• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/08/14
  • تاريخ :

کتاب عقل منتشر شد

" کتاب عقل" به قلم امیر مسعود جهان بین بر اساس درس گفتارهای دکتر سید محمد بنی هاشمی در سه جلد منتشر شد .

بیش از چهارده قرن از وقوع مهمترین رویداد در عالم بشریت یعنی بعثت ختم رسل حضرت محمد(ص) می گذرد، این واقعه عظیم نقطه عطفی بود در حرکتی که قرنها پیش از آن برگزیدگان خداوند و جانشینان ایشان در زمین آغاز کرده بودند .

این رخداد بی نظیر می بایست انسانها را در مسیر هدف از خلقت خویش به بالاترین مراتب معرفت و عبادت پروردگارشان نائل می کرد و آنان را از هر گونه لغزش و انحراف بندگی باز می داشت، اما هزاران افسوس که این انسان گویی با سعادت خویش بر سر جنگ است و به آنچه مایه ترقی و تکامل اوست تن در نمی دهد. خوان گسترده ای که توسط با فضیلت ترین و عاقل ترین آفرینده خداوند برای بشریت فراهم شد مورد استقبال و استفاده اکثریت ایشان واقع نگردید، اوصیای او نیز که در علم و عقل از همان گوهر الهی بودند، مهجور و متروک ماندند . انسان قدرنشناس به جای آنکه از سرچشمه زلال معارف الهی سیراب شود به سیر در آراء التقاطی مسموم و افکار وارداتی مذموم جاهلان عصر جاهلیت پرداخت، افکاری که توده مردمان را از دین و آئین الهی دور می ساخت .

اکثریت امت خاتم انبیا(ص) از انحرافات عقیدتی که در امتهای پیشین رخ داده بود، درس عبرت نگرفتند و به جای بهره بردن از معارف ناب الهی که به زبان قرآن و احادیث رسول اکرم(ص) و جانشینان او بیان می شد، دست نیاز به سوی منحرفانی دراز کردند که افکارشان سبب گمراهی گذشتگان شده بود. به این ترتیب همان عقاید انحرافی که آئین حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) را از مسیر اصیل و صحیح خود خارج کرد، در تعالیم ارزشمند پیامبر آخرالزمان نیز راه یافت و عامه مردم را از چشیدن گوهر معارف ناب محمدی محروم کرد .

در این وادی ضلالت معرفت نقس و معرفت رب مجهول و مهجور ماندند و بسیاری از اسلام خواهان از شناخت گوهر عقل خود نیز ناتوان و درمانده شدند .خلط معارف الهی با گمراهی های شیطانی کار تشخیص حق از باطل را برای عموم دینداران مشکل کرد تا آنجا که از شناخت پایه ای ترین اساس دینداری - عقل - نیز محروم شدند .

معرف عقل اولین قدم در مسیر بندگی خداوند متعال است و اگر خطایی در برداشتن این گام رخ دهد گامهای بعدی انسان را از هدف خود دورتر می سازد . اما اگر کسی حقیقتا از پیامبر(ص) و اهل بیت آن حضرت پیروی کند، اولین موهبتی که نصیب می برد، وجدان عقل و آثار و لوازم آن است، سپس سایر پایه های دین نیز بر این اصل و اساس بنا می شود و شکل می گیرد، از این رو معرفت صحیح عقل جایگاه منحصر به فردی در میان همه معارف دینی دارد .

"کتاب عقل" مجموعه ای سه جلدی در تبیین و تشریح مباحث فوق است . دفتر اول شناخت علم و عقل، دفتر دوم عقل و فکر و دین و دفتر سوم نیز نشانه ها و حجابهای عقل را شامل می شوند .

در نخستین دفتر کمال علم و عقل به دو معنای مختلف تعریف و شواهد وجدانی و نقلی هر یک ارائه شده است . در همین دفتر نور بودن این دو حجت الهی مورد بحث و بررسی دقیق قرار گرفته است .

در دفتر دوم بحث بسیار مهم "حجیت ذاتیه عقل" مطرح شده و ارتباط عقل با دین ، و علم و فکر به صورت جداگانه شرح داده شده اند .

سومین دفتر نیز درباره علامات و آفات عقل است که به بیان نشانه ها و حجابهای عقل و نیز جنود عقل و جهل اختصاص دارد .

"کتاب عقل" در سه جلد از سوی امیر مسعود جهان بین بر پایه درس گفتارهای دکتر سید محمد بین هاشمی نگارش و انتشارات نباء آن را در سه جلد منتشر کرده است .

UserName