تبیان، دستیار زندگی
موج جدید اسلام ستیزی در جهان و به ویژه اروپا، شرایط جدید را برای مسلمانان پدید آورده است که به نظر می رسد آگاه سازی نسبت به دین مبین اسلام اصلی ترین راهکار مقابله با ان اقدامات است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای نامه رهبری چه باید کرد؟


موج جدید اسلام ستیزی در جهان و به ویژه اروپا، شرایط جدید را برای مسلمانان پدید آورده است که به نظر می‌رسد آگاه سازی نسبت به دین مبین اسلام اصلی ترین راهکار مقابله با آن اقدامات است.

رهبری

موج اسلام ستیزی که از سال 2000 با حمله به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک آغاز شده بود و پس از شکست‌ سیاست‌های آمریکا و غرب در افغانستان و عراق و پس از آن آغاز موج بیداری اسلامی یا بهار عربی، به شدت رو به کاهش گذاشت و افکار عمومی جهان به این نتیجه رسیدند که آنچه حاکمان و رسانه‌های وابسته غربی در مورد اسلام می‌گویند، چیز دروغ و وهم نیست و هدفی جز تخریب چهره واقعی اسلام و مسلمانان را ندارد.

داعش تخریب جدید

وقایع بیش از یک سال اخیر و ظهور دشمن انسانیت و بشریت به نام داعش در منطقه، دیدها و اظهارنظرهای جدیدی را علیه اسلام و مسلمین در میان غیر مسلمانان پدید آورده است. عملکرد حاکمان غربی در تجهیز و تعریف چنین گروه‌ها و اقدامات تروریستی، به هیچ انگاشته شده و تنها هدف حمله، تفکری ناب قرار گرفته است که به ذم آنها هدفی جز ترور و تروریست پروری ندارد. هدف، حمله به دین مبین اسلام تعریف شده تا از این منظر دامنه نفوذ و استثمار این دشمنان بر مسلمانان فزونی یافته و راه بر تسلط بر آنان باز شود. چنین رویکردی متاسفانه از سوی برخی خودی‌ها و مسلمانان و حاکمان کشورها اسلامی در تجهیز تروریست‌ها و دشمنان تاریخی مسلمانان دنبال شده است و نتیجه ای داده که امروز شرایط را برای مسلمانان بدتر و نامیون تر کرده است. دامنه این اقدامات تا بدانجا گسترش یافته که حتی حجاب مسلمانان در کشورهای اروپایی نیز نوعی تهید تلقی شده و استاد دانشگاه فرانسه در اعتراض به حجاب دانشجویی، لخت مادرزاد در کلاس حاضر می‌شود و در اعتراض به حجاب این دانشجو کلاس را به تعطیلی می‌کشاند. شرایط آنقدر وخیم شده است که حملاتی به نشریات موهن صورت می‌گیرد و نشریه مورد نظر نه تنها عقب نشینی نمی‌کند بلکه جری‌تر از گذشته در عرصه حاضر می‌شود.

اقدام اخیر آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارسال پیام خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی،‌ بسیار سنجیده و به موقع بود. این بیان نه از منظر نگاه یک ایرانی که رهبرش پیامی داده که البته به نوبه خود باعث افتخار است، بلکه از منظر یک مسلمان ستودنی و قابل تقدیر است که حداقل فرد یا افرادی در جهان اسلام حضور دارند که منافع جهان اسلام را به منافع شخصی، جناحی، حزبی و حتی ملی ترجیح می دهند

منجی اسلام هراسی کیست؟

به راستی نتیجه چنین اقداماتی جز درگیری بیشتر میان مذاهب و ادیان نیست؟ آیا چنین رویکردی حرکت در راستای خواست دشمنان انسانیت در به جان هم انداختن نسان‌ها نیست؟ چنین رویکردی جز اتلاف هزینه و ایجاد نوعی بدبینی و کینه میان ابناء بشر نتیجه ای در برندارد. تنها عایدی این مساله متوجه سردمداران غربی است که تروریست های خود پرورده و خود ساخته را به عنوان نمایندگان اسلام به جهان معرفی می کنند و از این راه برای نابودی اسلام نیز نقشه می‌کشند.  بنابراین ما نیازمند فرد و جریانی بوده و هستیم تا بتواند جهان اسلام را برای مقابله با جریان اسلام هراسی مدیریت کند و موجی خلاف این جریان برای معرفی  اسلام ناب راه بیندازد. شاید آنقدر که ما تا اینجا تخریب شده ایم و به این میزان که نگاه اشتباه  از اسلام به دنیا معرفی و شناسانده شده است در مقابل ما فعالیت چشمگیر و مورد توجهی برای خنثی کردن این اقدامات دشمن و در ادامه آن اقدامات پیش برنده ای برای شناساندن چهره رحمانی و واقعی اسلام نداشته ایم.

