تبیان، دستیار زندگی
بُرس زدن جریان هوا را بهتر به موها می رساند، پوست سر را نرم كرده و آب رسانی و تغذیه ریشه های مو را آسان تر می كند. بُرس زدن مو یكی از معمولی‌ترین و ابتدائی‌ترین كارهایی است كه توسط افراد انجام می شود، اما آیا تا به حال به ا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه بُرسی به موهایمان بزنیم و چطور بزنیم؟


بُرس زدن جریان هوا را بهتر به موها می رساند، پوست سر را نرم كرده و آب رسانی و تغذیه ریشه های مو را آسان تر می كند.

بُرس زدن مو یكی از معمولی‌ترین و ابتدائی‌ترین كارهایی است كه توسط افراد انجام می شود، اما آیا تا به حال به این مسئله فكر كرده اید كه ممكن است انتخاب نامناسب بُرسی كه به كار می‌برید، باعث ایجاد مو خوره، ریزش مو و مشكلات دیگرتان شده باشد؟ آیا بُرس سرتان را با دقت و آگاهی انتخاب كرده‌اید یا می‌دانید كه چه نوع بُرسی برای موهایتان مناسب‌تر است؟

بیشتر ما موهایمان را بسیار با عجله و سریع شانه می‌كنیم(البته اگر وقت كنیم كه آنها را شانه كنیم). اما واقعیت این است كه بُرس زدن آرام و روزمره برای موها بسیار سودمند است.

این كار باعث می‌شود روغن‌های طبیعی موجود بر سطح موها گسترش یابند و مو را تغذیه كنند، ضمن آنكه موها پس از آن، درخشندگی خاصی می‌یابند. همچنین بُرس زدن باعث تحریك جریانات بر سطح پوست سر شده و انواع آلودگی و سلول‌های ‌مرده‌را می زداید.


انواع و اقسام بُرس ها

به طور كلی می توان برس ها را به پنج دسته تقسیم کرد كه هر كدام برای هدف و منظور ویژه‌ای طراحی شده‌اند‌. برای اینكه بهترین گزینه را در انتخاب بُرس داشته باشیم، لازم است انواع بُرس را بشناسیم.

برس تونلی

این برس را به خاطر مجراهای باز‌ ‌و V شكل آن تونلی می‌نامند. این مجراهای باز به جریان هوا اجازه عبور می‌دهد. در نتیجه هوای گرم سشوار در لابه‌لای مو به گردش در آمده و خود را به ریشه مو می رساند و باعث افزایش سرعت در امر خشك شدن مو و انبوه به نظر آمدن آن می‌شود. این برس به خاطر فاصله زیاد سوزن‌هایش برای گره گشائی از مو نیز انتخاب مناسبی است.

برس كوسن دار

‌این برس دارای یك پایه كوسن دار پلاستیكی است كه سوزن‌های برس روی آن سوار شده است. عموما به پایه این نوع برس ها كمی انحنا داده می‌شود. از این برس برای صاف و هموار كردن موها (بدون حجم دادن) استفاده می‌شود. در صورت استفاده از سوزن‌های فلزی بهتر است نوك سوزن‌ها، به توپی‌های پلاستیكی ختم شوند‌ تا موجب خراش پوست سر و شكستگی مو نشوند.

برس پدالی

این برس تا حدودی شبیه برس كوسن دار است. وجه تمایز آن در نوع كوسن، اندازه و شكل آن است و نسبت به برس كوسن دار، بزرگ‌تر و پهن تر است. مورد استفاده آن بیشتر موهای بلند و انبوه است، اما اندازه های كوچكتر آن برای موی كوتاه و متوسط هم می تواند به كار برده شود.

‌برس های مدور

همانطور كه از نام آن پیداست این برس به صورت مدور یا لوله‌ای است، یعنی سوزن‌های آن پیرامون یك میله استوانه‌ای شكل سوار شده و بیرون آمده است.

نكته مهمی كه باید در مورد این نوع برس ها گفته شود آن است كه بر خلاف آنچه به نظر می آید این برس تنها برای فر كردن مو كاربرد ندارد. بلكه با انتخاب نوع مناسب از این برس‌ها می توان به مدل دلخواه مو دست یافت، مثلا برای دستیابی به موی راست و ایستاده از برس‌هائی كه سوزن‌های آن از هم فاصله زیادی دارند و برای صاف كردن موها از برس های متراكم تر استفاده می‌شود. توجه داشته باشید كه هرچه قطر برس بیشتر باشد مو صاف‌تر می‌شود پس برای دستیابی به فر باید از برس‌هایی با قطر كمتر استفاده كرد.

