تبیان، دستیار زندگی
واژه هت تریک به معنای زدن سه گل در یک بازی، ریشه در بازی انگلیسی کریکت دارد؛ زمانی که در سال 1858 استیفنسن با سه توپ متوالی موفق به دریافت امتیاز شد تا در پایان بازی، همبازیانش برای او کلاه جدیدی برای تشکر به او هدیه بدهند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ناگفته‌هایی از 30 هت‌تریک مسی


واژه "هت‌تریک" به معنای زدن سه گل در یک بازی، ریشه در بازی انگلیسی کریکت دارد؛ زمانی که در سال 1858 "استیفنسن" با سه توپ متوالی موفق به دریافت امتیاز شد تا در پایان بازی، همبازیانش برای او کلاه جدیدی برای تشکر به او هدیه بدهند...


در دنیای فوتبال "لئو مسی" یکی از بازیکنانی است که واژه هت‌تریک با نامش عجین شده است. وب‌سایت رسمی باشگاه بارسلونا پس از سی‌امین هت‌تریک دوران بازیگری‌ "لئو مسی" در بازی مقابل دپورتیوو لاکرونیا در گزارشی به مرور برخی واقعیات درباره دستاورد جدید مسی پرداخت.

مسی

1) مسی در لباس بارسلونا در تمامی رقابت‌ها موفق به انجام هت‌تریک شده است. او 22 بار در لیگا، 5 بار در لیگ قهرمانان اروپا، 2 بار در جام حذفی و یک بار در سوپرجام اسپانیا توانست سه گل در یک بازی بزند که از این تعداد 19 بار در ورزشگاه نوکمپ و یازده بار در زمین حریفان بوده است.

2) به استثنای دیدار ال‌کلاسیکوی سال 2007 که به تساوی 3-3 انجامید، تمامی بازی‌هایی که مسی در آنها موفق به هت‌تریک شد، با پیروزی بارسلونا همراه بوده است.

3) مسی بیشترین هت‌تریک‌هایش را مقابل اوساسونا، والنسیا و آتلتیکومادرید انجام داده و سه‌ بار تاکنون برابر آنها توانسته سه گل بزند. تیم‌های رئال‌مادرید، مالاگا، اسپانیول و دپورتیوو لاکرونیا هم تاکنون دو بار شاهد هت‌تریک مسی بوده‌اند. لاکرونیا تنها تیمی است که مسی در ورزشگاه خانگی آنها دو بار سه گله شده است.

4) برنده چهار توپ طلای فوتبال جهان تاکنون 5 بار در یک بازی بیش از سه گل زده است. او در مقابل تیم‌های آرسنال، والنسیا، اسپانیول و اوساسونا "پوکر" کرده (4 گل زده) و یک بار نیز در لیگ قهرمانان اروپا برابر بایرلورکوزن موفق به زدن 5 گل شد که برای اولین‌بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا اتفاق می‌افتاد.

5) سه‌ هت‌تریک مسی در جشنواره‌های گل بارسلونا رقم خورده است؛ یک‌بار در پیروزی 8-0 مقابل آلمریا و دو بار در پیروزی‌های 8-0 و 7-0 مقابل اوساسونا در نوکمپ.

دو هت‌تریک مسی بیش از بقیه تاریخ‌ساز شدند؛ ابتدا 20 مارس 2013 که با پیروزی 5-3 مقابل گرانادا، رکورد "سزار" را به عنوان بهترین گلزن تاریخ بارسلونا شکست و دیگری در 22 نوامبر 2014 که در مقابل سویا به بهترین گلزن تاریخ لیگا بدل شد و از "تلمو زارا" پیشی گرفت

6) مسی تاکنون چهار بار توانسته در دو دیدار متوالی هت‌تریک کند که بهترین آنها در فصل 2012 رقم خورد که ابتدا مقابل مالاگا سه گل زد و در بازی بعد برابر اسپانیول چهار گله شد.

7) نکته جالب درباره رکورد مسی این که فقط 6 هت‌تریک او همراه با پنالتی بوده است. او در سه هت‌تریک یک پنالتی و در سه هت‌تریک دیگرش دو پنالتی زده است.

8) دو هت‌تریک مسی بیش از بقیه تاریخ‌ساز شدند؛ ابتدا 20 مارس 2013 که با پیروزی 5-3 مقابل گرانادا، رکورد "سزار" را به عنوان بهترین گلزن تاریخ بارسلونا شکست و دیگری در 22 نوامبر 2014 که در مقابل سویا به بهترین گلزن تاریخ لیگا بدل شد و از "تلمو زارا" پیشی گرفت.

9) هت‌تریک مسی در نوامبر 2011 در بازی مقابل آپوئل نیکوزیا در لیگ قهرمانان تنها بازی‌ای بود که او هر سه گل را با پای غیرتخصصی (راست) به ثمر رساند.

10) هم‌اکنون رکورد بیشترین هت‌تریک در یک فصل از بازی‌های لیگا در اختیار مسی است که در فصل 2012 توانست 8 بار به این موفقیت دست یابد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: جام جم