تبیان، دستیار زندگی
به عددی که در شناسنامه تان به عنوان سن واقعی تان درج شده است، اهمیتی ندهید. سن واقعی شما همانی است که در صورتتان موج می زند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 عادتی که زود پیرتان می کند


به عددی که در شناسنامه تان به عنوان سن واقعی تان درج شده است، اهمیتی ندهید. سن واقعی شما همانی است که در صورتتان موج می زند. برای اینکه بتوانید صورت و بدنی جوان داشته باشید و مقابل گذر زمان و پیری قد علم کنید، کافیست برخی از عادت های نادرست را کنار بگذارید. در این مطلب هفت عادت نادرستی که باعث سرعت بخشیدن به روند پیری شما می شود را عنوان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

پیر شدن پوست صورت

1- زیاد آرایش می کنید

متاسفانه برخی از خانم ها صورت خود را با بوم نقاشی اشتباه می گیرند. آرایش و آراستگی یکی از روش های جوان ماندن است، اما افراط در آرایش باعث پیری زودهنگام پوست می شود.

بدون شک اکثر خانم ها برای پوشاندن گودی زیر چشم، چین و چروک و پامرغی های دور چشم به لوازم آرایشی متوسل می شوند.

درست است که استفاده درست از لوازم آرایشی می تواند برخی از مشکلات پوستی را رفع و رجوع کند، اما زمانی که این مواد به طور افراطی و نادرست استفاده می شوند، برعکس عمل کرده و اتفاقا باعث بروز مشکلات پوستی می شوند.

یکی از بلاهایی که خانم ها سر پوست خود می آورند، خوابیدن با آرایش است. در سال 2013 یکی از ژورنالیست های زن دیلی میل به مدت یک ماه آرایش خود را پاک نکرد.

زمانی که محققان صورت وی را با یک ماه قبل آن مقایسه کردند متوجه شدند که پوست وی به مدت 10 سال پیرتر شده است.

محققان با مقایسه مصرف کننده های افراطی مواد شیرین با دیگر افراد مشاهده کردند افرادی که مواد شیرین کمتری مصرف می کنند پوستی شاداب تری دارند و چین و چروک پوست آنها کمتر از مصرف کننده های افراطی شیرینی جات است

2- هر هفته کمتر از سه مرتبه رابطه زناشویی دارید

داشتن روابط زناشویی منظم به جوان ماندن جسم و روح کمک می کند. این را ما نمی گوییم نتایج بررسی های محققان Royal Edinburgh Hospital نشان می دهد که داشتن سه بار رابطه ی زناشویی در هفته باعث می شود روی فرم باشید و جوان تر به نظر برسید.

این محققان به مدت 10 سال روی 3500 داوطلب بین 45 تا 55 سال مطالعه کردند. محققان بعد از مقایسه جنبه ی ظاهری و سلامت این افراد با عادت های جنسی شان به این نتیجه رسیدند افرادی که هر هفته حداقل سه بار رابطه ی زناشویی داشته اند، جوان تر از بقیه به نظر می رسند.

به عقیده ی محققان این افراد حدود 7 تا 12 سال جوان تر از سن واقعی شان به نظر می رسند. این محققان معتقدند که رابطه جنسی همانند ورزش ایروبیک اثر کرده و باعث افزایش ضربان قلب می شود و گردش خون و اکسیژن را در بدن بالا می برد.

خواب شب

3- به اندازه کافی نمی خوابید

بدانید و آگاه باشید که خواب ناکافی خطر بروز چین و چروک روی پوست را دو برابر می کند.

یکی از برندهای معروف لوازم آرایشی، سفارش انجام یک پژوهش علمی را داد و محققان 60 زن بین 30 تا 49 سال را تحت نظر گرفتند.

این محققان وضعیت پوست خانم هایی که کمتر از 5 ساعت خوابیده بودند را با خانم هایی که ساعات خواب بیشتری داشته اند مقایسه کردند.

