تبیان، دستیار زندگی
نتی یك ویروس اینترنتی به نام "استریشن" (Stration) یا "وارزوف"( Warezof) كارشناسان امنیت اینترنتی و شركت های تولیدكننده نرم‌افزارهای ضدویروس را به شگفتی واداشته است. به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، این ویروس ابتدا توس...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفتار عجیب یك ویروس اینترنتی


یك ویروس اینترنتی به نام "استریشن" (Stration) یا "وارزوف"( Warezof) كارشناسان امنیت اینترنتی و شركت های تولیدكننده نرم‌افزارهای ضدویروس را به شگفتی واداشته است.

به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، این ویروس ابتدا توسط ایمیل های تبلیغاتی موسوم به "اسپم" وارد صندوق ایمیل كاربران می‌شود و پس از آلوده كردن هر رایانه كه معمولا با كلیك كردن و گشودن این ایمیل توسط كاربر رخ می‌دهد، ویروس یك نسخه از خود را به تمامی آدرس های ایمیل موجود در رایانه ارسال می‌كند.

اما ویژگی كه سبب شگفتی كارشناسان شركتهای سازنده نرم‌افزارهای ضد ویروس شده، به روز شدن كد نرم‌افزاری این ویروس در هر 30 دقیقه است، به طوری كه ویروس "استریشن" هر 30 دقیقه نگارش جدیدتری از خود را از میان مجموعه‌ای از وب سایت های اینترنت دانلود و در رایانه آلوده نصب می‌كند.

به گفته "میكو هایپونن" كارشناس شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس "اف-سكیور" در فنلاند، در گذشته ویروس هایی شناسایی شده بودند كه قادر بودند كد نرم‌افزاری خود را تغییر بدهند، اما آن ویروس ها به راحتی توسط نرم‌افزارهای ضد ویروس شناسایی و متوقف می‌شدند و این درحالی است كه ویروس "استریشن" توسط نگارندگان خود و با روشی ناشناخته هر30دقیقه به روز می‌شود و به همین علت نرم‌افزارهای ضد ویروس برای شناسایی آن دچار مشكل شده‌اند.

به طور مثال شركت "اف-سكیور" تاكنون 150بار نرم‌افزار ضدویروس خود را برای شناسایی "استریشن" به روز كرده و شركت امنیتی "سوفوس" نیز300نگارش از این ویروس را شناسایی كرده است.

نكته عجیب دیگر در مورد ویروس "استریشن" این است كه این ویروس در ظاهر هیچ عمل خاصی در رایانه‌های آلوده شده انجام نمی‌دهد. تخمینهای شركتهای امنیتی نشان می‌دهد "استریشن" تاكنون چند صد هزار رایانه را در جهان آلوده كرده و نگارنده ویروس احتمالا منتظر است تا پس از آلوده كردن تعداد خاصی رایانه، از آنها برای هدفی خاص مانند ارسال انبوه ایمیل های تبلیغاتی و یا راه‌اندازی حملات اینترنتی علیه وب سایت ها استفاده كند.

آمار جمع‌آوری شده توسط شركت "سوفوس" نشان می‌دهند ویروس "استریشن" جزو ده ویروس شایع در ماه اكتبر بوده است.

بر اساس همین آمار، ویروس "نت‌اسكای‌پی" و "مای‌تاب.ای‌اس" شایعترین ویروسهای ماه اكتبر بوده‌اند.