تبیان، دستیار زندگی
ملک عبدالله درگذشت. این جمله 3 کلمه ای تیتر اول اکثر رسانه های جهان است چراکه پادشاه عربستان برای خیلی ها مهم بود. میزان این اهمیت را می توان از پیام های تسلیت کشورها متوجه شد؛ از وزیر امور خارجه کشورمان تا رئیس رژیم صهیونیستی. اما ملک عبدالله که بیشتر ای
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر مرگ عبدالله بالاخره آمد


ملک عبدالله درگذشت. این جمله 3 کلمه‌ای تیتر اول اکثر رسانه‌های جهان است چراکه پادشاه عربستان برای خیلی‌ها مهم بود. میزان این اهمیت را می‌توان از پیام‌های تسلیت کشورها متوجه شد؛ از وزیر امور خارجه کشورمان تا رئیس رژیم صهیونیستی. اما ملک عبدالله که بیشتر ایام پادشاهی خود را در بیمارستان گذراند که بود و چه کرد؟

ملک عبدالله 91 ساله دوازدهمین فرزند عبدالعزیز آل سعود بنیانگذار عربستان سعودی بود. ملک عبدالله پس از مرگ برادرش فهد بن عبدالعزیز، و از تاریخ 10 مرداد 1384 تا هنگام مرگ به‌مدت بیش از 9 سال پادشاه عربستان بود.

مرگ ملک عبدالله

پس از وی، برادر ناتنی‌اش سلمان بن عبدالعزیز به پادشاهی عربستان رسید.

عبدالله از سال 1355 معاون دوم نخست وزیر بوده‌است؛ پستی که در عربستان به ولیعهد بعدی تعلق می‌گیرد. از سال 1361 ولیعهد عربستان شد. البته وی از سال 1374 و پس از بیماری و زمین‌گیر شدن ملک فهد عملاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست گرفت. وی همچنین ریاست هیأت وزیران و فرماندهی گارد ملی عربستان سعودی را نیز عهده‌دار بود.

طبق وصیت ملک عبدالعزیز، برادر بزرگتر ولیعهد خواهد بود و در صورت استنکاف نوبت به برادر بزرگتر بعدی می‌رسد. این شیوهء گزینشِ سنتی در زمان ملک عبدالله پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز، برادر و اولین ولیعهد وی با ایجاد «هیأت بیعت» به هم خورد و عبدالله بر اساس رایزنی شورایی نایف بن عبدالعزیز و پس از مرگ نایف، سلمان بن عبدالعزیز را حتی بدون رایزنی به ولیعهدی برگزید.

ملک عبدالله از زمانی که پادشاه عربستان شد سیاست‌های ضد ایرانی عربستان تشدید شد. وی حتی خواستار حملهء نظامیِ ایالات متحده امریکا به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بوده است! او در سال 1389 به ریان کروکر سفیر ایالات متحده در عراق و ژنرال دیوید پترائوس گفته بود «سر افعی را قطع کنید». سفیر عربستان در واشنگتن، عادل الجبیر، از توصیه‌های مکرّرِ ملک عبدالله به امریکا دربارهء حملهء نظامی به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور یاد کرده است. سیاست‌های ضد ایرانی ملک عبدالله با تزریق پول به دشمنان ایران مانند گروه جندالله در شرق ایران به اوج خود رسید. هیچ کس نمی‌تواند حمایت معنوی عربستان را از تروریست‌های جنوب شرقی ایران کتمان کند. عربستان در زمان پادشاهی ملک‌عبدالله روابط صمیمانه‌ای با آمریکا و اسرائیل داشت و در صف اول مخالفان ایران بود.

ملک عبدالله از زمانی که پادشاه عربستان شد سیاست‌های ضد ایرانی عربستان تشدید شد. وی حتی خواستار حملهء نظامیِ ایالات متحده امریکا به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بوده است

سعودی‌ها حتی تا توانستند در به وجود آوردن گروه تروریستی داعش و معارضان سوری نقش داشتند تا یکی از دشمنان اصلی حزب‌الله لبنان هم شوند. در زمان جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین و لبنان پادشاه عربستان سکوت اختیار می‌کرد و اگر واکنشی نشان می‌داد بسیار آرام و مضحک بود. عرستان ملک عبدالله نقش اول سرکوب مردم بحرین را هم بر عهده داشت و تانک‌های عربستانی و آرایش نظامی سعودی و جنایات عربستان در خیابان‌های منامه در چند سال گذشته را هیچ‌کس فراموش نکرده است. سیاست‌های ملک‌عبدالله در حدود 10 سال پادشاهی نشان می‌دهد که او برای سرکوب ایران و سربلندی دشمنان ایران هر کار توانسته انجام داده و نمی‌توان او را دوست ایران دانست. سرانجام بعد از سال‌ها بیماری ملک عبدالله آمد و خبر مرگش خیلی‌ها را ناراحت کرد؛ از روسای جمهور آمریکا گرفته تا رئیس رژیم صهیونیستی. اما قطعا آنهایی که اعتقاد دارند ملک عبدالله یک ظالم و ستمگر بوده از آمدن خبر مرگ وی خوشحال شدند.

باراک اوباما

رئیس‌جمهور آمریکا

ملک عبدالله رهبری شجاع و صادق بود.

شیمون پرز رئیس سابق رژیم صهیونیستی

درگذشت پادشاه عربستان ضایعه و خسارت بزرگی برای روند صلح خاورمیانه است، وی رهبری حکیم بود و توانست با شجاعت تمام طرحی برای سازش در منطقه وضع کند.

جورج بوش

رئیس‌جمهور سابق آمریکا

از شنیدن خبر «عمیقا ناراحت» شدم. پادشاه متوفی عربستان «دوست و شریک عزیز» ایالات متحده بوده و حمایت عربستان سعودی از آمریکا در طول حمله عراق به کویت در دهه 90 را «هرگز فراموش» نمی‌کنم

شیمون پرز رئیس سابق رژیم صهیونیستی

درگذشت پادشاه عربستان ضایعه و خسارت بزرگی برای روند صلح خاورمیانه است، وی رهبری حکیم بود و توانست با شجاعت تمام طرحی برای سازش در منطقه وضع کند.

جان کری

«عبدالله» دوست آمریکا بود.

دیوید کامرون

نخست وزیر انگلیس

عبدالله کسی است که زندگی‌اش را وقف گفتگوی ادیان کرد. خواند

رئووین ریولین

رئیس رژیم صهیونیستی

مرگ پادشاه عربستان لطمه‌ای بزرگ به فرایند سازش است.

فرانسوا اولاند

رئیس جمهور فرانسه

پادشاه عربستان مردی مهم برای تاریخ کشور عربستان بوده است.

جانشین جدید کیست؟

دربار عربستان سعودی اعلام کرد که با سلمان بن عبدالعزیز به عنوان پادشاه جدید این کشور بیعت شد.دربار عربستان سعودی اعلام کرد که با سلمان بن عبدالعزیز 78 ساله به عنوان پادشاه جدید این کشور بیعت شد.شبکه تلویزیونی العربیه ساعاتی پیش اعلام کرد که پادشاه عربستان که در بستر بیماری به سر می برد، درگذشت.

ملک عبدالله 90 ساله که پیشتر شایعاتی درباره مرگ وی منتشر شده بود، در هفته های اخیر به علت بیماری تحت مراقب بود و بامداد امروز جمعه بالاخره درگذشت.

ملک عبدالله از سال 2005 پس از مرگ شاه فهد پادشاه عربستان بوده و پس از 10 سال سلطنت بر این کشور درگذشت.

عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه 90 ساله عربستان، چهارشنبه 31 دسامبر، در آخرین روز سال میلادی گذشته، به دلیل مشکل تنفسی به بیمارستان منتقل شد.

عودی‌ها حتی تا توانستند در به وجود آوردن گروه تروریستی داعش و معارضان سوری نقش داشتند تا یکی از دشمنان اصلی حزب‌الله لبنان هم شوند

دیوان پادشاهی عربستان با اعلام این خبر گفت که پادشاه به بیمارستان شهرک پزشکی «ملک عبدالله» منتقل شده است و به جزئیات بیشتری اشاره نکرد اما دو روز بعد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که او به دلیل التهاب ریه و مشکل تنفسی در بیمارستان بستری شده است.

سلمان بن عبدالعزیز اولین ولیعهد عربستان است که قبل از رسیدن به پادشاهی برای وی جانشینی تعیین شد. در اواخر ماه مارس 2014 «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه متوفی عربستان در حکمی، شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز را به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب کرد و براساس این حکم، مقرن به عنوان ولیعهد و جانشین ملک سلمان مورد بیعت قرار می‌گیرد و همزمان با شاهزاده سلمان به عنوان شاه این کشور بیعت انجام می‌شود.

سلمان بن عبدالعزیز یکی از مهم‌ترین ارکان خاندان سلطنتی، امین اسرار و مشاور شخصی پادشاه بود.

