تبیان، دستیار زندگی
تیم ملی فوتبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی برابر عراق صف آرایی کرد و در ضربات پنالتی بازی را به حریف واگذار کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکست ایران در بازی غیرتمندانه

فوتبال


تیم ملی فوتبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی برابر عراق صف آرایی کرد و در ضربات پنالتی بازی را به حریف واگذار کرد.

این دیدار با برتری ایران آغاز شد و حتی با گل زیبای ملی پوشان ما همراه بود اما یک تصمیم عجیب از سوی داور در اخراج پولادی شرایط را کاملا به هم ریخت و بیش از نیمی زمان بازی را ایران ده نفره غیرتمندانه ادامه داد. .تیم ملی فوتبال ایران که با کسب 9 امتیاز از مرحله گروهی و صدرنشینی راهی این مرحله شده بود، در دیدار با عراق با ترکیب علیرضا حقیقی، مرتضی پورعلی گنجی، سیدجلال حسینی، مهرداد پولادی، احسان حاج صفی، وریا غفوری، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مسعود شجاعی(46- وحید امیری)، اشکان دژاگه(84- رضا قوچان نژاد) و سردار آزمون(62 -علیرضا جهانبخش) به میدان رفت.

عراق با ترکیب احمد ابراهیم، یاسر صفا کسیم، حکمت عزیز، احمد یاسین غنی، یونس محمود، جلال حسن کریم، سلام شکیر، ضرغام اسماعیل، علا عبدالزهرا، سعید عبدالامیر و ولید سلام‌اللامی در میدان حاضر شد.

دقیقه یک: ایران پس از شروع بازی به سمت دروازه عراق حمله کرد اما مسعود شجاعی توپ را لو داد تا این فرصت تبدیل به یک ضد حمله شود. احمد ابراهیم در اولین دقیقه بازی اولین اخطار را از داور استرالیایی گرفت. دقیقه 3 : دو تیم با سرعت دادن به بازی قصد نزدیک شدن به دروازه ها را داشتند اما مدافعان اجازه این کار را به مهاجمان ندادند. دقیقه 5 : دو تیم نمایش متعادلی در ابتدا داشتند و بیشتر حملات احساسی را روی دروازه یکدیگر انجام دادند. دقیقه 10 : یونس محمود کاپیتان تیم ملی فوتبال عراق در ضد حمله صاحب یک موقعیت خوب شد که ضربه او از کنار دروازه به بیرون رفت. دقیقه 12 : ایران در دو فرصت به سمت دروازه عراق حمله ور شد اما مسعود شجاعی نتوانست از این فرصت استفاده کند. دقیقه 13 : ایران صاحب اولین ضربه کرنر شد که این ضربه را اشکان دژاگه روی دروازه ارسال کرد اما ثمری برای تیم ملی نداشت. دقیقه 16 : عراقی ها قصد آرام کردن بازی و گرفتن سرعت ایران را داشتند و پاس های پرتعدادی را رد و بدل کردند. دقیقه 21 : بازیکنان تیم ملی عراق با پاس های کوتاه در عض به دنبال نزدیک شدن به دروازه ایران بودند. دقیقه 22 : مهرداد پولادی با دریافت کارت زرد از داور مسابقه دو اخطاره شد و بازی احتمالی بعدی را از دست داد.

دقیقه 24 : حرکت اشکان دژاگه با پاس خوب وریا غفوری را در جناح راست صاحب موقعیت کرد که سانتر او را سردار آزمون با ضربه سر زیبا به گل برتری تبدیل کرد. دقیقه 27 : عراقی ها صاحب یک ضربه ایستگاهی شدند که بهترین موقعیت آنها را ایجاد کرد اما ضربه محکم احمد یاسین را حقیقی به کرنر فرستاد.دقیقه 29 : ایران در یک ضد حمله صاحب موقعیت شد که ضربه محکم احسان حاجی صفی به مدافعان عراق برخورد کرد. دقیقه 34 : سردار آزمون توپی را برای اشکان دژاگه در جناح راست آماده کرد و این بازیکن با نفوذ به داخل محوطه جریمه با پای چپ ضربه ای را به توپ زد اما با اختلاف به بیرون رفت. دقیقه 35 : عراق صاحب یک موقعیت خوب شد اما ولید سالم از پشت محوطه جریمه ضربه محکمی را به توپ زد که با اختلاف زیاد از بالای دروازه به بیرون رفت. دقیقه 38 : عراقی ها با در اختیار گرفتن توپ و میدان قصد نزدیک شدن به دروازه ایران را داشتند.دقیقه 41 : ضربه کرنر عراقی ها روی دروازه ایران را سیدجلال حسینی دور کرد. دقیقه 43 : مهرداد پولادی به خاطر تمارض در برخورد با دروازه بان حریف کارت زرد دوم را دریافت کرد و از بازی اخراج شد. دقیقه 45 : بازیکنان ایران به دنبال حفظ نتیجه بودند و بازی تاخیری را در دستور کار خود قرار دادند. با این تدبیر نیمه اول با برتری ایران به پایان رسید.

