تبیان، دستیار زندگی
نید یك متخصص چشم پزشكی به كاربران رایانه ‌توصیه كرد هنگام استفاده‌ از رایانه برای جلوگیری از خشكی ، ضعیفی و سوزش چشم، دائم پلك بزنند. دكتر "علی زمانی " افزود: یكی‌ از علت‌های رو به افزایش مراجعه مردم به مطب‌های چشم پزش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنگام استفاده از رایانه دائم پلك بزنید


یك متخصص چشم پزشكی به كاربران رایانه ‌توصیه كرد هنگام استفاده‌ از رایانه برای جلوگیری از خشكی ، ضعیفی و سوزش چشم، دائم پلك بزنند.

دكتر "علی زمانی " افزود: یكی‌ از علت‌های رو به افزایش مراجعه مردم به مطب‌های چشم پزشكی در سالهای اخیر، ضعیفی و خشكی چشم ‌به ‌خاطر استفاده مستمر از رایانه به‌خصوص در بین كارمندان و قشر دانش آموزی و دانشجویی است.

وی بااشاره به این كه یكی از دلایل اصلی سوزش چشم هنگام كار با رایانه، كاهش میزان پلك زدن است، اظهار داشت:این مسئله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار، سبب می‌شود پلك ها مدت بیشتری باز بماند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریع تر تبخیر و باعث سوزش چشم شود.

وی‌افزود:با توجه به این كه رایانه جزو ملزومات خانه‌ها شده است باید كلیه افراد خانواده برای تضمین سلامتی چشم و گردن خود توصیه‌های ایمنی و سلامتی را هنگام استفاده از آن به كار ببرند.

وی درجمع متخصصین چشم پزشكی، گفت: افراد باید سعی‌كنند به‌هنگام ‌استفاده از كامپیوتر به طور ارادی برای تامین آب و اشك چشم پلك بزنند و ترجیحا از رنگ سفید و آبی برای صفحه كار رایانه استفاده كنند.

زمانی افزود : مركز مانیتور باید حدود ?10? تا 20 ?سانتی متر پائین تر از چشمان كاربران باشد، چون این وضعیت علاوه ‌براینكه باعث می‌شود پلك‌ها پائین تر قرار بگیرد ، سطح كمتری از چشم در معرض نور رایانه قرار می‌گیرد.

وی تصریح كرد: صفحه مانیتورها نباید هنگام استفاده كاربران در معرض نور باشد.

این ‌پزشك متخصص چشم،اضافه كرد: كاربران باید به چشمان خود بعد از هرپنج تا ? 10?دقیقه پنج ثانیه استراحت بدهند، چون این كار علاوه بر استراحت دادن به چشم باعث تامین اشك چشم و جلوگیری از خشكی چشم می‌شود.