مرگ ملک عبدالله

پادشاه جدید عربستان که متولد در سال 1935 میلادی است، بیست و پنجمین فرزند «عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود» موسس خاندان سلطنتی سعودی است.

ملک سلمان حیات سیاسی خود را در سال 1954 به عنوان امیر منطقه ریاض که در آن زمان جانشین برادرش «نایف بن عبدالعزیز» بود، آغاز کرد. سپس یک سال پس از آن رسما امیر ریاض شد تا اینکه در سال 1960 از این سمت استعفا داد.

«سعود بن عبدالعزیز» پادشاه وقت عربستان سعودی در سال 1963 با صدور حکمی بار دیگر شاهزاده سلمان را به عنوان امیر منطقه ریاض معرفی کرد.

براساس حکم دیوان پادشاهی عربستان سعودی، شاهزاده سلمان در سال 2011 وزیر دفاع این کشور شد.

پس از مرگ نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد اسبق عربستان سعودی، دیوان پادشاهی در حکمی شاهزاده سلمان را با حفظ سمت قبلی در وزارت دفاع، به عنوان ولیعهد و معاون رئیس هیئت وزیران انتخاب کرد.

سلمان تاکنون 3 بار ازدواج کرده است و 13 فرزند دارد.مشکلات جسمانی ملک سلمان در سن 79 سالگی بروز کرد طوری که گفته می‌شود وی به دلیل بیماری «آلزایمر» قادر به اداره حکومت نیست.

کشمکش و نزاع در خاندان حاکم

به عقیده ناظران سیاسی مشکل اصلی در مورد موضوع ولیعهدی و اختلافات شدید بر سر آن بین خاندان حاکم است.

تعیین ولیعهد یا برکناری او از جمله اختیارات پادشاه است، از همین رو امیر سلمان یا همان ولیعهد کنونی می‌تواند امیر مقرن را که اکنون جانشین ولیعهد است عزل کرده و شخص دیگری را که مناسب این پست می‌داند، تعیین کند.

ملک سلمان حیات سیاسی خود را در سال 1954 به عنوان امیر منطقه ریاض که در آن زمان جانشین برادرش «نایف بن عبدالعزیز» بود، آغاز کرد. سپس یک سال پس از آن رسما امیر ریاض شد تا اینکه در سال 1960 از این سمت استعفا داد

همچنین این احتمال وجود دارد که امیر سلمان، فرزندش امیرمحمد که رئیس دفترش است، به ولیعهدی برگزیند که در این صورت بسیاری از کسانی که به این پست چشم طمع دارند، خشمگین خواهند شد، یکی از این افراد "متعب‌بن عبدالله" وزیر گارد ملی پسر ملک عبدالله و امیر محمدبن نایف فرزند ولیعهد سابق و وزیر کشور است.

درگذشت پادشاه عربستان قیمت نفت را افزایش داد

در پی درگذشت عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، روز جمعه قیمت نفت در بازارهایی آسیایی بیش از یک دلار افزایش یافت.

رویترز خبر داد: قرارداد مربوط به معاملات نفت خام آمریکا در غرب تگزاس برای تحویل ماه مارس روز جمعه با یک دلار و 45 سنت افزایش، به47.76 دلار رسید.

عربستان سعودی سحرگاه امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عبدالله بن عبدالعزیز ساعت یک بامداد جمعه درگذشت و امیر سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، به عنوان پادشاه جدید سعودی معرفی شد.همچنین پادشاه جدید نیز شاهزاده مقرن را به عنوان ولیعهد عربستان معرفی کرد.

عربستان سعودی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به شمار می رود و و نخستین صادرکننده نفت در جهان است.

بهای نفت از ژوئن(خرداد-تیر) سال 2014 بیش از 50 درصد کاهش یافت که مهمترین دلیل آن عرضه بیش از حد از سوی تولیدکنندگان است. البته این وضع با افزایش تولید نفت آمریکا تشدید شده است.

12 کشور عضو اوپک که یک سوم نیاز جهانی نفت را تامین می کنند آخر ماه نوامبر(آذرماه) تصمیم گرفتند سقف تولید 30 میلیون بشکه ای خود در روز را برای 6 ماه آینده حفظ کنند.

محسن جندقی

بخش سیاست تبیان

مطالب مرتبط:

شمارش معکوس برای مرگ ملک عبدالله!

توهین ملک عبدالله به ایرانیان

درخواست عجیب آمریکا از ملک عبدالله