اقدام اخیر آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارسال پیام خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی،‌ بسیار سنجیده و به موقع بود. این بهترین اقدام مورد نیاز در برابر موج چند ساله اسلام هراسی و پاسخ به هتک حرمت جدید از ساحت پیامبر می باشد. این بیان نه از منظر نگاه یک ایرانی که رهبرش پیامی داده که البته به نوبه خود باعث افتخار است، بلکه از منظر یک مسلمان ستودنی و قابل تقدیر است که حداقل فرد یا افرادی در جهان اسلام حضور دارند که منافع جهان اسلام را به منافع شخصی، جناحی، حزبی و حتی ملی ترجیح می دهند و آنگونه سخن می گویند که تنها حمایت از اسلام در ذهن شکل می‌گیرد. شخصیت آیت الله خامنه ای بهترین و شایسته ترین فرد برای این موج سازی و اقدام فرهنگی بوده و جای صد تاسف دارد که حاکمان عربی و اسلامی، به جای واکنش جدی در برابر چنین اقدامات وهم آمیزی علیه اسلام دست به تجهیز ترویست‌هایی می‌زنند که ساخته و پرداخته دشمنان اسلام اند.

برای نامه رهبری باید چه کرد؟

امروز شرایط در عصر ارتباطات به گونه ای مطلوب فراهم است که بتوان با ابزارهای جامعه اطلاعاتی در راستای روشنگری قدم برداشت و در برابر دستگاه تبلیغاتی عظیم غرب قدعلم کرد و آنچه تعاریف درست اسلامی است، در اختیار غیرمسلمانان قرار داد تا شناخت درستی از اسلام داشته باشند. تاکید رهبر انقلاب بر شناخت ماهیت اسلام توسط جوانان غربی، امری است که باید از طریق ابزارهای ارتباطاتی و نفوذ مسلمان اتفاق افتد. در این راستا بر مسلمان وظیفه است که در نشر معارف اسلامی و عقیدتی تلاش کنند و اسلام را آنچنان که واقعیت است معرفی کنند نه آنگونه که داعش و القاعده و تروریست‌های جیره‌خوار غرب به جهان معرفی می‌کنند.

وقایع بیش از یک سال اخیر و ظهور دشمن انسانیت و بشریت به نام داعش در منطقه، دیدها و اظهارنظرهای جدیدی را علیه اسلام و مسلمین در میان غیر مسلمانان پدید آورده است. عملکرد حاکمان غربی در تجهیز و تعریف چنین گروه‌ها و اقدامات تروریستی، به هیچ انگاشته شده و تنها هدف حمله، تفکری ناب قرار گرفته است که به ذم آنها هدفی جز ترور و تروریست پروری ندارد

راه‌اندازی شبکه های مختلف ماهواره‌ای علیه مذاهب مختلف اقدامی است که از سوی غرب برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان ایجاد شده است که متاسفانه تاکنون نیز اقدام عملی برای مقابله با آن صورت نگرفته است. در این زمینه باید بر این نکته تاکید کرد که تا زمانی که میان مسلمانان اختلافات اساسی وجود داشته باشد دشمنان نیز به طور مطلق بر آنها تاکید می‌کنند تا بهره‌برداری لازم را داشته باشند چنانکه تاکنون چنین کرده‌اند و ضمن زدن ضربه به مسلمانان، چهره رحمانی اسلام را نیز تخریب کرده‌اند. اسلام توانسته از مان ظهورش، حضوری جدی در عرصه تعاملات جهانی داشته باشد و نقش تاثیرگذاری در این زمینه ایفا کند، امری که به شدت مورد انتقاد و اعتراض غربیان و غیرمسلمانان قرار گرفته است و از این روست که به هرحربه‌ای برای کاهش این نفوذ دست می‌زنند. این بار نیز چنین رویکردی با توجه به نفوذ جدی مسلمانان در مناطق تحت نفوذ خود و حتی سطح جهان این کینه و عداوت را شدت بخشیده و باعث شده است، غربیان و دشمنان اسلام احساس خطری جدی در این زمینه داشته باشند. بهترین راه مقابله با این نفوذ نیز چیزی جز تبلیغات و تخریب چهره اسلام و مسلمین نیست که به خوبی از سوی دشمنان پیگری می‌شود. با تمام این احوال به جاست که از جوانان غربی خواسته شود تا خود به درستی به ماهیت اسلام پی ببرند و از مسلمان نیز خواسته شود هرآنچه در توان دارند برای ارائه چهره‌ای درست و مقبول از اسلام به کارگیرند.

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست تبیان

مطالب مرتبط:

تایم: باید با آیت‌الله خامنه‌ای گفتگو كنیم

 آیت الله خامنه اى نماد عزت امت اسلامى و عربى

امام خامنه‌ای درایران هم مظلومند