تبیان، دستیار زندگی
تحقیقات جدید نشان می دهد طلاق عامل بروز بسیاری از اختلالات از جمله کم خوابی، افزایش فشارخون و حتی مرگ زودرس است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلاق، سلامتی شما و فرزندتان را تهدید می کند


تحقیقات جدید نشان می‌دهد طلاق عامل بروز بسیاری از اختلالات از جمله کم‌خوابی، افزایش فشارخون و حتی مرگ‌ زودرس است.

طلاق

مجموعه‌ای از مطالعات جدید نشان می‌دهد میان طلاق و به خطر افتادن سلامتی زن و مرد رابطه وجود دارد و حتی در برخی موارد به مرگ‌های زودرس منجر می‌شود.

پزشکان معتقدند اختلال خواب تا چند ماه پس از طلاق طبیعی است و اغلب افرادی که این اتفاق ناخوشایند را تجربه کرده‌اند می‌توانند به خوبی با مشکل خواب خود مقابله کنند، اما در صورتی که این اختلال، مدت زمان طولانی ادامه یابد، این وضعیت به معنای یک اختلال جدی است و احتمال افسرده بودن در فرد را افزایش می‌دهد و این افراد دچار مشکلات متعددی در سلامتی شان می‌شوند.

در صورتی که فردی از همسرش جدا شده باشد و به دنبال این اتفاق مشکلاتی در خواب شبانه داشته باشد، باید برای درمان خود از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرد، چرا که در غیر این صورت با مشکلات بیشتر و جدی‌تری روبرو خواهد شد و سلامتی خود را به خطر می‌اندازد.

در این تحقیق 138 فردی که جدا شده بودند، به مدت 16 هفته مورد بررسی قرار گرفتند و از آن‌ها خواسته شد تا در ارتباط با کیفیت خوابشان توضیح دهند و فشارخون آن‌ها نیز اندازه‌گیری شد.

در ‌‌نهایت یافته‌ها نشان داد کسانی که دچار اختلالات خواب شده بودند، احتمال فشارخون بالا در آن‌ها بیشتر بود.

همچنین کسانی که دچار این اختلالات بودند، به احتمال بیشتری دچار مشکلات دیگر سلامتی نیز می‌شدند و اگر این اختلالات مدت زمانی بیشتر ادامه پیدا می‌کرد، تاثیرات بدتری به همراه داشت.

کار‌شناسان برای این افراد رفتاردرمانیِ‌شناختی را پیشنهاد می‌کنند که با یک برنامه روزانه به خواب سالم فرد کمک می‌کند.

همواره مسائل استرس‌زایی در زندگی وجود دارند که یکی از آن‌ها طلاق است، به هر حال هر مساله‌ای که موجب اختلال خواب ما و یا بروز اختلالات دیگر شود، باید در مراحل ابتدایی پیگیری شود تا از پیامدهای شدید‌تر آن به موقع جلوگیری به عمل آید.

معاشرت با افراد مثبت در حفظ شادی موثر است. از معاشرت با افراد نق نقو و منفی دوری کنید و مهم ترین کار دوری از استرس است

طلاق سلامت مردان را به خطر می‌اندازد

محققان می‌گویند طلاق خطر مرگ زودهنگام، اعتیاد، خودکشی و افسردگی را در مردان افزایش می‌دهد.

محققان آمریکایی می‌گویند احتمال خودکشی مردان مجرد و مردان مطلقه 39 درصد بالا‌تر از همتاهای متاهل آن‌ها می‌باشد. شاید دلیل آن تمایل بیشتر آن‌ها به انجام رفتارهای پرخطر باشد.

دکتر دانیل فلکیس، محقق دانشگاه نبراسکا، می‌گوید: پزشکان باید مشکلات مربوط به سلامتی مردان مطلقه را شناسایی کنند.

وی تحقیقات خود را بر روی یک مرد 45 سالهء مطلقه متمرکز نمود.

این مرد 10 سال قبل به پزشک خانواده خود مراجعه کرده و از بی‌خوابی و دردهای مدوام شکمی شکایت کرده بود.

بنا به گفته مرد، وی تقریبا روزی 6 بطری نوشابه الکی مصرف می‌کرد و اخیرا از شغل خود به عنوان مدیریت میانی در یک بانک محلی متنفر شده بود و دائما با همکاران و مدیر خود درگیر می‌شد. به تازگی ارتباط وی با بچه‌هایش هم کمتر شده بود.

مرد مطلقه دیگری می‌گوید: «بعد از طلاق، همسر سابقم تمام دوستانمان را با خودش برده است.»

محققان شرایط جسمی مرد را غیر از کمی اضافه وزن، عادی توصیف کردند و بیماری‌های جسمی و افسردگی نه چندان جدی وی را به نگرانی و استرس حاصل از طلاق نسبت دادند.

