تبیان، دستیار زندگی
معرفی کتابهای «خدا و فیزیک مدرن» و «پرواز در خدا».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرواز در خدا

معرفی کتابهای «خدا و فیزیک مدرن» و «پرواز در خدا».

فرآوری: زهره سمیعی- بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
خدا و فیزیک مدرن» و «پرواز در خدا

«خدا و فیزیک مدرن»

چاپ نخست کتاب «خدا و فیزیک مدرن» تألیف پل دیویس با ترجمه علی اندیشه از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

مولف کتاب «خدا و فیزیک مدرن» مسائل فلسفی متعددی را به بحث می‌کشد. وی می‌کوشد دیدگاه‌های محصول فیزیک جدید(بعد از نظریه نسبیت و نظریه کوانتم) را برای درک ماهیت باورهای دیرینی که تاکنون صرفاً دینی و فردی تلقی می‌شده، تشریح کند.

ویژگی آثار این نویسنده، از جمله کتاب حاضر، ناشی از تبحر او در ساده‌سازی مفاهیم پیچیده علمی است که آنها را برای جمع بسیاری از علاقه‌مندان غیرمتخصص نیز جذاب کرده است. فصولی از کتاب یادشده هم که استاد علی اندیشه از ترجمه آلمانی اثر به فارسی برگردانده‌اند، این ویژگی را به روانی با خود دارد.

این کتاب کاملاً بی‌طرفانه و در نهایت صراحت و صداقت نوشته شده است که از روحیه حقیقت‌جویی نویسنده خبر می‌دهد. روانی مطالب و سبکی سبک در نگارش نیز از امتیازات دیگر کتاب است. در ترجمه هم سعی شده است جملات و مفاهیم با همان روش به فارسی برگردانده شود و پیچیدگی طبیعی مطالب، که خواه ناخواه در خود موضوع سنگین کتاب نهفته است، افزایش نیابد و نقض غرض نشود.

در کتاب «خدا و فیزیک مدرن» درباره دین صحبت نمی‌شود، بلکه درباره مسائلی که دین در گذشته با آنها درگیر بوده است، گفت‌وگو به میان می‌آید. با این وجود این کتاب، کتاب ساده علوم طبیعی نیست، بلکه درباره علوم طبیعی و تمام مسائل پیوسته بدان است.

مخاطب این کتاب در درجه اول خواننده‌ای است که هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه علوم طبیعی ندارد، خواه مذهبی باشد یا نباشد. محور اصلی مطالب کتاب در چهار سوال مهم مربوط به حیات تشکیل می‌دهد که عبارتند از اینکه چرا قوانین طبیعی همان گونه که ما آنها را فهمیده‌ایم هستند؟، چرا جهان از همان ماده اولیه شکل دهنده‌اش تشکیل شده است؟، این ماده اولیه چگونه به وجود آمده است؟، نظم و نظام موجود در جهان از کجاست و چگونه پیدا شده است؟

گفتنی است، نویسنده کتاب، پل دیویس فیزیکدان انگلیسی الاصل استاد دانشگاه دولتی آریزونای آمریکا و مدیر «مرکز مفاهیم بنیادی در علم» است. زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی وی کیهان‌شناسی و زیست‌شناسی است و کشفیاتی در فیزیک جدید دارد که جوایز علمی تمپلتون، کلوین مدال و فارادی پرایز را برای او به ارمغان آورده است. از وی تاکنون 3 کتاب و چندین مقاله در موضوعات فنی و 23 کتاب در حوزه عمومی منتشر شده است.

کتاب حاضر در 6 بخش با عنوان «علوم طبیعی و دین در دنیایی بی‌ثبات»، «پیدایش جهان»، «آیا خدا کائنات را به وجود آورده است»، «چرا جهان به وجود آمده است»، «زندگی چیست» و «جزءنگری و کل‌نگری و روح و روان» تدوین شده است.

چاپ نخست کتاب «خدا و فیزیک مدرن» در 222 صفحه و با قیمت 90 هزار ریال از سوی انتشارات سروش برای علاقه‌مندان منتشر شده است.

«پرواز در خدا»

کتاب «پرواز در خدا» تألیف «سجاد نظری» با پرداختن به صفات خدایی و شیطانی منتشر شد.

کتاب «پرواز در خدا» نوشته «سجاد نظری» به تازگی از سوی نشر «آوش» در سه فصل با بخش‌هایی همچون «قدرت‌های برتر و عوامل به وجود امده»، «مطالب ضروری و عوامل موثر روحانی (معنوی)»، «صبر و شتاب»، «شناسایی خود»، «صفات الهی خداوند»، «صفات شیطانی (بیماری)»، «اطرافیان و شناسایی احساسات»، «(نواقص اخلاقی) صفات شیطانی»، «مراقبه» و «پرواز در خداوند»، است.

به گفته سجاد نظری نویسنده کتاب «پرواز در خدا»، این اثر به دو صفت خدایی و شیطانی که در انسان وجود دارد، پرداخته است که انسان‌ها با استفاده از این صفات‌ سرنوشت‌ خودشان را رقم می‌زنند که متأسفانه هم‌اکنون انسان‌ها با استفاده کردن از صفات شیطانی باعث هرج و مرج در اجتماع شده‌اند.

در بخشی از این کتاب درباره «صفات شیطانی (بیماری)»، می‌خوانیم: با آشنایی صفات الهی، پی بردیم که نیرویی غیر از نیروی الهی ما را نسبت به حرکت در این جاده منع نموده و موجبات توقف‌مان را فراهم می‌سازد. همه ما انسان‌ها دوست داریم که سعادتمند شویم و بسیاری از ما نیز راه نیل به آن سعادت را صفات الهی می‌دانیم. اما هیچگاه آن را امتحان نکرده‌ایم.

واقعیت این است که راستای صفات الهی و قدرت خداوند یک نیروی کاذب نیز به وجود آمده که مانع رشد و سعادت ما انسان‌ها شده است. صفاتی که بالعکس صفات الهی ما را به سوی ظلمت و سیاهی و تباهی می‌کشاند.

تمام رویدادهای بد و ناهنجاری‌هایی که در زندگی ما اتفاق می‌افتد، به دلیل استفاده کردن از این اصول و صفات در کارهای روزمره‌مان است. انجام دادن بسیاری از این صفات ممکن است از روی ناآگاهی و بعضی از آنها نیز از روی آگاهی باشد. اما پرسش محوری در این میان این است که انجام دادن صفات از روی آگاهی چگونه ممکن است؟

گفتنی است، نشر «آوش» کتاب «پرواز در خدا» تألیف «سجاد نظری» را در 104 صفحه و با قیمت 8000 تومان منتشر کرده است.

«سجاد نظری» نویسنده جوان کشورمان متولد 1367 در تهران است که به زودی کتابی از این او با عنوان «انسان عجیب» در انتشارات «آوش» به چاپ خواهد رسید.


منابع:
روابط عمومی انتشارات سروش
فارس

استیون هاوکینگ، خداوند و بهشت

 آرمان شهر مهدوی

 آزادی معنویِ شهید مطهری

 توبه و دعا در کلام رهبری

زبان خدا