محمد حقانی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر از رکورد‌شکنی تهرانی‌ها در مصرف بنزین خبر می‌دهد. هفته گذشته مصرف بنزین در کلانشهر تهران به مرز صدمیلیون‌لیتر نزدیک شد و شهروندان تهرانی با مصرف 99میلیون‌لیتر بنزین در هفته رکورد جدیدی را از خود برجای گذاشتند.

حقانی» با بیان اینکه گزارش‌های هفتگی مرکز پخش فرآورده‌های نفتی حکایت از روند صعودی مصرف بنزین در تهران دارد، گفت: مصرف روزانه بنزین در تهران به 14میلیون‌و800هزار لیتر رسیده است و با احتساب جمعیت حدود 9میلیون‌نفری این کلانشهر، هر تهرانی به طور متوسط روزی 62 /1 لیتر بنزین مصرف می‌کند.

حقانی با بیان اینکه سرانه مصرف بنزین در تهران بالغ بر دوبرابر سرانه مصرف بنزین در کشور است، تصریح کرد: در حالی که تنها 11درصد کل جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند، 22درصد بنزین کل کشور در این کلانشهر مصرف می‌شود.

اگر تنها برخی از اعتباراتی که صرف یارانه بنزین مصرفی خودروهای شخصی می‌شود جهت توسعه کیفی‌وکمی ناوگان حمل‌ونقل عمومی هزینه شود، شاهد کاهش ترافیک، تصادفات، مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا خواهیم بود

وی با اشاره به اینکه میانگین مصرف بنزین کشور در هفته گذشته 462 میلیون‌لیتر و روزانه 66میلیون‌لیتر بوده است، گفت: با احتساب جمعیت حدود 80 میلیون‌نفری کشور هر ایرانی به طور متوسط روزانه 82 /0 لیتر بنزین مصرف می‌کند.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تهران با مصرف 99میلیون‌لیتر بنزین در هفته از نظر سرانه مصرف بنزین رکورددار شهرها و کلانشهرهای دنیاست، گفت: هر تهرانی در هرماه به‌طور متوسط 49 لیتر و به عبارتی معادل یک گالن 50لیتری بنزین مصرف می‌کند.

حقانی با اشاره به دلایل مصرف بیش از اندازه بنزین در تهران گفت: تا زمانی که ناوگان حمل‌ونقل شهری چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی از جذابیت و مطلوبیت لازم به منظور جایگزینی وسایل نقلیه عمومی به‌جای وسایل نقلیه شخصی برخوردار نشود، مطمئنا این روند صعودی ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر تنها برخی از اعتباراتی که صرف یارانه بنزین مصرفی خودروهای شخصی می‌شود جهت توسعه کیفی‌وکمی ناوگان حمل‌ونقل عمومی هزینه شود، شاهد کاهش ترافیک، تصادفات، مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا خواهیم بود.

رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر با تاکید بر اینکه آمارها نشان‌دهنده این است که تهران برای تبدیل‌شدن شهر «خودرومحور» به شهر «انسان‌محور» راه درازی را در پیش دارد، خاطرنشان کرد: راهکار اول و آخر کاهش مصرف روزافزون بنزین در کلانشهرها به‌ویژه در پایتخت کشور، توسعه حمل‌ونقل عمومی با محوریت حمل‌ونقل ریلی و به‌خصوص مترو است.

وی افزود: رینگ بزرگراهی تهران تقریبا کامل شده، سایر استانداردها هم چون استانداردهای سوخت، خودرو و مترو همگام با توسعه بزرگراه‌ها در تهران پیش نرفته است. تنها حدود 160کیلومتر مترو در تهران وجود دارد که حدود صدکیلومتر آن روی زمین است حال آنکه باید به حد 700کیلومتر مترو در تهران برسیم تا موازنه برقرار شود و تا تحقق این هدف زمان زیادی لازم است.

