تبیان، دستیار زندگی
برای مقابله با سلولیت باید تغذیه ی درست داشت، آب کافی نوشید، ورزش کرد، کرم های ضدسلولیت زد و غیره.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این 6 ماده ی غذایی باعث سلولیت می‌شوند


برای مقابله با سلولیت باید تغذیه ی درست داشت، آب کافی نوشید، ورزش کرد، کرم‌های ضدسلولیت زد و غیره.

البته توصیه های زیادی برای مقابله با سلولیت وجود دارد؛ اما مهمترین مسئله تغذیه ی درست است. برای مقابله و پیشگیری از این پوست پرتقالی شکل لازم است قید برخی مواد غذایی را بزنید. با ما باشید تا با این مواد غذایی آشنا شوید.

قند

قند

قابل توجه افرادی که یک فنجان چای را با 10 حبه قند میل می کنند! قند سفید هیچ ماده ی مغذی به بدن نمی رساند. برخی از متخصصان تغذیه قند را سم سفید می نامند. این ماده ی شیرین پرطرفدار حاوی کالری بیهوده است که باعث چاقی و بروز سلولیت می‌شود. قند سفید علاوه بر آسیب به دندان ها، یکی از عوامل ابتلا به دیابت نوع2 نیز هست.

اگر هنوز قانع نشده اید بهتر است بدانید که قند سفید خون ما را اسیدی و مواد معدنی بدن مانند کلسیم را دفع می‌کند. وقتی کلسیم بدن دفع شود شرایط را برای آسیب به استخوان‌ها و دندان‌ها فراهم می‌سازد. به جای قند سفید از جایگزین هایی مانند شکر قهوه ای، عسل، شربت چغندر قند، شربت افرا، شربت آگاو و شربت طبیعی برخی میوه ها مانند سیب و گلابی و غیره استفاده کنید.

نمک

نمک تصفیه شده

سعی کنید تا حدامکان مصرف نمک را در برنامه ی غذایی تان محدود کنید. این نمک حاوی کلرور سدیم است و امکان احتباس آب و گردش خون نامناسب را بالا می‌برد که هر دو احتمال بروز سلولیت را بالا می برند. بهتر است از نمک دریایی استفاده کنید که حاوی مواد معدنی بیشتری است؛ البته جایگزین های دیگری نیز هستند که باعث احتباس آب در بافت‌های بدن نمی‌شوند و خللی در دفع مایعات اضافی بدن ایجاد نمی‌کنند. به جای استفاده ی زیاد از نمک برای خوش طعم کردن غذا می‌توانید از سبزیجات معطر و ادویه‌ها استفاده کنید.

ناگت

مواد غذایی سرخ کردنی

غذاهای سرخ کردنی حاوی میزان زیادی روغن هستند. در بیشتر موارد این مواد غذایی به خصوص از نوع آماده و صنعتی آن کیفیت کمی دارند.

زمانیکه روغن ها و ترکیبات چرب در دمای خیلی بالا قرار می گیرند ترکیبات سمی تولید می‌کنند؛ در نتیجه بدن ما آن ها را در مناطقی از بدن ذخیره می‌کند تا دور از اعضای حیاتی بدن باشند و ایجاد خطر نکنند. به این ترتیب نیز سلولیت به وجود می‌آید و برخی از نواحی بدن مانند ران ها، باسن، پهلو و بازوها را بدشکل می‌کند.

بهتر است از روش بخارپز استفاده کنید. پخت و پز در فر و تفت دادن جزیی مواد غذایی بهتر از روش سرخ کردن آن ها با روغن زیاد است.

نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی های الکلی به طور مستقیم باعث بروز سلولیت نمی‌شوند بلکه باعث انقباض رگ‌های خونی در پوست شده و وضعیت را بدتر می‌کنند. این قبیل نوشیدنی‌ها حاوی کالری بیهوده هستند که صرفا باعث چاقی می‌شوند و هیچ نوع ماده ی مغذی به بدن نمی‌رسانند. در واقع زمانیکه این نوشیدنی ها در بدن تجزیه می‌شوند کالری هایشان به صورت قند در می‌‌آید. فراموش نکنید که این نوشیدنی ها باعث احتباس آب و افزایش رسوب چربی‌ها در برخی نواحی مانند ران ها، شکم، باسن و بازوها می‌شوند. آب میوه های طبیعی، دمنوش ها و بهتر از همه از آب معمولی بهترین نوشیدنی ها هستند.

زمانیکه روغن ها و ترکیبات چرب در دمای خیلی بالا قرار می گیرند ترکیبات سمی تولید می‌کنند؛ در نتیجه بدن ما آن ها را در مناطقی از بدن ذخیره می‌کند تا دور از اعضای حیاتی بدن باشند و ایجاد خطر نکنند. به این ترتیب نیز سلولیت به وجود

می‌آید و برخی از نواحی بدن مانند ران ها، باسن، پهلو و بازوها را بدشکل می‌کند

مواد غذایی تصفیه شده

مواد غذایی تهیه شده از آرد سفید تصفیه شده به خوبی هضم نمی‌شوند. این مواد غذایی باعث تجمع توکسین ها در بدن شده و سپس به صورت سلولیت در می آیند. این مواد غذایی همچنین باعث بروز یبوست نیز می‌شوند. به همین دلیل همیشه توصیه می‌شود که مصرف نان ها و مواد غذایی تهیه شده از آرد سفید را محدود کنید. به جای آن ها از انواع سبوس دار استفاده کنید. نان و پاستاهای تهیه شده از آرد کامل را دریابید. در مصرف هیچ ماده ی غذایی حتی کربوهیدرات های پیچیده افراط نکنید چون انرژی زیادی عایدتان شده و مازاد آن ذخیره می‌شود. بهترین کار این است که روزانه میزان متعادلی غلات کامل، میوه ها و سبزیجات تازه و پروتئین(حیوانی و گیاهی) مصرف کنید.

فست فودها

امان از فست فودها

فست فودها و حتی هله هوله ها و غیره حاوی ترکیباتی هستند که بدون شک منجر به سلولیت خواهند شد. این مواد غذایی حاوی آردهای تصفیه شده، قند زیاد، نمک تصفیه شده و چربی های مضری هستند که علاوه بر به خطر انداختن سلامت عمومی بدن باعث سلولیت و چاقی های موضعی نیز می‌شوند.

بهتر است بدانید که این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونری را افزایش می دهند. بدن ما با مصرف فست فودها، ماده ی مغذی دریافت نمی‌کند. هر آنچه جذب می‌کند کالری بیهوده است که به طور مستقیم ذخیره شده و باعث سلولیت می‌شود. علاوه بر این با مصرف فست فودها همیشه ته دلتان ضعف خواهد رفت. در نتیجه مدام احساس می‌کنید و مجبور می‌شوید حجم بیشتری ساندویچ و انواع دیگر فست فودها را بخورید.  توجه داشته باشید که فست فودها به دلیل داشتن میزان زیادی نمک، قند و طعم دهنده ها و چربی به مرور شما را معتاد می‌کنند. به همین دلیل است به خوردن پیتزا یا ساندویچ و غیره عادت می کنید و هر روز که می گذرد علاقه ی بیشتری به مصرف آن ها پیدا می‌کنید. این عادت‌ها نیز نتیجه ای جز چاقی و اضافه وزن و سلولیت‌های بد شکل در بدن تان نخواهند داشت.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

 مواد غذایی مفید برای رفع مشکل سلولیت

توصیه‌های مفید برای پیشگیری از سلولیت

آیا سلولیت درمان می‌شود؟

چرا دچار سلولیت می‌شویم؟

نقش تغذیه و ورزش در درمان سلولیت

درمان چاقی موضعی (1)

درمان چاقی موضعی (2)

درمان چاقی موضعی (3)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.