تبیان، دستیار زندگی
با توجه به شروع زمستان و روزهای کوتاه و شب های سرد و طولانی آن، باید آن دسته موادغذایی را مصرف کنید که انرژی بدن را حفظ کرده، از بروز بیماری جلوگیری کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 نیاز ضروری رژیم‌های غذایی در فصل سرما


با توجه‌ به شروع زمستان و روزهای کوتاه و شب‌های سرد و طولانی آن، باید آن دسته موادغذایی‌ را مصرف کنید که انرژی بدن را حفظ کرده، از بروز بیماری جلوگیری کنند.

‌مجله آنلاین «وال‌استریت چیت‌شیت» در مقاله جدیدی نوشت: آنچه بدن ما در فصل زمستان بیش از همه نیاز دارد مواد غذایی حاوی آهن، ویتامین D، کربوهیدرات، روی یا همان زینک و ویتامین C است. در ذیل دلیل نیاز بدن به این موادغذایی، املاح و ویتامین‌ها در فصل سرما عنوان شده است:

منابع آهن

آهن

چرا بدن شما نیازمند آهن است؟ کمبود آهن یا کم‌خونی اغلب موجب ضعف سیستم ایمنی می‌شود که این موضوع احتمال عفونت در سراسر بدن را افزایش می‌دهد.

کمبود آهن همچنین موجب خستگی (به دلیل کمبود سلول‌های قرمز خون)، گیجی و سردرد می‌شود و اغلب افراد مبتلا به آنمی تحرک کمی داشته و بیشتر از دیگران در معرض بیماری هستند.

وزارت بهداشت ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده است که به منظور تأمین آهن خون از مواد غذایی مثل گوشت گاو، عدس، اسفناج، لوبیای سفید و حتی شکلات تلخ استفاده شود.

ویتامین d

ویتامین D

ویتامین D سیستم ایمنی بدن را در فصل سرما در حالت طبیعی و ایمن قرار می‌دهد. یک مطالعه انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه کلورادو نشان می‌دهد 77‌ درصد از آمریکایی‌ها گرفتار کمبود ویتامین D هستند و از این میان 24 تا 36‌ درصد از آن ها به احتمال زیاد در فصل زمستان دچار سرماخوردگی می‌شوند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد کمبود ویتامین D کارآیی سلول‌های ایمنی بدن را نیز کاهش می‌دهد.

اما چگونه ویتامین D جذب کنیم؟ ویتامین D به‌طور طبیعی از طریق اشعه خورشید دریافت می‌شود و در فصل زمستان به دلیل کاهش این منبع انرژی، باید گزینه‌های دیگری را پیدا کرد. این ویتامین در ماهی‌های چرب،‌ زرده تخم‌مرغ،‌ حبوبات، شیر و ماست غنی شده وجود دارد.

کربوهیدرات‌های پیچیده

چرا بدن شما به کربوهیدرات نیاز دارد؟ با کوتاه شدن روزها در فصل زمستان، افراد زمان کمتری را در معرض اشعه خورشید هستند که این موضوع نه‌تنها سطح ویتامین D بدن را کاهش می‌دهد بلکه تأثیر مستقیمی بر میزان ترشح هورمون سرتونین در مغز دارد. کاهش ترشح این هورمون موجب افسردگی و مشکلات دیگر می‌شود.

هنگام سرماخوردگی اگر 24 ساعت پس از ظهور این علایم، مواد حاوی روی مصرف کنید دوره درمان‌تان کوتاه‌تر و شدت بیماری‌تان خفیف‌تر خواهد شد

مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، سطح ترشح سروتونین در مغز را افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌های ساده مثل نان سفید موجب افزایش سریع قندخون می‌شوند و به همین دلیل مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده که سالم‌تر هستند و در مواد غذایی مثل غلات کامل، سیب‌زمینی شیرین و کدو تنبل وجود دارند، توصیه می‌شود که ترشح سرتونین را افزایش می‌دهد.

روی

روی (زینک)

بدن ما برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی به روی نیاز دارد. این ماده همچنین برای رشد سلول‌ها ضروری است. مصرف این ماده ابتلا به سرماخوردگی در فصل سرد ‌سال را کاهش می‌دهد. همچنین هنگام سرماخوردگی اگر 24 ساعت پس از ظهور این علایم، مواد حاوی روی مصرف کنید دوره درمان‌تان کوتاه‌تر و شدت بیماری‌تان خفیف‌تر خواهد شد. روی اغلب در خوراکی‌های حاوی پروتیین بالا مانند گوشت گاو، گوشت بره، آجیل، حبوبات و بنشن وجود دارد.

ویتامین C

جذب ویتامین C از بدن در مقابل بیماری‌های قلبی تا بیماری‌های پوستی حفاظت می‌کند و به دلیل افزایش کارآیی سیستم ایمنی، جذب آن در فصل زمستان ضروری است. اما به تنهایی برای درمان سرماخوردگی کافی نیست. این ویتامین همچنین به جذب آهن در بدن کمک می‌کند. ویتامین C در بسیاری از میوه‌ها از جمله کیوی، انبه، آناناس و سبزیجاتی مثل اسفناج، کلم بروکلی و نارنج وجود دارد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: شهروند

مطالب مرتبط:

تدابیر غذایی در فصل زمستان

تامین آب بدن در زمستان  

تغذیه‌ی زمستانی از نگاه طب سنتی

سفارش امام رضا(ع) برای ماه دی

مزاج پاییز و زمستان و تدابیر آن

انرژی زمستان امسال در بشقاب‌های شما

20 نکته مفید تغذیه‌ای در فصل زمستان

مصرف مایعات در زمستان مهم است؟

9 ماده‌ی غذایی برای بهتر گذراندن زمستان

بهترین رژیم غذایی در زمستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.