محققان به پزشکان اعلام کردند تا در درمان بیماری هایی که ریشه در طلاق دارند دقت کنند. آن‌ها آموزش تغذیه مناسب، ورزش و خواب را به پزشکان اینگونه بیماران توصیه می‌کنند.

همچنین از پزشکان می‌خواهند تا مردان را به برنامه‌ها ی درمانی اعتیاد به الکل و مواد دیگر، مشاوران یا متخصصان و گروه‌های حامی افراد مطلقه ارجاع دهند.

پروفسور ریدوان شابسیگ، از دانشگاه کُرنل آمریکا، و رئیس انجمن بین المللی سلامتی مردان، می‌گوید: «تصور رایج بسیاری از فرهنگ‌ها و رسانه‌ها از مردان به عنوان موجوداتی انعطاف ناپذیر، خشن و آسیپ ناپذیر آن‌ها را بیشتر از زنان در معرض آسیب‌های روانی قرار داده است.

حقیقت آن است که مردان هم تحت تاثیر آسیب‌های روانی حاصل از وقایع منفی زندگی همچون طلاق، ورشکستگی، جنگ و غیره قرار می‌گیرند.

در حال حاضر نیازمند تحقیقات فوری در راستای بررسی میزان شیوع و تاثیر چنین حوادثی بر مردان و نحوهء تشخیص و رهنمودهایی برای درمان آن‌ها هستیم.»

5 راه حفظ سلامت بعد از طلاق

حفظ سلامت روانی و جسمانی بعد از طلاق بسیار مهم است. احساساتی مثل غم و اندوه، خشم، سرخوردگی، اضطراب و سردرگمی همه بخشی از مشکلات ناشی از طلاق هستند.

با این حال، راه های بسیاری برای مقابله با این احساس وجود دارد که این 5 نکته بسیار کمک کننده است.

1- ذهن آرام

داشتن ذهن آرام اولین شرط است. بهترین راه این است که استراحت کنید و به مسافرت بروید. ذهن را تسکین دهید. معاشرت با مردم و آشنایان جدید می تواند روش بسیار خوبی باشد.

فرزندان والدین مطلقه، در سنین بالاتر کمتر از وضعیت مالی خوبی برخوردار می‌شوند و کمتر شانس دستیابی به رتبه‌های علمی و آموزشی را پیدا می‌کنند

2- همصحبتی

صحبت کردن با کسانی که وضعیتشان مشابه وضعیت شماست، ذهن را کمی تسکین می دهد. صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان می تواند برایتان مفید باشد.

3- معاشرت با افراد مثبت

معاشرت با افراد مثبت در حفظ شادی موثر است. از معاشرت با افراد نق نقو و منفی دوری کنید و مهم ترین کار دوری از استرس است. بیشتر روی این مورد تمرکز کنید و سعی کنید ورزش های آرامش دهنده انجام دهید.

4- سرگرمی

پرداختن به یک سرگرمی جدید و یا درگیر شدن با برخی از سرگرمی ها می تواند یک آرامش بزرگ به انسان دست بدهد و از استرس دوری کند. همچنین می توانید در کلاس های هنری ثبت نام کنید و خود را مشغول کنید.

5- تمرکز بر آمادگی جسمانی

باید مراقبت سلامتی خود باشید. اگر سالم باشید می توانید در مورد هر چیزی به آینده فکر کنید. یک برنامه غذایی سالم، نوشیدن آب به اندازه کافی، بازی با بچه ها، استراحت خوب و ورزش روزانه را برای یک زندگی سالم داشته باشید.

باید شاد باشید تا ذهنی قوی داشته باشید و بتوانید با مشکلات و چالش های زندگی مبارزه کنید.

اثر طلاق بر سلامتی فرزندان

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه کالج لندن اظهار داشتند: داشتن والدین مطلقه موجب تشدید التهاب‌های جسمی در دوران بزرگسالی شده و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سرطان و دیابت را افزایش می‌دهد.

افرادی که پیش از 16 سالگی، والدینشان از هم جدا می‌شوند، وقتی به سن 44 سالگی می‌رسند، سطح پروتئین «سی‌آرپی» در خون آنها بدون در نظر گرفتن وضعیت تاهل‌شان، 16 درصد بیشتر از سایر همسالانشان می‌شود.

سی‌آرپی، پروتئین موجود در خون است که افزایش سطح آن در خون نشان‌دهنده افزایش خطر بروز التهاب‌ در اعضای داخلی بدن است.

در این مطالعه همچنین معلوم شد که فرزندان والدین مطلقه، در سنین بالاتر کمتر از وضعیت مالی خوبی برخوردار می‌شوند و کمتر شانس دستیابی به رتبه‌های علمی و آموزشی را پیدا می‌کنند.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

ایسنا

رجانیوز

دکتر سلام

مطالب مرتبط:

10 فایده لبخند زدن برای سلامتی  

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.