برس های حرارتی

امروزه انواع جدیدی از برس‌ها به نام برس‌های حرارتی وارد بازار شده است. این برس ها جزء طبقه‌بندی اصلی‌برس‌ها‌قرار نمی گیرند . بلكه نسخه های جدید بُرس هستند كه‌ ‌در درون آن عنصر حرارتی به كار رفته تا كار برس و سشوار را همزمان انجام دهند و در وقت صرفه جوئی كنند.

برس های حرارتی معمولا از نوع مدور هستند اما انواع تونلی و مدل دهنده آن نیز در بازار دیده می‌شود. اگر شما جزء افرادی هستید كه موی آسیب دیده دارند، به شما ‌اكیدا‌ً توصیه می‌كنیم كه از برس های حرارتی استفاده نكنید.


چطور موهایمان را شانه كنیم؟

حالا كه برس مناسب را انتخاب كردید خوب است كه به چند نكته مهم در مورد چگونه شانه كردن مو اشاره كنیم.

نكته مهمی كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه با موی خود به ملایمت رفتار كنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می‌كند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوك مو دست را حركت دهید تا مو نشكند.

همانطور كه در بالا اشاره شد، از برس مناسب برای هر كاری استفاده كنید. برای صاف كردن مو از یك برس گرد و قطور، برای مجعد كردن و حالت دادن از برس گرد نازك و از برس تخت برای صاف و یكدست كردن سطح مو استفاده كنید.

استفاده از كرم‌ یا شامپوهای نرم كننده مو پس از حمام کردن، مو را نرم تر كرده و شانه كردن مو را راحت تر می‌كند.

موهایتان را پیش از شست وشو با شامپو برس كنید تا خوب از هم جدا شوند.

وقتی كه مو خیس است شكننده تر است، بنابراین از خشك كردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس كشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری كنید.

برس زدن باید دو بار در روز (صبح و شب ) و هر بار دست كم یك دقیقه انجام شود.

برای از هم جدا كردن موها، ابتدا شانه را روی نقاطی كه گره‌های احتمالی وجود دارد بگذارید‌ و گره‌ها را باز كنید. موها را نكشید و به تدریج دسته هایی از مویتان را شانه كنید.

بهترین راه برس زدن موها این است كه سر به طرف پایین باشد و از پشت گردن به طرف پیشانی موها برس شوند و سپس از كناره ها به طرف بالای سر این كار را ادامه دهید و در انتها با بُرس كردن از پیشانی به طرف پشت سر كار را خاتمه دهید.

اگر موهایتان را شستید، صبر كنید تا 80 درصد از موهایتان خشك شوند و بعد برس بکشید.

‌از شامپوهای معمولی و مناسب با نوع موهایتان استفاده كنید.

توصیه می‌شود از دو نوع شامپو به طور متناوب استفاده كنید.

به قدرت كف اعتماد نكنید، كف زیاد نمی تواند دلیل پاكی و تمیزی موها باشد. اكثر شامپوها نرم كننده هستند و كمتر كف می‌كنند.

دو بار شست و شو با شامپو در هفته توصیه می‌شود، اما برای كسانی كه احساس لزوم می كنند، شست وشوی هر روزه هم ایرادی ندارد(البته به شرطی که از شامپوهای معمولی و مناسب مو استفاده شود).

دو بار شامپو كردن پی در پی بی فایده است و همان یك بار كافی استو در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می كند و باعث ایجاد الكتریسیته در موها می‌شود.

اگر می‌توانید آبكشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا كه این عمل باعث می‌شود كراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد.

‌به طور مداوم از سشوار استفاده نكنید. بگذارید گاهی اوقات موهایتان در هوای آزاد خشك شوند.

نكته آخر(كه بسیار مهم است واغلب فراموش می شود) اینكه شانه و برس خود را حداقل هفته ای یك بار با آب و صابون بشویید.

نویسنده : دكتر هانیه زایر رضایی


* مطالب مرتبط در این سایت :

مو؛ نصف زیبایی رو

با موخوره چه كنیم ؟

موخوره و درمان آن

برای داشتن موهایی زیبا چه كاری انجام دهیم؟

مو و علل ریزش و درمان آن

غذاهای مناسب برای رشد مو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.