تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه چهارم بهمن 1393 هجری خورشیدی، سوم ربیع الثانی 1436 هجری قمری، بیست و چهارم ژانویه 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهارم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز شنبه چهارم بهمن 1393 هجری خورشیدی، سوم ربیع الثانی 1436 هجری قمری، بیست و چهارم ژانویه 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

4 بهمن 1357

در جلسه ی علنی مجلس شورای ملی، شاپور بختیار لایحه ی انحلال ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور) را در جهت فریب افکار عمومی و به تعویق انداختن پیروزی انقلاب به تصویب مجلس ملی و مجلس سنا رساند.

4 بهمن 1357

شاپور بختیار در سخنانی در مجلس شورای ملی گفت: من هیچ گاه سنگر قانون اساسی را ترک نخواهم کرد. وی افزود: در جلسه ی دیشب هیات دولت مشکلات را برای همه ی وزیران گفتم و خواستم که نظر بدهند همه ی آنها به طور جمعی و یک صدا گفتند: یا ما می میریم و یا از قانون دفاع می کنیم.

4 بهمن 1357

سید جلال الدین تهرانی برای بار دوم در دیدار با امام خمینی مخالفان استعفای خود را از ریاست شورای سلطنت جاهل خواند.

4 بهمن 1357

کارکنان وزارت امور خارجه همبستگی خود را با ملت ایران اعلام کردند.

4 بهمن 1357

افسران و همافران پایگاه های اصفهان، شیراز و بوشهر به حمایت از امام خمینی تظاهرات کردند.

4 بهمن 1357

شاپور بختیار دستور داد تانک ها در فرودگاه مهرآباد مستقر شوند و باندهای فرود را بستند و به تمام شرکت های هوایی اعلام شد که به ایران پرواز نکنند. در همین روز هزاران تن از مردم به سمت فرودگاه حرکت و در اطراف آن اجتماع کردند.

4 بهمن 1357

کمیته ی برگزاری مراسم استقبال، مسیر حرکت امام خمینی را مشخص کرد.

4 بهمن 1357

امام خمینی در گفتگویی که در رم انتشار یافت، فرمودند: هر نوع وابستگی به آمریکا یا شوروی در حکومت آینده ایران مردود است.

4 بهمن 1357

کارکنان پست و تلگراف به دستور کمیته ی تنظیم اعتصابات، اعتصاب خود را شکستند.

4 بهمن 1357

اردشیر زاهدی اعلام کرد آمریکا نمی خواهد محمدرضا پهلوی را بپذیرد.

4 بهمن 1356

دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد با برهم زدن جلسه ی امتحان به تظاهرات علیه رژیم پهلوی پرداختند.

4 بهمن 1350

به دستور محمدرضا پهلوی کمیته ی مشترک ضد خرابکاری با هدف هماهنگ سازی عملیات سرکوب مخالفان تشکیل شد.

4 بهمن 1348

کنسولگری ایران در بصره مورد حمله قرار گرفت.

4 بهمن 1341

ماموران امنیتی با حمله به دانشگاه تهران با دانشجویان معترض به زد و خورد پرداختند و عده ی زیادی از آنان را بازداشت کردند.

4 بهمن 1341

محمدرضا پهلوی وارد قم شد، مردم قم در روزهای گذشته با برگزاری تظاهرات متعدد با این سفر مخالفت کرده بودند.

4 بهمن 1336

جان فاستر دالس وزیرامور خارجه آمریکا به تهران وارد شد و گفتگوهای خود را با مقام های بلندپایه ی ایران را که بیشتر سرّی و در راستای چگونگی مبارزه با کمونیسم و محاصره ی شوروی بود، آغازکرد.

4 بهمن 1331

محمد مصدق نخست وزیر وقت اعلام کرد: روس ها از پنج روز دیگر در شیلات ایران و منابع دریای مازندران مسوولیتی ندارند و برکنار می شوند. امتیاز شیلات ایران در دریای مازندران 77 سال پیش از آن به روس ها داده شده بود.

4 بهمن 1320

قانون ادغام سازمان بازرگانی با سازمان پیشه و هنر ابلاغ شد برپایه ی این قانون از ادغام این 2 سازمان وزارتخانه ای با عنوان وزارت بازرگانی و پیشه و هنر ایجاد شد.

4 بهمن 1302

علی قلی خان انصاری وزیر مختار ایران در شوروی در نامه ای به احمد قوام ( قوام السلطنه ) تاکید کرد شومیانسکی وزیر مختار شوروی در تهران همچنان به تلاش های خصمانه علیه دولت ایران ادامه می دهد.

4 بهمن 1300

عهدنامه های امضا شده میان ایران و افغانستان و همچنین ایران و روسیه و قانون عضویت ایران در جامعه ملل مورد تایید احمدشاه قرار گرفت.

4 بهمن 1297

براوین نماینده ی تام الاختیار ولادیمیر ایلیچ لنین (بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) به عنوان سفیر به دولت ایران معرفی شد اما دولت ایران زیر فشار انگلیس وی را نپذیرفت.

تنظیم: هومن بهلولی