تبیان، دستیار زندگی
آیا تا به حال عطر های سنتی را امتحان کرده اید؟ به عطاری بروید و از آقای عطار، عطرهای سنتی گلها را بخواهید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سلام بوووو...


آیا تا به حال عطر های سنتی را امتحان کرده اید؟ به عطاری بروید و از آقای عطار، عطرهای سنتی گلها را بخواهید، عطر زعفران، عطر عسل، گل محمدی، لیموترش، بهار نارنج، عطر سیب و هلو و شاید هم عطر های سنتی قوی و تند عربی را به عطر های امروزی ترجیح دهید. البته نگران نباشید، این عطرهای سنتی زیاد گران نیستند، امتحان کنید و از تنوع در بوی عطرتان لذت ببرید.

عطر

چند سال پیش، یعنی در سال 2005 عده ای از باستان شناسان در قبرس، کارگاه بزرگی را یافتند که در آنجا، دستگاه های تقطیر، قیف و بطری و ... بود که قدمتی 4 هزار ساله داشت، با بررسی بیشتر ، مشخص شد که آنجا کارگاه عطرسازی بوده است!

عطر مایعی خوشبو که حاوی اسانس های از گلها و مواد دیگر است. کلمه پر فیوم(perfume) از ممزوج شدن کلمات "پِر" به معنای "از میان" و "فوموس" به معنای دود که منشاء آن آیین روم باستان است، مشتق شده است. در معابد روم، گلهای خرد شده، برگ ها و تراشه های چوب، رزین های معطر و تند را در میان ذغال سنگ بر افروخته می ریختند تا دود معطر آن پیشکشی برای خدا باشد؛ رومیان این بویی که از میان دود بر می خواست را پرفیوم نامیدند.

در مکاتب طب سنتی در جهان به ویژه مکاتب درمانی شرقی مانند طب سنتی ایرانی ، هند و چین، شیوه ای درمانی به نام رایحه درمانی وجود دارد که در این شیوه درمانگران با کمک رایحه اسانس ها و روغن های گیاهی و طبیعی به درمان برخی از بیماری های جسم و روح می پرداختند.

عطر زدن و به کار بردن بوی خوش، سنت پیامبر و ائمه معصومین علیهم‌السلام بوده است. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم، همواره عطر می زدند و همیشه بوی خوشی از ایشان به مشام می رسید. از هر جایی که می گذشتند، فضای آنجا را بوی خوش فرا می گرفت. حتی شب هنگام، مردم پیش از آنکه خود حضرت را ببینند، متوجه می شدند عابری که می آید، پیامبر است. ایشان مردم را به استفاده از بوی‌ خوش سفارش می‌کردند، در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده که: "هزینه عطر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم از هزینه خوراک او بیشتر بود".

با یک حساب سرانگشتی، اگر هزینه خورد و خوراک شما، به طور متوسط، ماهیانه 500 هزار تومان باشد، اگر بخواهیم به سیره رسول خدا عمل کنیم، هزینه عطر و ادکلن ما چقدر باید باشد؟ و این شاید خرید گرانترین و خوشبوترین عطرها و ادکلن ها!!!

فرانسوی ها پیشگامان صنعت عطر سازی و سردمداران کنونی هستند، کسانی که هنر عطر سازی را به علم عطر سازی تبدیل کردند. مواد مورد استفاده در عطر سازی شامل ماده معطره، الکل، آب، تثبیت کننده ها، روغن های ممزوج کننده و نگهدارنده ها می باشد.

برخی افراد اغلب از یک نوع عطر استفاده می کنند ولی پیشنهاد می شود که عطرتان را از روی فصل انتخاب کنید

 باید بدانید که ...

چه از عطرهای سنتی استفاده می کنید و چه از عطر های امروزی، اصطلاحات اولیه ای وجود دارد که اگر با آنها آشنا نباشید، فروشنده به شما با دیده تعجب خواهد نگریست و به قول جوانان ، بسیار بی کلاس هستید، اگر که این لغات و اصطلاحات را ندانید.

عطر سرد به عطری میگویند که حس خنکی و تازگی را القاء ‌کند و استشمام این عطرها معمولاً باعث میشود که طعمِ میوه هایی مانند هندوانه را بخاطر اورید.

عطر ترش به عطری میگویند که طعم مرکبات را بخاطر بیاورد ، عطرهای ترش نیز القاکننده حس تازگی و شادی اند.

به عطرهایی که معمولاً بوی شکلات و میوه های تابستانی میدهند عطرهای شیرین و گرم می گویند و عطرهایی هم که از اسانس ریشه درختان و ادویه های تند شرقی درست شده اند را عطرهای تلخ گویند.

اگر در مغازه عطر فروشی، در بین انتخاب چندین شیشه عطر مردد مانده اید، و فروشنده به شما یک شیشه پر از دانه های قهوه ای رنگ پیشنهاد داد، تعجب نکنید، این شیشه محتوی قهوه است، استشمام بوی قهوه در عطر فروشی باعث می شود که بوی عطرهای مختلف که استشمام کردید، باهم مخلوط نشود و بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

آیا تا به حال عطر های سنتی را امتحان کرده اید؟ به عطاری بروید و از آقای عطار، عطرهای سنتی گلها را بخواهید، عطر زعفران، عطر عسل، گل محمدی، لیموترش، بهار نارنج، عطر سیب و هلو و شاید هم عطر های سنتی قوی و تند عربی را به عطر های امروزی ترجیح دهید. البته نگران نباشید، این عطرهای سنتی زیاد گران نیستند، امتحان کنید و از تنوع در بوی عطرتان لذت ببرید.

در پایان دو توصیه دیگر خالی از لطف نخواهد بود، اول آن که بهترین زمان برای خرید عطر صبح می باشد، چون صبح ها تشخیص رایحه عطر آسان تر است و دوم، برخی افراد اغلب از یک نوع عطر استفاده می کنند ولی پیشنهاد می شود که عطرتان را از روی فصل انتخاب کنید ، عطرهای گرم و تند برای فصل سرد و عطرهای سرد ، شیرین و عطر گل ها برای فصل گرم انتخاب مناسبی می باشد.

فرآوری: زینب عشقی

بخش زیبایی تبیان


منابع:آفتابیران و دلگرم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.