تبیان، دستیار زندگی
در دانشگاه كپنهاگ ، به تعدادی از خانم های چاق ، رژیم كم چربی و پركربوهیدرات دادند. آزمایش نشان داد خانم هایی كه میزان دی هیدروتستوسترون در خونشان از همه بالاتر بود، بهتر از بقیه لاغر شدند و طی دو سال و نیم بعد هم، وزنشان بیشتر نشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كدامیك از زنان چاق بهتر لاغر می شوند؟


در دانشگاه كپنهاگ ، به تعدادی از خانم های چاق ، رژیم كم چربی و پركربوهیدرات دادند. آزمایش نشان داد خانم هایی كه میزان دی هیدروتستوسترون در خونشان از همه بالاتر بود، بهتر از بقیه لاغر شدند و طی دو سال و نیم بعد هم، وزنشان بیشتر نشد.

هورمون زنانه، استروژن نام دارد كه موجب افزایش ذخیره چربی در سینه ها ، ران ها و باسن می شود. هورمون مردانه كه تستوسترون نام دارد موجب سوختن چربی ها و تبدیل آنها به انرژی و از طرف دیگر موجب رشد عضلات می گردد.

به طور طبیعی در بدن همه خانم ها ، كمی هورمون مردانه وجود دارد، ولی خانم های چاقی كه میزان هورمون مردانه در خونشان کم است، دارای چربی بیشتر و عضلات كمتری نسبت به بقیه خانم ها با هورمون مردانه ی زیاد، هستند .

خانم ها، اصولا" كمتر از مردان فعالیت و ورزش می كنند، از این رو انرژی كمتری هم مصرف می كنند. از طرفی خانم هایی كه هورمون مردانه ی بیشتری دارند، فعال تر بوده و انرژی بیشتری می سوزانند.

اگر شما خانم چاقی هستید و تمایل به كاهش وزن دارید، بهتر است از پزشكتان بخواهید برایتان یك آزمایش خون برای تعیین میزان دی هیدرو تستوسترون بنویسد. اگر سطح این هورمون درخون شما پایین بود، برای كاهش وزن باید تلاش بیشتری بكنید و یك برنامه ورزشی را شروع كنید. به طور جدی مصرف مواد غذایی كم فیبر مثل گوشت ، مرغ ،  لبنیات ، نان و برنج را كاهش دهید و این مواد را فقط در حد رفع نیاز جسمی تان مصرف كنید. از طرف دیگر مصرف میوه، سبزی، غلات سبوس دار و حبوبات را افزایش دهید.

هم اكنون !  تجویز هورمون های مردانه به زنان ، برای محكم شدن اسكلت بدن و افزایش تمایلات جنسی انجام می شود، ولی در مورد تجویز هورمون مردانه برای كاهش وزن ، اطلاع درست و مستدلی در دست نیست.

عاتکه موسوی-کارشناس تغذیه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.