سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دیتالاگر وسیله ای الکترونیکی است که داده هایی را که بوسیله حسگرهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و حسگر خارجی تامین می شوند را در طول زمان یا در رابطه با مکان ذخیره می کند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیتالاگر

دانش پژوهان گرامی در این جا قصد داریم شما را با وسیله ای به نام دیتالاگر آشنا نماییم.

 

دیتالاگر
 

دیتالاگر وسیله‌ای الکترونیکی است که داده‌هایی که به وسیله حسگرهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و حسگر خارجی تامین می‌شوند را در طول زمان یا در رابطه با مکان ذخیره می‌کند.
اکثر دیتالاگرها (اما نه همه آن ها) بر پایه یک پردازنده رقمی (یا رایانه) طراحی و ساخته می‌شوند. آن ها عموما کوچک و قابل حمل بوده و به وسیله باتری تغذیه می‌شوند، به علاوه به یک ریزپردازنده مجهز بوده و دارای حافظه داخلی جهت ذخیره سازی داده و تعدادی حسگر می‌باشند.
برخی از دیتالاگرها به رایانه متصل می‌شوند و می‌توان با استفاده از نرم‌افزار آن ها را فعال کرده و داده‌های کنترل شده را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد، در حالی که بقیه دارای رابط محلی (مانند صفحه کلید و صفحه نمایش) بوده و می‌توانند از آن ها به صورت وسیله‌ای مستقل استفاده کرد.
 

دیتالاگرها انواع گوناگونی دارند، از انواع هرکاره که برای دامنه مصارف عادی استفاده می‌شود تا وسایل بسیار خاص برای اندازه گیری فقط در یک محیط یا کاربرد از پیش تعیین شده.

متداول است که انواع هرکاره قابل برنامه ریزی باشند، با این حال بسیاری از آن ها به صورت ماشین‌های ایستایی بدون پارامتر یا تعداد محدودی پارامتر قابل تغییر باقی مانده‌اند.

دیتالاگرهای الکترونیکی در بسیاری از کابردها جایگزین ضبط کننده‌های نمودار(Chart Recorders) شده‌اند. یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع آوری 24 ساعته اطلاعات است. دیتالاگرها معمولاً به محض فعال سازی بدون مراقبت رها شده تا در طول دوره دیده بانی اندازه گیری نموده و اطلاعات را ذخیره کند. این قابلیت اجازه می‌دهد تا تصویری جامع و دقیق از شرایط محیط تحت نظر مانند دمای هوا یا رطوبت به دست آید. با توجه به تکنولوژی که در ساخت برخی دیتالاگرهای سطح بالا دخیل است، آن ها می‌توانند بسیار گران قیمت باشند.

دیتالاگر

کاربرد دیتالاگر شامل موارد زیر می‌شود:

ذخیره در ایستگاه هواشناسی بدون مراقبت (مانند سرعت باد، جهت باد، دما، رطوبت نسبی، تشعشعات خورشیدی)

ذخیره در ایستگاه‌های بدون مراقبت هیدروگرافی (مانند سطح آب، عمق آب، جریان آب، pH آب، رسانایی آب)

ذخیره خودکار رطوبت خاک

ذخیره خودکار فشار گاز

شمارش ترافیک جاده

اندازه گیری دما (رطوبت و...) مواد فاسد شدنی در حین انتقال محموله

مانیتورینگ فرایند برای نگهداری و عیب یابی کاربردها

تحقیقات حیات وحش

اندازه گیری لرزش و شرایط حمل (ارتفاع سقوط) در توزیع.

مانیتورینگ سطح مخزن

مانیتورینگ محیط زیست

آزمایش خودرو

مانیتورینگ وضعیت رله در سیگنال دهی راه آهن

ذخیره سازی 'نمودار بارگذاری الکتریکی' برای مدیریت مصرف انرژی.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

میخ پرچ (1)

میخ پرچ (2)

شیب سنج

اتو کلاو

سیم پیچ ها