آنها متوجه شدند که پوست گروه اول دو برابر گروه دوم چروک شده است.

فراموش نکنید که اگر بدن زمان کافی برای استراحت نداشته باشد، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و نمی تواند به خوبی رطوبت خود را حفظ کند و احیا شود.

شیرینی

4- در مصرف مواد شیرین افراط می کنید

مصرف زیاد مواد شیرین، نه تنها تناسب اندام را با خطر جدی مواجه می کند، بلکه به سلامت و شادابی پوست نیز آسیب می زند.

نتایج پژوهشی که در British Journal of dermatology به چاپ رسیده است نشان می دهد قند زیاد باعث پخش شدن پروتئین ها در بدن می شود که کلاژن و الاستین پوست را تخریب کرده و روند پیری را سرعت می دهند.

محققان با مقایسه مصرف کننده های افراطی مواد شیرین با دیگر افراد مشاهده کردند افرادی که مواد شیرین کمتری مصرف می کنند پوستی شاداب تری دارند و چین و چروک پوست آنها کمتر از مصرف کننده های افراطی شیرینی جات است.

توصیه می کنیم مصرف مواد قندی را کاهش دهید. مواد شیرین بخصوص بعد از 35 سالگی اثر تخریبی خود را بیشتر نمایان می سازند.

نور خورشید

5- مدت زیادی در معرض نور آفتاب قرار می گیرید

بدون شک می دانید که اشعه های ماورای بنفش نور خورشید برای سلامت پوست خطرناک هستند.

قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب باعث بروز لکه های قهوه ای و چین و چروک بیشتر می شود.

برای پیشگیری از این مشکل حتما قبل از خروج از منزل کرم ضدآفتاب بزنید. فرقی نمی کند زمستان باشد یا تابستان. شما باید به طور مرتب ضدآفتاب بزنید و هر چند ساعت یک بار آن را تجدید کنید.

سوسیس و کالباس

6- در مصرف سوسیس و کالباس افراط می کنید

امان از سوسیس و کالباس که به سلامتی رحم نمی کنند.

نتایج یک پژوهش اروپایی که در خصوص مصرف زیاد این فراورده های گوشتی انجام شده است نشان می دهد این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر را افزایش می دهند.

محققان مدت 13 سال، عادت های غذایی 500هزار داوطلب را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند مصرف روزانه 40 تا 80 گرم سوسیس و کالباس خطر مرگ و میر را 9 درصد افزایش می دهد.

مصرف روزانه 80 تا 160 گرم، این خطر را به 21 درصد می رساند و بیش از آن نیز این خطر را تا 44 درصد بالا می برد.

مصرف این مواد غذایی در هر سن و سالی که باشید، خطر بیماری هایی مانند دیابت، کلسترول بالای خون، سرطان و غیره را افزایش می دهد.

محققان معتقدند که این مواد غذایی باعث تغذیه عواملی می شود که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

این مواد غذایی به دلیل ترکیبات نامناسب و شیمیایی که دارند باعث فعال شدن رادیکال های آزاد می شوند. متاسفانه این مولکول های آسیب رسان نیز به سلامت پوست رحم نکرده و باعث پیری سلول های پوست می شوند.

صدای بلند موسیقی و استریو

7- با صدای بلند موسیقی گوش می دهید

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند باعث مشکلات شنوایی جدی می شود.

نتایج بررسی های محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که قرار گرفتن روزانه بیش از 90 دقیقه در معرض صداهای بلند، باعث تخریب سلول های گوش داخلی شده و به میزان قابل توجهی شنوایی را کاهش می دهد.

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

 فشار روانی، مغز زنان را زودتر پیر می‌کند

صورت زنان زودتر پیر می ‌شود

10 راه کاهش چین‌وچروک صورت

سیگار پوست را پیر می‌کند

16 نکته برای جوان‌تر به نظر رسیدن مردان

پیری پوست چیست ؟  

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.