مصرف 99میلیون‌لیتر بنزین در هفته توسط ساکنان پایتخت درحالی منتشر می‌شود که این شهر سال‌هاست از بحران آلودگی‌هوا رنج می‌برد. همان‌گونه که در ابتدای این گزارش هم آمد، دودودم ناشی از مصرف سوخت خودروهای بنزینی و گازوییلی عامل 70درصد از آلودگی‌ هوای شهر تهران است.

تا قبل از شروع سال1393 و در فاصله سال‌های 90 تا پایان 92 بنزینی که در تهران و تعدادی دیگر از کلانشهرهای کشور استفاده می‌شد، بنزین موسوم‌ به پتروشیمی بود که مسوولان وزارت نفت دولت احمدی‌نژاد برای فایق‌آمدن بر تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشورمان به تولید آن اقدام کرده بودند. بااین‌حال، این بنزین از همان ابتدا با انتقاد کارشناسان حوزه نفت و گاز و همچنین محیط‌زیست و هوا مواجه شد. از آن‌رو که منتقدان می‌گفتند میزان برخی آلاینده‌های موجود در این بنزین مانند بنزن بسیار بیشتر از حد‌و‌حدود استاندارد است و به‌همین‌دلیل تنفس هوای ‌آلوده‌ای که آلودگی‌اش ناشی از مصرف این بنزین باشد، برای سلامتی ساکنان پایتخت خطرناک و مضر است. طبق گفته یوسف رشیدی رییس سابق مرکز اقلیم و هوای سازمان محیط‌زیست تنفس هوای آغشته به بنزن امکان ابتلای افراد به سرطان خون را به‌میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

بااین‌حال، پس از کش‌و‌قوس‌های بسیار درنهایت این بنزین با پیگیری سازمان محیط‌زیست و همچنین حمایت وزارت نفت از چرخه مصرف در شهر تهران و همچنین شش‌کلانشهر دیگر کشور خارج شد و جای آن را بنزین با استاندارد یورو‌4 گرفت.

بخش عمده‌ای از خودروهایی که روزانه در خیابان‌ها و اتوبا‌ن‌های شهر تردد می‌کنند را خودروهای تک‌سرنشین تشکیل می‌دهند که این موضوع علاوه‌ بر مصرف بالای سوخت و ایجاد آلودگی‌هوا منجر ‌به بروز ترافیک شدید در معابر شهری نیز شده است

بااین‌حال مصرف هفتگی حدود صدمیلیون‌لیتر از این بنزین که حتی استانداردهای لازم را هم ندارد، همچنان عاملی برای آلودگی‌هوای پایتخت است. دلیل این مشکل لزوما نه‌فقط کیفیت این سوخت، بلکه حجم بسیار بالای مصرف به‌علاوه تعداد خودروهای درحال‌تردد در شهر و از همه اینها مهم‌تر کیفیت و استاندارد این خودروهاست. بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی مسوولان، بیشتر از چهارمیلیون‌خودرو و همچنین حدود سه‌میلیون موتورسیکلت روزانه در تهران تردد می‌کنند،که بخش عمده‌ای از این وسایل‌نقلیه به شکلی استاندارد سوخت مصرفی خود را نمی‌سوزانند و به‌‌همین‌دلیل میزان آلایندگی‌ای که به هوای شهر وارد می‌کنند، بسیار بیشتر از حد استانداردهای جهانی است.

از سویی دیگر فرهنگ استفاده از سرویس حمل‌ونقل عمومی مانند مترو، تاکسی و اتوبوس نیز به اندازه لازم در پایتخت رواج ندارد و همچنان اولویت بسیاری از شهروندان استفاده از خودرو شخصی است. به‌همین‌دلیل بخش عمده‌ای از خودروهایی که روزانه در خیابان‌ها و اتوبا‌ن‌های شهر تردد می‌کنند را خودروهای تک‌سرنشین تشکیل می‌دهند که این موضوع علاوه‌ بر مصرف بالای سوخت و ایجاد آلودگی‌هوا منجر ‌به بروز ترافیک شدید در معابر شهری نیز شده است.


منبع : تابناک