دقیقه 46 : با شروع نیمه دوم وحید امیری به جای مسعود شجاعی در ترکیب ایران قرار گرفت. دقیقه 49 : عراقی ها صاحب یک ضربه ایستگاهی شدند که این ضربه را علیرضا حقیقی به زیبایی مهار کرد و به کرنر فرستاد. دقیقه 53 : ایران صاحب دو موقعیت خوب شد که ارسال وریا غفوری بدون دخالت مهاجمان ایران به دروازه بان عراق رسید. دقیقه 55 : در حالی که 10 دقیقه از نیمه دوم این دیدار سپری شده اما خبری از فشار حملات عراق نیست. دقیقه 56 : توپ در یک رفت و برگشت به احمد یاسین درون محوطه جریمه ایران رسید که ضربه این بازیکن از بین پاهای علیرضا حقیقی وارد دروازه ایران شد. دقیقه 60 : بعد از گل تساوی عراقی ها روحیه بهتری گرفتند و با تشویق تماشاگران پرتعداد خود فشار روی دروازه ایران را زیاد کردند. دقیقه 66 : مصدومیت پورعلی گنجی چند دقیقه در بازی وقفه ایجاد کرد اما وی پس از مداوا به زمین برگشت. دقیقه 75 : تیم ملی ایران صاحب یک موقعیت ضد حمله شد که بازیکن شماره دو عراق روی امیری مرتکب خطا شد اما داور به او خطار نداد. دقیقه 77: اشکان دژاگه ضربه ایستگاهی را روی دروازه عراق ارسال کرد که ضربه سر بازیکنان ایران از بالای دروازه به اوت رفت.دقیقه 84 : رضا قوچان نژاد به جای اشکان دژاگه وارد زمین شد. دقیقه 87 : رضا قوچان نژاد پشت محوطه جریمه عراق صاحب توپ شد اما ضربه فنی او با اختلاف به بیرون رفت. دقیقه 89 : ایران پشت محوطه جریمه عراق صاحب یک ضربه ایستگاهی شد که این ضربه را مرتضی پورعلی گنجی با اختلاف از کنار دروازه به بیرون زد. دقیقه 90 : عراقی ها به محوطه جریمه ایران نفوذ کردند اما توپ آنها از کنار دروازه به بیرون رفت. داور استرالیایی هم پنج دقیقه وقت اضافه اعلام کرد.در دقیقه پایانی وقت های معمول ایران صاحب یک ضربه خطا شد که این توپ ولوله ای در محوطه جریمه عراق به وجود آورد اما حاصلی نداشت تا دیدار به وقت اضافه برود.

تیم ایران که نزدیک به پنجاه دقیقه ده نفره بازی کرده بود وارد وقت های اضافه شد تا فشاری مضاعف را تجربه کند. در دقیقه 93 عراقی ها از چپ حمله کردند و یونس محمود روی تیر دوم با ضربه سر گل برتری تیمش را زد. در دقیقه 103 ارسال کرنر تیموریان و ضربه سر پورعلی گنجی گل تساوی را رقم زد. در دقیقه 114 خطای پور علی گنجی عراق را صاحب پنالتی کرد که این ضربه را اسماعیل گل کرد. در دقیقه 119 بازهم کرنر تیموریان و غوغای درون محوطه جریمه با ضربه تمام کننده قوچان نژاد بازی را مساوی کرد تا کار به پنالتی ها بکشد.

در ضربات پنالتی شش به شش مساوی شدیم. امیری ضربه اش را به تیر زد تا با ضربه شاکر عراق صعود کند.

حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان