تبیان، دستیار زندگی
گلودرد استرپتوکوکی، عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتری های استرپتوکوکی است. این بیماری مسری و در کودکان شایع تر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این نوع گلودرد را جدی بگیرید

نکاتی درباره گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد


گلودرد استرپتوکوکی، عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتری‌های استرپتوکوکی است. این بیماری مسری و در کودکان شایع‌تر است.


عوامل تشدیدکننده بیماری شامل عفونت استرپتوکوکی در سایر اعضای خانواده، استعمال سیگار، خستگی، هوای سرد و مرطوب، قرار گرفتن در مکان‌های شلوغ مانند مرکز مراقبت روزانه یا مدرسه است.

گلودرد استرپتوکوکی، عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتری‌های استرپتوکوکی است. این بیماری مسری است و اغلب از هر چهار عضو خانواده، یک نفر به مدت 2 تا 7 روز بعد از مواجهه مبتلا می‌شوند. این بیماری در کودکان شایع‌تر است. گاه عفونت در فرد وجود دارد، ولی علامتی ندارد و او به عنوان ناقل می‌تواند میکروب‌ها را منتشر کند.

شروع سریع گلودرد که هنگام بلع شدیدتر است، همراه با بی‌اشتهایی، سردرد، تب، احساس ناخوشی کلی، درد گوش در هنگام بلع (گاهی اوقات)، غدد متورم و حساس به لمس در گردن، لوزه‌های قرمز و شفاف که ممکن است لکه‌هایی از چرک داشته باشد، از علایم آن است.

علت این بیماری، باکتری‌های استرپتوکوکی است که از طریق بزاق یا ترشحات بینی یا تماس فرد به فرد منتقل می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری باید از تماس با افراد مبتلا خودداری شود.

علت این بیماری، باکتری‌های استرپتوکوکی است که از طریق بزاق یا ترشحات بینی یا تماس فرد به فرد منتقل می‌شود. برای پیشگیری از این بیماری باید از تماس با افراد مبتلا خودداری شود. در صورت عدم درمان به موقع، عوارض احتمالی این بیماری شامل عفونت گوش، سینوزیت، تب روماتیسمی و گلومرولونفریت (التهاب بافت کلیه) است.

برای تسکین درد گلو، تا می‌توانید مایعاتی مانند شیر، آب‌میوه، سوپ و چای بنوشید. در صورت اینکه دمای بدن طبیعی باشد و سپس تب بروز کند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

با ظهور علایم جدیدی مانند تهوع، استفراغ، گوش درد، سرفه، تورم غدد، بثورات پوستی، سردرد شدید، آبریزش بینی یا تنگی نفس، مفاصل قرمز یا دردناک، ادرار تیره، درد قفسه سینه یا خستگی که ممکن است بروز کند نیز مراجعه زودهنگام به پزشک اهمیت دارد.

گلودرد کودک

بیماری با درمان آنتی‌بیوتیکی (خوراکی یا تزریقی) اغلب طی 10 تا 12 روز بهبود می‌یابد و علائم 2 تا 3 روز پس از درمان فروکش می‌کند، اما لازم است دوره درمان کامل شود تا از عوارض یا عود بیماری جلوگیری شود.

در صورت لزوم می‌توان از مسکن‌هایی مانند استامینوفن نیز استفاده کرد. آزمون‌های تشخیصی می‌تواند شامل بررسی‌های آزمایشگاهی مثل کشت گلو و شمارش سلول‌های خونی باشد.

کشت گلو، دقیق‌ترین راه تشخیص عفونت استروپتوکوکی است. برای بزرگ‌سالان یا کودکانی که بتوانند غرغره کنند، غرغره چای غلی1 همچنین غرغره گرم یا سرد، تسکین‌دهنده است.

در برخی موارد ممکن است لازم باشد 24 ساعت پس از شروع درمان با آنتی‌بیوتیک، کودک را قرنطینه کرد. پس از درمان، با بهبود علائم می‌توان فعالیت طبیعی را از سر گرفت. کودکان نیز پنج روز پس از شروع آنتی‌بیوتیک و قطع تب به مدت 24 ساعت، می‌توانند به مدرسه بازگردند.

منبع: ایسنا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: bahaar88

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی